خانه / آرشیو / دوره دوم (1395) / تورکتاب کودک، اهدای آینده به کودکان

تورکتاب کودک، اهدای آینده به کودکان

تور کتاب فعالیتی فرهنگی با رویکردی داوطلبانه، غیر سیاسی و غیر دولتی است که با همت گروهی از فعالان فرهنگی از سال ۱۳۹۲ آغاز شده است. این گروه در صدد است با بهره گیری از قابلیت ها و ظرفیت ­های مناطق روستایی- شهری با اهدا کتاب و فعالیت­ های فرهنگی ترویجی به گسترش فرهنگ کتابخوانی در مناطق روستایی بپردازد.

این گروه که بر پایه اصول گردشگری و در قالب مباحث توسعه پایدار حرکت خود را آغاز کرده است تا کنون اهدای کتاب و کامپیوتر به کتابخانه­ های عمومی را در دست اجرا داشته و به دنبال آن است تا در گام اول با کمک عاشقان فرهنگ این مرز و بوم و در یک حرکت جمعی و داوطلبانه مردمی و پایدار، به تاسیس، تجهیز و غنی­ سازی کتابخانه­ های روستایی برای کودکان بپردازد.12088275_1676974385856355_8201003130369519302_n

در گام­ های بعدی، این طرح به دنبال تقویت کتابخانه­ های مدارس روستایی و همچنین تربیت مروج کتاب برای کتابخانه­ های آنهاست تا کودکان ما در روستا با آداب کتابخوانی و یار مهربان آشنا شوند. گروه تور کتاب کودک که فعالیت خود را از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ آغاز کرده و تا کنون بیش از۱۰هزار جلد کتاب را در مناطق محروم الموت، طارم سفلی، ماسال، لنگرود و سیب سوران در بلوچستان و اشکورات در گیلان به دانش­ آموزان روستایی اهداکرده است و ۶کتابخانه تجهیز و تاسیس کرده و همچنین با اهدا ۷دستگاه کامپیوتر و مودم، ۲واحد کافی نت نیز در کتابخانه­ های عمومی، معلم کلایه و رازمیان در منطقه الموت افتتاح کرده است.

گروه تور کتاب در ادامه حرکت فرهنگی خود در سال جدید تحصیلی که در ۸ و ۹ آبان ماه امسال در منطقه کوهنانی کوهدشت لرستان انجام می ­شود، اهدای کتاب به بیش از ۶۰۰ دانش ­آموز مدرسه ابتدایی در منطقه محروم کوهنانی در کوهدشت لرستان را بر عهده دارد. و همچنین بزرگترین تور برگزار شده خود را در زمستان امسال در مناطق محروم بشاگرد در بلوچستان و هرمزگان همراه با تاسیس ۲ واحد کتابخانه روستایی را در برنامه خود دارد.

تولد یک نشریه

نخستین نشست اعضای تور کتاب با اهالی قلم و فعالان اجتماعی الموت به منظور انتشار یک نشریه الکترونیکی، روز بیستم دی ماه سال۱۳۹۴ با میزبانی محمد قورچی بیگی مدیر مدارس غیر انتفاعی فرهنگ درکرج با حضور اسماعیل آزادی، علی اکبر باقری و … برگزار شد. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده نخستین شماره نشریه اقلیم چهارم به مناسبت نوروز به صورت مجازی در الموت منتشر شد.  

شورای کتاب کودک، جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن مفاخر معماری ایران، فعالان اجتماعی الموت، وبلاگ نویسان، گروه هنری ایشتار و موسسه هنر نوین با اهدای کتاب و کامپیوتر و نیز خدمات خود در این فعالیت جمعی مشارکت نموده اند.

 بدین منظور همه عزیزان می­ توانند کتاب­های کودکان بلا استفاده خود را که خوانده­ اند برای تقدیم به کتابخانه­ های روستایی اهدا کنند. یا کمک­­ های نقدی را برای خرید کتاب برای کودکان مناطق محروم به شماره حساب ۵۰۲۲۲۹۷۷۰۰۰۰۰۹۸۲۴ به نام سید اسماعیل آزادی نزد بانک پاسارگاد اهدا نمایند.  

12088005_1676974295856364_7849397224388921634_n

دوستان عزیز

شما هم می ­توانید با اهدا کتاب در این حرکت فرهنگی با ما همراه باشید حتی اگر شده یک جلد کتاب!

تور کتاب جایی برای مهر و کتاب و کودک...

نویسنده: پری حسین زاده

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): پری حسین زاده
عنوان مقاله: تورکتاب کودک، اهدای آینده به کودکان
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۲
شماره مجله(Issue): ۴
سال(Year): ۱۳۹۵
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/6656
Download PDF

درباره ی پری حسین زاده

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی،گرایش مدیریت اطلاعات، نماینده بیمه های زندگی پاسارگاد علاقمندی ها; وب 2, گارگروهی, پژوهش, وب معنایی, شرکت درانجمن ها, نقشه دانش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *