خانه / گزارش و مصاحبه / دانشمندان / معرفی دکتر فرشته دیده گاه

معرفی دکتر فرشته دیده گاه

فرشته دیده گاه                                                                                                               

دکتر فرشته دیده گاه متخصص و محقق در حوزه علم سنجی با رتبه فوق دکترا در دانشگاه Turku ، فنلاند در کنار اساتیدی همچون Kim Holmberg و Timothy Bowman مشغول به پژوهش می باشد.

وی در سال ۲۰۰۷ مدرک کارشناسی و سال ۲۰۰۹ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته کتابداری از دانشگاه شیراز اخذ کرده است. سپس در سال ۲۰۱۱ جهت گذراندن دوره دکتری خود در حوزه علم سنجی به گروه تحقیقات آماری مجاز سنجی (Statistical Cybermetrics Research Group)، دانشگاه ولورهمپتون انگلستان پیوسته است . 

دیده گاه در رساله دکتری خود به بررسی دلایل و فاکتورهایی پرداخت که می توانند به پژوهشگران کمک کنند تا میزان استنادات به مقالات خود را افزایش دهند . وی هم اکنون به عنوان محقق فوق دکترا در دانشگاه تورکو فنلاند در حوزه علم سنجی و آلتمتریکس در حال پژوهش و تحقیق می باشد.

3

دکتر دیده گاه در حوزه علم سنجی و آلتمتریکس با هدف بررسی شمار استنادات و تعداد آلتمتریکس منابع فعالیت می کند و هم اکنون مشغول بررسی تاثیر اجتماعی علم به خصوص در حوزه تحقیقات آلتمتریکس می باشد. به عبارتی بنا به گفته وی علم نباید فقط در خدمت علم باشد بلکه برونداد علمی باید برای جامعه ایی خارج از جامعه علمی مفید باشد . وی معتقد است تاٌثیرات اجتماعی علم اندازه گیری تاٌثیرات تولیدات علمی بر اقتصاد ، سلامتی ، آموزش ، فرهنگ و محیط در جامعه است. بر اساس تحقیقات دیدگاه تا کنون ، از آنجایی که ابزارهای آلتمتریکس هنوز مراحل بلوغ خود را طی می کنند و هر کدام از این ابزارها عناصر و کاربرد خاص خود را دارند لذا نیاز به تحقیقات و پژوهش های بسیاری در این حوزه می باشد تا قابلیت اطمینان و بهره وری اندازه گیری تاٌثیرا ت اجتماعی علم توسط این ابزارها مشخص شود.

 جدیدترین پژوهش وی بررسی و امتحان فاکتورهایی بود که به افزایش بازدید آنلاین مقالات فنلاندی در پلتفورم های آلتمتریک مانند مندلی ، توییتر ، فیس بوک ، بلاگها و اخبار کمک می کنند. نتایج این بررسی در مقاله ایی با عنوان “Increasing our understanding of altmetrics: Identifying factors that are driving both citation and altmetric counts ” در کنفرانس, ۲۰۱۶ USA فیلادلفیا ، ۲۰ -۲۳ مارچ ارائه گردید.

علاوه بر فعالیتهای گفته شده دیده گاه داوری مقالات  مجلات زیر را انجام می دهد :

دکتر دیده گاه در این سالها علاوه بر پژوهش و تحقیق موفق به اخذ جوایز متعددی شده است . وی در سال ۲۰۱۱ ، بورسیه دکتری خود را از گروه تحقیقات آماری مجاز سنجی دانشگاه ولورهمپتون انگلستان اخذ کرد. سپس در سال ۲۰۱۲ موفق به کسب جایزه ASIS&T (SIGMET Group) Student Paper Contest Winner. Baltimore, Maryland, USA. در مریلند آمریکا برای مقاله خود با عنوان ” The determinants of research citation impact in nanoscience and nanotechnology ” شد . همچنین وی مجدد در سال ۲۰۱۳ با مقاله ایی تحت عنوان ” Modelling Article Citation Impact Factors Using an Integrated Statistical Method ” همین جایزه را از آن خود کرد.

(American Society for Information Science & Technology (ASIS&T، مجمعی است برای اندازه گیری تولیدات علمی و استفاده آنها. این گروه هر ساله به بهترین مقاله دانشجویان در حوزه فعالیت های خود ( علم سنجی ، اطلاع سنجی ، وب سنجی ، تحلیل شبکه ، ارتباطات علمی و طراحی نظامهای بازیابی اطلاعات ) جوایزی اعطا می کند ، که شامل مبالغ نقدی و عضویت یک ساله رایگان نویسندگان در این مجمع خواهد بود. لازم به ذکر است دکتر دیده گاه طی سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴  نماینده مجمع ASIS&T در اروپا در کشور انگلستان در بخش دانشجویان بود.

دکتر دیده گاه در طول فعالیتهای علمی خود تا کنون مقالات فراوانی نگاشته است ، جهت آگاهی بیشتر از آثار وی به آدرس های زیر مراجعه نمایید:

https://sites.google.com/site/fereshtehdidegah/publications

https://scholar.google.fi/citations?user=pG0Ynb8AAAAJ&hl=en

منابع :

https://sites.google.com/site/fereshtehdidegah/home

https://scholar.google.fi/citations?user=pG0Ynb8AAAAJ&hl=en

نویسنده : فیروزه دوخانی

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): فیروزه دوخانی
عنوان مقاله: معرفی دکتر فرشته دیده گاه
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۲
شماره مجله(Issue): ۱
سال(Year): ۱۳۹۵
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/3163
Download PDF

درباره ی فیروزه دوخانی

دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *