خانه / کارآفرینی / استارتاپ‌ها / فرصت های کارآفرینی برای کتابخانه ها و متخصصان علم اطلاعات (بخش دوم)

فرصت های کارآفرینی برای کتابخانه ها و متخصصان علم اطلاعات (بخش دوم)

  • فضای مطالعه:

Playroom-Reading-Space

فضای مطالعه برای توانایی دانش‌آموز در مطالعه خوب و با تمرکز مهم و ضروری است. داشتن فضایی که کاملاً ساکت و متناسب با شخصیت خاص دانش‌آموز و روش یادگیری راه‌اندازی شده باشد ضروری است. بسیاری از مراکز تحصیلی امکانات فضای مطالعه را برای دانش آموزان فراهم می‌کنند اما این فضاها هنوز برای دانش آموزان کافی نیستند. به راه‌اندازی فضاهای مطالعه با جوّی راحت و همکاری دوستانه و با حداقل امکانات می‌تواند یک فرصت شغلی باشد. کتابدار کارآفرین با یک پشتوانه مالی خوب می‌تواند نقشه راه‌اندازی این سرمایه‌گذاری را بکشد.

  • خدمات مشاوره:

Book_homepage_final

کتابدار کارآفرین با دانش موضوعی قوی، تکنولوژی اطلاعات و مهارت‌های ارتباطی می‌تواند سرمایه‌گذاری جهت‌داری به نام خدمات مشاوره کتابخانه ای و اطلاعاتی را راه‌اندازی کند و خدمات متنوعی را در همه محل‌های عملکردی کتابخانه مانند ساختمان مجموعه کتابخانه، سازمان‌دهی، خودکارسازی کتابخانه، آموزش به کارکنان کتابخانه و … ارائه دهد.

  • مشاور حرفه‌ای:

۹b1dd25f-0e6d-4725-bfff-5fc266ffb226-large

شروع شغل مشاور حرفه‌ای انتخاب خوبی است برای شما که فردی عاشق صحبت کردن، پیشنهاد  دادن و ارتباط برقرار کردن با کودکان، نوجوانان و بزرگسالان هستید. برای شروع شما به مهارت مذاکره و ارتباط بین فردی خوبی احتیاج دارید که می‌تواند به شما در مواجه با افرادی که مشکل روبه‌رویی با کار یا مسائل بیکاری دارد کمک می‌کند. کتابداران کارآفرین می‌توانند از این فرصت شغلی استفاده کنند. این شغل یکی از بهترین شغل‌ها است که پررونق است و درآمد خوبی دارد.

  • صنعت توسعه نرم‌افزار کتابخانه‌ای:

۱۸۲eqkhm3chgvpng

صنعت نرم‌افزار کتابخانه‌ای می‌تواند با داشتن حداکثر دانش عملکردی کتابخانه و گسترش نرم‌افزار و چگونگی فروش آن‌ها به شرکت‌های مختلف بر اساس قرارداد، شروع شود. در این جهان پیشرفته مردم کاملاً به تکنولوژی هم در زندگی و هم برای اهداف کاری وابسته‌اند. انجام کاری که قسمتی از شغلی است با کمک رایانه‌ها و نرم‌افزارهای رایگان، نیروی کار ماهر انجام می‌شود. قبل از سرمایه‌گذاری در این پروژه بهتر است مطالعه شود و نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای موجود در بازار ارزیابی شود و همچنین به نرم‌افزارهای رایگان نگاهی انداخته شود.

  • فروشگاه آنلاین کتاب:

bookstore-493x328

در این زمان‌های مصیبت‌بار، نجات دنیای آشفته همکاری می‌تواند امکان‌پذیر باشد. هم‌اکنون بسیاری از افراد و حتی کتابداران کتاب‌ها را از طریق منابع آنلاین مانند آمازون خریداری می‌کنند. با تغییر به سمت شغل آنلاین یا شغل الکترونیکی رشد نمایی در پتانسیل‌های آن نمایان می‌شود. کتابداران کارآفرین با دانش تکنولوژی قوی می‌توانند سرمایه‌گذاری فروشگاه آنلاین را با حقوق قانونی مناسب و حفاظت از شغل آنلاین راه‌اندازی کنند.

منبع:

نویسنده: فرزانه حبیبی

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): فرزانه حبیبی
عنوان مقاله: فرصت های کارآفرینی برای کتابخانه ها و متخصصان علم اطلاعات (بخش دوم)
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol):
شماره مجله(Issue):
سال(Year): ۱۳۹۴
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/947
Download PDF

درباره ی فرزانه حبیبی

دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *