خانه / کتابخانه و کتابدار 2.0 / آموزش و مهارتهای 2.0 / شش فضای آموزشی فعال که کتابخانه شما باید داشته باشد

شش فضای آموزشی فعال که کتابخانه شما باید داشته باشد

مقدمه مترجم
برای رشد و پیشرفت دانش آموزان وجود فضاهای آموزشی با امکانات و تجهیزات مناسب ضروری است. به نظر می‌رسد کتابخانه‌ها با داشتن چنین فضاهایی جهت انجام فعالیت‌های متنوع فردی و گروهی، مکان‌های مناسبی برای این گروه‌ها هستند. به همین دلیل لازم است علاوه بر فعالیت‌های روزانه از قبیل خدمات فنی و امانت کتاب، فضاهای مفیدی برای آموزش علوم روز، فعالیت‌های گروهی، انجام فعالیت‌های خلاقانه و ساخت ایده‌ها و … با استفاده از آخرین فنون، تکنولوژی‌ها و تجهیزات در این مکان‌ها وجود داشته باشد. در این مقاله به شش فضای آموزشی کتابخانه پرداخته شده است.

شش فضای آموزشی فعال که کتابخانه شما باید داشته باشد

فضاهای آموزشی فعال

نویسندگان کتابی تحت عنوان «فعال باشید، فضاهای یادگیری تجسمی برای موفقیت دانش آموزان»، شش نوع فضای آموزشی را معرفی کرده‌اند و آن فضاها را برای ایجاد یک محیط آموزشی جذاب ویژه دانش آموزان ضروری دانسته‌اند. این پژوهش (و این کتاب) بر کتابخانه‌های مدارس متمرکز نشده‌اند و اذعان دارد که ما در مدرسه‌هایمان فضاهای مناسبی برای استقرار هر شش نوع فضای آموزشی داریم. ما دارای شبکه‌های آموزشی مختلفی در مدارس هستیم. شما ممکن هست دریابید که بسیاری از این فضاها در کتابخانه شما با یکدیگر تداخل و اشتراک داشته باشند و یا موارد استفاده از آن‌ها ممکن است بسته به شرایط و ساعات روز تغییر یابند. به طور معمول باید در نظر داشته باشیم چگونه فضاهای انعطاف‌پذیر داشته باشیم و ساخت هر شش نوع فضا امکان‌پذیر است.

فضای گروهی کوچک

مطمئن باشید در کتابخانه‌تان فضاهایی دارید که گروه‌های کوچکی از دانش آموزان می‌توانند در آنجا یکدیگر را ملاقات کنند و به گفتگو بپردازند. بسیاری از مدارس ممکن است ردیف‌های متعددی از کمدهای دیواری داشته باشند. یا این‌که ممکن است تخته وایت‌بردهایی برای جریان طوفان‌های فکری تهیه شده باشد. دیگر مدارس ممکن است میزهای تیمی با یک صفحه نمایش داشته باشند که دانش آموزان می‌توانند طرح‌هایشان را روی آن به اشتراک بگذارند. اگر ممکن است سعی کنید این امکان را برای گروه‌های کوچک فراهم کنید تا اندکی فضای خصوصی داشته باشند چرا که آن‌ها تمایل ندارند مکالماتشان توسط افراد دیگر در کتابخانه شنیده شود.

فضای گروهی بزرگ

به طور پیش فرض، اکثر کتابخانه‌های مدارس فضاهای گروهی بزرگی را دارند. در این فضای آموزشی، شما می‌توانید کلاس‌ها را نیز برگزار کنید. اگر هنوز درگیر میزهای سنگین و سنتی کتابخانه هستید به فکر مبلمان قابل‌انعطاف در این فضا باشید. با داشتن مبلمان انعطاف‌پذیر در این فضا، امکان تحرک در سایر فضاهای آموزشی راحت‌تر است. مطمئن شوید که شما یک مکان ارائه راحت دارید که این فضا باید همیشه یک پروژکتور، لپ‌تاپ و یک صفحه آماده به کار داشته باشد. اگر شما فضای کافی دارید می‌توانید چندین فضای گروهی بزرگ را دایر کنید و اقدام به برگزاری چندین کلاس و برنامه آموزشی کنید.

سالن اجتماعات

اغلب سالن اجتماعات با فضاهای گروهی بزرگ مشابه است. بسیاری از کتابخانه‌ها ممکن است به اندازه کافی خوش‌شانس باشند و دارای اتاق‌های چندمنظوره‌ای باشند. اگر شما این مکان را ندارید به احتمال زیاد فضاهای گروهی بزرگ، هم‌چنین جایی برای وقایع خاص مثل ملاقات نویسندگان، کتاب‌فروش‌ها، والدین و … هستند و به همین دلیل، وجود مبلمان انعطاف‌پذیر برای پویایی محیط یادگیری شما ضروری است.

فضای فناوری- غنی‌شده

کتابخانه شما باید فضایی داشته باشد که دانش آموزان بتوانند از تکنولوژی استفاده کنند. بسیاری از ما آزمایشگاه‌های کامپیوتر و یا ایستگاه‌های کامپیوتر داریم، اما باید سعی کرد تا فراتر از یک آزمایشگاه کامپیوتر ساده فکر کنیم. آیا می‌توانید برای دانش آموزان تبلت‌های مناسبی تهیه کنید؟ آیا می‌توانید یک کامپیوتر خیلی پیشرفته برای ویرایش عکس خریداری کنید؟ آیا می‌توانید یک استودیوی کوچک موسیقی در یک اتاق زیرزمینی ایجاد کنید که دانش آموزان بتوانند پادکست، موسیقی و یا شعر را ضبط کنند؟ با در نظر گرفتن اینکه اکثر دانش آموزان این‌گونه وسایل را به عنوان وسیله شخصی خود دارند، ما بایستی به این مسئله فکر کنیم که چطور می‌توانیم تجربه ساخت تکنولوژی‌هایی که آنان قبلاً به آن دسترسی نداشته‌اند را آموزش دهیم.

فضاهای آرام و انفرادی

زمانی تمام کتابخانه‌های ما کاملاً آرام بودند، صرفاً برای دانش آموزان در نظر گرفته شده بودند تا به آرامی در آنجا کتاب بخوانند. به هر حال این وضعیت تغییر کرده است و بسیاری از کتابخانه‌های ما اکنون کاملاً پرسروصدا هستند. ما هنوز هم باید راهی برای خدمت به دانش‌آموزانی پیدا کنیم که فقط می‌خواهند در کنار کتاب‌ها مستقر شوند و به طور مستمر مطالعه کنند. سعی کنید یک فضای آرام در کتابخانه خود تعیین کنید، جایی که دانش آموزان در آنجا ساکت‌تر هستند. با ایجاد فضاهای «غار مانند»، با تغییر مکان مبلمان و یا ایجاد دیوار و یا جداسازها به دانش آموزان کمک کنید تا فضای شخصی داشته باشند. کتابخانه کوچک من طرح بسیار باز و گسترده‌ای دارد، بنابراین ما تصمیم گرفتیم کمد و قفسه‌های خود را برای ایجاد غارهای کوچک در بخش داستان کتابخانه، تغییر مکان دهیم. این یک بخش کاملاً آرام نیست، اما یک فضای انفرادی مناسب برای دانش‌آموزانی فراهم می‌کند که مشتاق آن هستند.

میکراسپیسها

میکراسپیسها، در هر شکل و اندازه‌ای وجود دارند از یک سبد لگو (نوعی اسباب‌بازی به صورت قطعات آجری کوچک رنگارنگ) بر روی یک میز گرفته تا یک آزمایشگاه مجهز به چاپگرهای سه بعدی و کاتر‌های لیزری. به هر حال بسته به فضای شما و دانش‌آموزانتان و این‌که چه کاری بهتر است، این تجهیزات را فراهم کنید. سعی کنید به دانش آموزان امکان دسترسی به موادی را بدهید که می‌توانند با کمک آن‌ها ایده‌های جدید را کشف کنند و تجربه‌های خلاقانه‌ای را کسب کنند. ممکن است این دسترسی شامل یک دیوار لگو، یک دیوار وایت‌برد، یک کارت خرید وسائل هنری و صنایع‌دستی باشد. به هر حال تلاش کنید تا در کتابخانه خود، فضایی برای شکوفایی خلاقیت کاربرانتان داشته باشید.

منبع: ۶Active Learning Spaces Your Library Should Have

مترجم: افسانه مظفری

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): افسانه مظفری
عنوان مقاله: شش فضای آموزشی فعال که کتابخانه شما باید داشته باشد
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۵
شماره مجله(Issue): ۴
سال(Year): ۱۳۹۸
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/10450
Download PDF

درباره ی افسانه مظفری

کارشناس ارشد کتابداری، کتابدار کتابخانه کوثر نور شهرستان نی ریز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *