خانه / خواندنی ها / نکاتی مهم در نگارش یک رزومه جامع

نکاتی مهم در نگارش یک رزومه جامع

۱۱رزومه در اصل یک کلمه فرانسوی است (résumé) که در فارسی هم به همین نام یا سی‌وی (مخفف Curriculum Vitae) شناخته می‌شود. البته فرهنگستان زبان و ادب فارسی کلمات «چکیده» یا «کارنامک» را به عنوان معادل فارسی آن پیشنهاد داده و برخی از اصطلاح «شرح حال» هم استفاده می کنند ولی همچنان استفاده از رزومه رایج تر است. رزومه شرح مختصری از سوابق آموزشی و تحصیلی ، اشتغال ، و تجربیات است که معمولا برای استخدام کاربرد دارد. به جز موارد استخدامی گاهی دانشگاه یا موسسه آموزشی که مایل هستید در آن ادامه تحصیل بدهید نیز ممکن است از شما درخواست رزومه بکند که شما با توجه به اهمیت سوابق تحصیلی و علمی خود رزومه ای به اصطلاح علمی (آکادمیک) تنظیم می کنید.

رزومه جامع یک ساختار کلی دارد اما به تناسب نیازها و انتظارات هر موقعیت شغلی و تحصیلی تغییراتی در آن اعمال می شود. برای کمک به بهبود کیفیت رزومه ، تا آنجا که ممکن است در مورد سازماندهی، ماموریت ها و اهداف خود اطلاعات جمع کنید. سپس اطلاعاتی در مورد افرادی که رزومه شما را مطالعه می کنند مانند منابع انسانی ، تصمیم گیرندگان ، مدیریت و غیره کسب نموده و در نهایت، در مورد موقعیت شغلی  یا تحصیلی و نیازهای آن تحقیق نمایید. هنگامی که شما در مورد شرکت ، مخاطبان و موقعیت می دانید، می توانید آموزش ها و تجربه های خود را با نیازها و انتظارات آنها هماهنگ کنید.

خوانندگان رزومه معمولا انتظار خاصی از ترتیب بخش های رزومه دارند. به عنوان مثال ، نام شخص به طور معمول در بالای رزومه و با فونت بزرگ نوشته می شود.  سرصفحه ها معمولا بخش های مختلف متن را طبقه بندی می کنند.

ظاهر یک رزومه باید به صورتی باشد که در موقع خواندن به راحتی بتوان قسمت مورد نظر را پیدا کرد. مثلا اگر کارفرما بخواهد بداند شما در چه رشته ای تحصیل کرده اید یا آخرین شغلی که داشتید کی و کجا بوده است، نباید مجبور شود یک متن یکسره طولانی را بخواند تا ‌این نکات را پیدا کند. به همین منظور رزومه را به چند بخش کلی تقسیم می شود. البته همانطور که پیش تر هم گفتیم ‌این بخش ها براساس خصوصیات هر فرد ممکن است به صورت جزئی تغییر کنند اما اکثرا شامل ‌این قسمت ها هستند:

– اطلاعات شخصی

– تحصیلات و سوابق کاری

–  مقالات و مطالب منتشر شده

–  مهارت ها

–  زبان های خارجی

–  علاقه مندی ها

قبل از شروع حتما به یاد داشته باشید که رزومه باید یک متن تایپ شده باشد، رزومه ای که دستی نوشته شده باشد به هیچ عنوان قابل قبول نیست مگر اینکه روز مصاحبه فرمی را به شما بدهند که در همان لحظه پر کنید. شما از هر سیستم کامپیوتری که استفاده می کنید حتما با نرم افزار نوشتاری آن آشنایی دارید. رایج ترین برنامه برای تایپ در ویندوز، ورد است، برنامه ورد یکسری قالب آماده (به زبان انگلیسی) نیز برای رزومه دارد که می توانید دانلود کرده و از آنها استفاده کنید.

توجه داشته باشید برای اینکه بتوانید قسمت های مختلف یک رزومه را به درستی درک نمایید، نمونه های مختلف را بررسی کنید به عنوان مثال برای رزومه های علمی آکادمیک در وب سایت دانشگاه ها، رزومه علمی اساتید را دانلود و بخش های مختلف آن را بررسی نمایید، بر همان اساس نیز می توانید رزومه علمی خود را تهیه کنید.

همچنین وب سایت هایی وجود دارد که در جهت تهیه رزومه به شما کمک می کنند، مانند وب سایت های زیر:

cview.ir

irexpert.ir

نویسنده: میثم داستانی

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): میثم داستانی
عنوان مقاله: نکاتی مهم در نگارش یک رزومه جامع
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۲
شماره مجله(Issue): ۴
سال(Year): ۱۳۹۵
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/6072
Download PDF

درباره ی میثم داستانی

دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش بازیابی اطلاعات، دانشگاه پیام نور مشهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *