خانه / گزارش و مصاحبه / دانشمندان / آشنایی با مایک تلوال: دانشمند برجسته حوزه علم سنجی

آشنایی با مایک تلوال: دانشمند برجسته حوزه علم سنجی

مایک تلوال (Mike Thelwall) پروفسور علم اطلاعات و عضو ارشد گروه تحقیقات آماری مجازسنجی (Statistical Cybermetrics Research Group) دانشگاه ولورهمپتون انگلستان می‌باشد.

scrgLogo

وی، همچنین عضو انجمن محققان مؤسسه اینترنت آکسفورد (Oxford Internet Institute) در دانشگاه آکسفورد می‌باشد. علاوه بر آن به‌عنوان مدرس علم اطلاعات در دانشگاه Åbo Akademi University در فنلاند مشغول به فعالیت است.

پژوهش‌های کنونی وی در حوزه علم سنجی، کتاب سنجی، اطلاع سنجی، وب سنجی، سنجش شبکه‌های اجتماعی، شامل تحلیل لینک‌های وب، تجزیه‌وتحلیل‌های معنایی از لحاظ تحلیل احساسات در متون وب اجتماعی، تحلیل لینک‌ها و خزنده‌های وب همچنین آلتمتریکس است.

mike_thelwall

وی دارای مدرک کارشناسی ریاضی از دانشگاه لنکستر در سال ۱۹۸۶ و دکترای ریاضی از همین دانشگاه در سال ۱۹۸۹ می‌باشد. او پژوهش‌های متعدد در توسعه روش‌های کمی برای سنجش شاخص‌های مختلف در وب، توئیتر، شبکه‌های اجتماعی، یوتیوب را توسعه داده است. همچنین ارزیابی شاخص (ضریب تأثیر) برای سازمان‌ها مانند UNDP (برنامه توسعه سازمان ملل) و ایجاد وبلاگی با موضوع استفاده از شاخص‌های جایگزین برای ارزیابی تحقیقات در رزومه علمی پژوهشی وی نمایان است.

price_medal

وی در سال ۲۰۱۵ موفق به دریافت جایزه  Derek De Solla Price Award از مجله بین‌المللی سایبرمتریک در دانشگاه بوکازی استانبول در کشور ترکیه شد. مراسم اعطای این جایزه به‌عنوان یک بخش اساسی از برنامه کنفرانس ISSI (انجمن بین المللی علم سنجی و اطلاع سنجی) از سال ۱۹۸۴ تاکنون توسط بنیان‌گذار و سردبیر مجله بین‌المللی علم‌سنجی اجرا می‌شود که به برترین دانشمند حوزه مطالعات کمی علم و برنامه‌های کاربردی آن اعطا می‌شود. این جایزه ارزش مالی ندارد بلکه یک مدال برنز حکاکی شده می‌باشد.

مایک تلوال دارای بیش از ۱۷۷ مقاله از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ در حوزه علم‌سنجی، بیش از ۷۸ مقاله ارائه‌شده در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی، پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه‌های سایبرمتریکس، علم‌سنجی، آلتمتریکس، تحلیل‌های جامعه‌شناسی مبتنی بر وب، فصولی در ۶ کتاب و ۳ کتاب نوشته شده توسط وی در حوزه‌های تخصصی خود می‌باشد.

اطلاعات بیشتر و همچنین فهرست انتشارات و مقالات وی در این لینک‌ها قابل دسترس و مشاهده هستند (+، +، +، +، +)

نویسنده: فیروزه دوخانی

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): فیروزه دوخانی
عنوان مقاله: آشنایی با مایک تلوال: دانشمند برجسته حوزه علم سنجی
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol):
شماره مجله(Issue):
سال(Year): ۱۳۹۴
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/831
Download PDF

درباره ی فیروزه دوخانی

دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *