خانه / کارآفرینی / استارتاپ‌ها / تجربه آزادکاری در کتابداری
آزادکاری در کتابخانه ها

تجربه آزادکاری در کتابداری

پریسیلا کی شونتز (Priscilla K. Shontz) در کتاب «راهنمای شغلی کتابدار» در مورد آزادکاری و استارت آپ های نوآورانه کتابداری مطالبی را بیان کرده که نوشته زیر ترجمه بخشی از کتاب وی می باشد:

آزادکاری در کتابداری به عنوان یک شغل، سرگرمی و علاقه.  جسامین وست ۱

 • زندگی کاری یک کتابدار:

زمانی که در دانشکده کتابداری شهر رومانی بودم کار دانشجویی در یکی از کتابخانه‌های دانشگاه انجام ‌می‌دادم. یکی از کتابدارهای ارشد، تایپ و کارهای شخصی خود را به من واگذار کرد که در این زمان من یک دوره طولانی و بد را پیش روی خود پیش‌بینی می‌کردم.

می توانید مرا از کتابخانه محروم سازید اما نمی توانید کتابخانه را از من بگیرید. ماری لین بلاک ۲

بعد از اتمام دانشگاه، یکی از کتابخانه‌های انجمن آزادی‌خواه که به تازگی در بخارست شکل گرفته بود، از من خواست تا در جمع‌آوری و توسعه‌ی رویه‌های کتابخانه به آنها کمک کنم، با این درخواست ورود من به آزادکاری در کتابداری آغاز شد. پرداخت هزینه‌های کار غیرمعمول و نامنظم بود، البته تقریباً برابر پرداخت دوره کار دانشجویی بود، اما از سطح استاندارد زندگی خیلی پایین تر بود. از آن زمان به بعد، با اینکه در یک کتابخانه واقعی مشغول بکار نبودم اما خودم را یک کتابدار مستقل نامیدم. برای من، این به معنای تعداد زیادی شغل‌های کوچک با وظایف متنوع بود.

موفقیت معمولاً نصیب کسانی می‌شود که با جدیت به دنبال یافتن آن هستند. هنری دیوید توراو ۳

سؤالی که ذهنم را به خودش درگیر کرده این بود که یک کتابدار آزادکار چه کار می‌کند؟ توضیح کلی من این بود که درجه کتابداری دارم و کار کتابداری را انجام می‌دهم (یا چیزی که تمایل دارم این است که آن را کار اطلاعاتی بنامم) اما من یک کار منظم در یک جای ثابت ندارم. از سوی دیگر ما نیاز داریم تا به مردم کمک کنیم که اطلاعات را بیابند. ما عاشق پاسخ دادن به سؤالات هستیم.

از زمان فارغ التحصیلی، شغل‌های مختلفی داشته‌ام. بعضی از آن شغل‌ها عبارتند از: محقق، نویسنده متون، سخنران کنفرانس، ویرایشگر کتاب، کارمند غرفه اطلاعات، نویسنده مجله، معلم کامپیوتر، طراح سایت، نویسنده مقاله دانشنامه، مشاور پشتیبان فنی و هماهنگ کننده پروژه تکنولوژی. برای سازمان خدمات آزمون تحصیلی۴، آمازون دات کام ۵، کتابخانه عمومی شهر سیاتل ۶ و دانشگاه واشنگتون ۷ کار کرده‌ام. بعضی از این شغل ها داوطلبانه بودند و بعضی هم سخاوتمندانه حق‌الزحمه کار را پرداخت می‌کردند. سایر کتابدارهای آزادکاری که من می‌شناسم کسانی هستند که کار ارجاع‌دهی، پشتیبانی تلفنی برای کتابخانه، طراحی و ساخت اطلاعات برای وب سایت‌های کتابخانه یا مشاوره مدیریت برای کتابخانه‌ها را انجام داده‌اند. اگرچه آزادکار بودن یک مسیر خوب برای یک حرفه است.

 • ۷ چیز خوب در مسیر آزادکاری:

freelancers-chart

 1. شما می‌توانید برنامه زمانی خود را داشته باشید.
 2. مرخصی رفتن آسان‌تر است.
 3. قوانین راحتی برای انجام کار وجود دارد.
 4. هیچگونه ملاقات کاری بی‌هدفی وجود ندارد.
 5. کسب درامد خوب است.
 6. خودمختاری بیشتری وجود دارد.
 7. زندگی هیچ وقت خسته کننده نیست، اگرچه گاهی اوقات ملال آور است. 

مستقل بودن نیاز به این دارد که شما کار خود را انجام بدهید و بودجه خود را مدیریت کنید، مسئولیت‌های خود را انجام دهید و فضاها را سازماندهی کنید. کتابداری به عنوان یک حرفه پر ریسک و ناشناخته است. بسیاری از کتابدارهای آزادکار را می شناسم که به کارشان علاقه‌مند هستند و از زندگی روتین و تکراری بیزارند. آنها همیشه نیاز دارند که به شیوه‌ای جدید کار کنند، با مردم جدید رو به رو شوند و چیزهای جدید را تجربه کنند. گاهی اوقات آنها در مهارت‌هایی همچون صحافی کتاب‌های کمیاب متخصص شده‌اند.

 • چگونه یک آزادکار موفق شویم؟

htbasf

 1. خود بازاریابی: بخش بزرگی از یک آزادکار موفق شدن این است که قادر باشید خودتان را به شکل صحیح ارتقا بخشید.
 2. مدیریت درآمد: زمانی در زندگی کاری پیش ‌آمد که تصمیم به افزایش درآمد و کم کردن کار بدون هزینه برای دوستان و اطرافیانم کردم، اگر من با نرخ‌های کامل کار کنم، تمام توجهم را به آن می‌دهم و همچنین در کارهای رایگانی که بتوانم مشارکت می‌کنم. به یاد داشته باشید که کتابدارها پول زیادی ندارند اما بودجه دارند. زمانی که شما در کارکردن برای شخص خودتان (کار مستقل) تازه وارد هستید و پول زیادی هم ندارید، امکان دارد، درخصوص مواردی مانند بیمه سلامت که به ندرت برای قراردادهای پیمانکاری استخدامی منظور می‌شوند کم کاری کنید. بیشتر سازمان‌ها مانند انجمن کتابخانه آمریکا به دنبال گروه‌های پوشش دهنده‌ی اعضای خود هستند. اتحادیه نویسندگان ملی نیز پیشنهاد گروه‌های پوشش دهنده‌ی اعضای خود در نیویورک را می‌دهد. می‌بینید که اگر یک سازمان وجود داشته باشد که شما تقریباً با آن مشارکت داشته باشید آن گاه می‌تواند به شما کمک کند تا نرخ پایین‌تری برای هزینه‌های ضروری مانند درمان و سلامت و نگهداری کودک بپردازید. مطمین شوید که این هزینه‌ها را در حق الزحمه خود وارد کنید.
 3. قرارداد مناسب:  قراردادها همچون کارفرمای شما از شما مراقبت می‌کنند. قبل از اینکه کار نوشتن یا صحبت کردن برای مصاحبه را انجام دهید مطمئن شوید که انواع مختلف قراردادهای کاری را می‌شناسید و برای بعضی مذاکرات آماده هستید. البته کار سختی است.
 4. داشتن پروفایل و شناخته شدن: کمترین چیز برای شروع کار، داشتن یک شماره تماس، آدرس پستی، آدرس خانه، و یک ایمیل است. سایر اطلاعات مازاد و مفید عبارتند از: کارت های تجاری، سربرگ، یک وب سایت، یک تلفن همراه، و یک لبخند بزرگ. اگر بتوانید راه‌های ارتباطی بیشتری به منظور اینکه راحت‌تر کار کنید ارائه دهید برای شما بهتر خواهد بود. قطعاً همانگونه که اعتبار شما رشد می‌کند این مسأله هم در طول زمان تغییر می‌کند، اما من معتقدم که ایجاد اولین برداشت مشتاقانه خیلی مهم است. به طور صادقانه، وب سایت پرمحتوا و یک یادداشت زیبای تشکر برای یک مصاحبه فراتر از آن چیزی خواهد بود که شما تصور می‌کنید.
 5. ارتباط با مشتری: زمانی نیاز است تا با مردم درباره تجربیات خود و مهارت ها و اینکه چرا شما نسبت به سایرین برای این شغل مناسب ترید صحبت کنید. متوجه می‌شوید که یادگیری اینکه در ظرف ۵ دقیقه درباره اینکه چه کاری انجام می‌دهید توضیح دهید به چه میزان مفید خواهد بود. چون دنیای کتابخانه کمی برای مردم مبهم است، ممکن است نیاز داشته باشید که درباره اینکه چرا در یک کتابخانه کار نمی‌کنید، چرا آزادکاری را برگزیده و یا مهارت‌های شما در خارج از دنیای کتابخانه چقدر مفید هستند توضیح دهید. یاد بگیرید که بر نقاط قوت خود تاکید کنید و از لاف زدن خودداری کنید، به خصوص اگر می‌توانید به طور صادقانه کار کنید.
 6. برقراری تعادل بین زندگی کاری و شخصی: برای یک شخص آزادکار، زندگی و کار دو بخش جداگانه نیستند، آنها به طور اجتناب ناپذیری به همدیگر متصل هستند. شما نمی‌توانید شغل خود را در محل کار رها کنید اما در عین حال نیز مجبور نیستید زندگی شخصی خود را در خانه حفظ کنید.

home page banner

مانوئل کاتسل ۸ در کتاب اخلاق هکر بیان می‌کند که رشد اطلاعات بخش عمده‌ای از فرضیات گذشته‌ی ما درباره ماهیت کار و ماهیت شغل‌ها را به چالش خواهد کشید. آزادکارها و کتابدارها جلودار این حرکت خواهند بود. حالا زمانی خوبی برای آماده شدن برای این کار توسط شما است.

پانویس ها:

 1. Jessamyn West
 2. Marylaine Block
 3. Henry David Thoreau
 4. Educational testing services
 5. Amazon.com
 6. Seattle Public Library 
 7. University of Washington 
 8. Manuel Castells

منبع:

مترجم: سمیه مردمی

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): سمیه مردمی
عنوان مقاله: تجربه آزادکاری در کتابداری
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol):
شماره مجله(Issue):
سال(Year): ۱۳۹۴
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/822
Download PDF

درباره ی سمیه مردمی

دانش آموخته رشته کتابداری و اطلاع رسانی در شاخه فنی و مهندسی - کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی (مدیریت اطلاعات)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال - عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *