خانه / آرشیو / دوره اول (1394) / شماره دوم (آبان 1394) / معرفی کتابخانه شرکت مهندسین مشاور موننکو ایران

معرفی کتابخانه شرکت مهندسین مشاور موننکو ایران

 • موننکو ایران در یک نگاه:

logo

شرکت مهندسین مشاور موننکو ایران در سال ۱۳۵۲ با سرمایه‌گذاری مشترک بین بخش خصوصی ایران و شرکت مهندسی مونترال از کشور کانادا تأسیس و فعالیت خود را با تمرکز در صنعت برق ایران آغاز نمود. در حال حاضر سهام‌داران عمده موننکو ایران شامل شرکت مپنا، شرکت AMEC (انگلیس) و شرکت سرمایه‌گذاری میر (متعلق به کارکنان) می‌باشند.

شرکت موننـکو ایران با برخورداری از نیروی انسانی متخصص و مجرب و پشتوانهٔ علمی و تجربی شناخته‌شده، با استفاده از ابزارها و سیستم‌های روز دنیا و استانداردهای بین‌المللی و تأکید بر اصل رضایت مشتری طـی سالیان دراز مبادرت به ارائـه خدمات مهندسـی برای توسعه بخش‌های صنعتـی کشور نموده و توانسته است سهم قابل‌ملاحظه‌ای در بازارهای داخلی کسب نماید به‌نحوی‌که هم‌اکنون تنها شرکت مهندس مشاوره‌ای است که در بین ۴۰۰ شرکت برتر ایران قرار دارد. توسعه و بالندگی از طریق بازنگری اهداف، تدوین برنامه‌ها، اولویت‌بندی فعالیت‌ها و بهبود مستمر سرمشق موننکو ایران در ۴۰ سال گذشته بوده است. دستیابی به این اهداف، نیازمند ترویج فرهنگ تعالی، حفظ و بهبود ارزش‌ها و اصول اخلاقی شرکت و رعایت مسئولیت‌های اجتماعی است.

مشارکت‌های فرامرزی و همکاری با شرکت‌های برجسته بین‌المللی و منطقه‌ای، ارائه خدمات مشاوره‌ای را در خارج از کشور امکان‌پذیر نموده و فرصت‌های مناسبی را جهت ارائه توانمندی‌های متخصصین کشور در سایر کشورها پدید آورده است و می‌توان با افتخار بیان کرد که موننکو ایران هم‌اکنون در رتبه ۱۴۴ بین شرکت‌های مهندس مشاور برتر جهان می‌باشد.

این شرکت عضو انجمن مهندسین مشاور کشورهای اسلامی و مهندس مشاور صاحب صلاحیت بانک توسعه اسلامی، بانک جهانی و سازمان ملل است و در ۱۳ زمینه تخصصی دارای رتبه از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری است. همچنین در زمینه‌های انرژی و ماشین‌آلات، تجهیزات و کالاهای برقی دارای صلاحیت ارائه خدمات امکان‌سنجی اقتصادی از بانک صنعت و معدن و کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی می‌باشد

فعالیت شرکت (Monenco Consulting Engineers (MCE در سال ۱۳۸۹ در کشور عمان به‌منظور تمرکز بر بازارهای هدف خاورمیانه و در سال ۱۳۹۰ شرکت (Monenco Engineering Limited (MEL در کشور نیجریه به‌منظور دسترسی به بازار آفریقای مرکزی و با مشارکت شرکت‌های محلی آغاز گردید و در سال ۱۳۹۱ نیز موفق به نفوذ در بازار نفت و گاز بنگلادش شده است و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به‌زودی فعالیت‌های مشابه در کشور آفریقای جنوبی جهت توسعه نفوذ در بازار قاره آفریقا نیز آغاز خواهد شد.

 • آشنایی با کتابخانه و مرکز اسناد موننکو ایران:

اطلاعات نقش اساسی در تصمیم‌گیری، مدیریت و پیشرفت هر سازمان دارد؛ بنابراین شناخت و آشنایی با کتابخانه و مرکز اطلاع‌رسانی یکی از عناصر اصلی و سازنده برای تقویت و شناخت بنیه علمی هر سازمانی به شمار می‌آید. کتابخانه محل ذخیره دانش است. به تعبیر دیگر می‌توان آن را مرکز فرهنگ و خرد نامید. کتابخانه‌ها که در ابتدا فقط برای نگهداری و ذخیره مدارک ابداع شده بودند، تبدیل به مراکزی جهت تبادل اطلاعات گردیدند. اکنون در آستانهٔ دوران کتابخانه دیجیتالی هستیم. با وقوع انقلاب اطلاعات، کتابخانه دیجیتالی به فناوری قدرتمندی برای رشد و ترقی دست‌یافته‌اند. روش‌های جدیدی نیز برای ذخیره، سازمان‌دهی و دسترسی به اطلاعات پیش روی آن‌ها گذاشته‌شده است. اگر اطلاعات را پول رایج دانش در نظر بگیریم، کتابخانه دیجیتالی به‌منزله بانک‌هایی برای سرمایه‌گذاری هستند. کتابخانه دیجیتالی مجموعه‌ای از منابع الکترونیکی و امکانات فنی و مرتبط با آن‌هاست.

کتابخانه و مرکز اسناد شرکت موننکو یک مرکز اطلاع‌رسانی است که با هدف اطلاع‌رسانی و افزایش سطح دانش و معلومات مدیران و کارشناسان و فراهم آوری منابع موردنیاز با بهره‌گیری از فن‌آوری‌های روز فعالیت می‌نماید. این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۵ آغاز نموده است وهم اکنون دارای بیش از ۸۰۰۰ عنوان کتاب چاپی فارسی و لاتین، بیش از ۷۰۰۰ هزار عنوان کتاب الکترونیکی،۳۲ عنوان نشریه و هفته‌نامه تخصصی لاتین به‌صورت الکترونیکی و ۳۲ عنوان نشریه فارسی. گزارشات تخصصی و مجموعه مقالات کنفرانس‌ها به‌صورت الکترونیکی (مرجع دانش سیویلیکا Civilica)، بانک نشریات کشور (Magiran)، سامانه درخواست مقاله PaperQuest، سامانه درخواست مقالات تمام متن سمنتا، استانداردهای تخصصی و بیش از ۲۵۰ عنوان لوح فشرده نرم‌افزارهای عمومی و آموزش نرم‌افزارهای مذکور در زمینه‌های فنی و مهندسی می‌باشد.

IMG_4301

منابع اطلاعاتی کتابخانه اطلاعات فنی و مهندسی از قبیل مهندسی برق و الکترونیک، مکانیک، شیمی و فرایند، عمران، کامپیوتر، انرژی و مدیریت، اقتصاد، مالی و حسابداری و محیط‌زیست و موضوعات مرتبط با پروژه‌های جاری شرکت گردآوری می‌گردد. در بخش اسناد نیز اقدام به سازمان‌دهی و آرشیو مدارک فنی پروژه‌هایی که فاقد فایل الکترونیکی هستند نموده‌ایم.

آشنایی با پورتال کتابخانه دیجیتال پارس آذرخش:

company-name

با توجه به افزایش روزانه و تدریجی اطلاعات سازمان و نیاز مبرم جهت مدیریت این حجم اطلاعات، سازمان به دنبال راه‌حلی برای یکپارچه‌سازی اطلاعات پخش شده بود تا بتوان به سهولت به داده‌های لازم دسترسی پیدا نمود. پورتال محیطی یکپارچه برای کاربران ایجاد می‌کند تا محتوای اطلاعات را برای مدیریت، طبقه‌بندی و ارتباط با نرم‌افزارهای کاربردی مورداستفاده را به آن بسپارند. همچنین پورتال به کاربران کمک می‌کند که به طریق مؤثرتری با کتابخانه در ارتباط باشند. کاربران پورتال می‌توانند اطلاعات خود را به اشتراک‌گذارند و با بقیه اعضای تیم همکاری کنند تا اینکه به اهداف موردنظر خود برسند.

آدرس پورتال کتابخانه دیجیتال پارس آذرخش کتابخانه موننکو: http://digilib.Monenco.com

به‌منظور استفاده از امکانات پورتال، پس از مطالعه راهنمای عضویت در پورتال در قسمت کتابخانه شخصی اقدام به عضویت نموده و درخواست عضویت در کتابخانه و پورتال برای مسئول مربوطه ارسال گردد.

ویژگی‌های مهم پورتال کتابخانه دیجیتال:

 1. مشاهده سریع اطلاعات از راه دور.
 2. قابلیت جستجو بر اساس نویسنده، موضوع و…
 3. دسترسی کامل به متن بیش از ۴۰۰۰ عنوان کتاب لاتین.
 4. دسترسی به متن نشریات فارسی از طریق بانک نشریات کشور Magiran.
 5. دسترسی به بانک اطلاعات مقالات کنفرانس‌های داخلی از طریق Civilica.
 6. دسترسی به مقالات بیش از ۱۳۰ پایگاه علمی از طریق سامانه PaperQuest.
 7. دسترسی به مقالات بیش از ۳۲۰ پایگاه فنی و مهندسی از طریق سامانه سمنتا.
 8. دسترسی به مقالات و نشریات IEEE
 9. بانک اطلاعات نشریات ASME
 10. دسترسی به استانداردهای بین‌المللی تا نیمه اول سال ۲۰۱۵ و قابلیت جستجو در استانداردهای مذکور.
 11. دسترسی به متن ۳۲ عنوان نشریه و هفته‌نامه تخصصی لاتین.
 12. دسترسی به متن بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و فهرست بهاءهای سازمان نظارت راهبردی.

شرکت مهندسین مشاور موننکو ایران بر اساس رسالت دانش‌محور خود و لزوم بومی‌سازی و بسط دانش فنی و طراحی مهندسی، تلاش نموده است تا در خصوص تألیف، تدوین و انتشار مراجع و کتاب‌های تخصصی و کاربردی اقدام نماید. بخش انتشارات نیز یکی از قسمت‌های کتابخانه و مرکز اسناد می‌باشد که مسئولیت این بخش انجام امور مربوط به گردآوری و آماده‌سازی کتب تألیف شده و نظارت بر انجام کلیه امور مربوط به نشر کتاب می‌باشد. برخی از عناوین کتب منتشره شده شرکت عبارت‌اند از «آشنایی با اصول طراحی نیروگاه‌های حرارتی» در دو جلد، «طراحی جامع خطوط انتقال فشار قوی» و «تجدید ساختار در صنعت برق» و «مهندسین مشاور در کشورهای درحال‌توسعه».

کتابخانه علاوه بر ارائه خدمات مذکور به‌منظور ترغیب کارکنان و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی همه‌ساله اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب در هفته کتاب می‌نماید که این نمایشگاه به مدت یک هفته برگزار می‌شود و روز آخر اختصاص به بازدید خانواده موننکو دارد و سعی می‌شود که فضا و برنامه‌های نمایشگاه در این روز کاملاً متفاوت با سایر روزها باشد. تاکنون هفت دوره این نمایشگاه برگزار گردیده است که همه‌ساله مورد استقبال کارکنان و خانواده‌های آنان قرار می‌گیرد. همچنین به‌منظور اطلاع‌رسانی در خصوص تازه‌های کتابخانه و آشنایی با قسمت‌های مختلف کتابخانه اقدام به انتشار فصلنامه الکترونیکی کتابخانه می‌نماید.

DSC_5863

DSC_5885

DSC_5914

DSC00848

نویسندگان: مژگان محمدی (مدیر کتابخانه تخصصی موننکو)، نسیم فکوری

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): نسیم فکوری
عنوان مقاله: معرفی کتابخانه شرکت مهندسین مشاور موننکو ایران
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol):
شماره مجله(Issue):
سال(Year): ۱۳۹۴
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/1214
Download PDF

درباره ی نسیم فکوری

كارشناس كتابداري شركت مهندسي مشاور مهاب قدس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *