خانه / آرشیو / دوره اول (1394) / شماره اول (مهر 1394) / معرفی کتابخانه شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس

معرفی کتابخانه شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس

معرفی شرکت مهاب قدس:

شرکت مهندسین مشاور مهاب قدس در سال ۱۳۶۲ از ادغام دو شرکت «خدمات مهندسی آب (مهاب)» و «عمران زمین و توسعه منابع آب» تشکیل‌شده است. توانمندی‌های انکارناپذیر مهاب قدس، با تکیه‌بر توان بالای فنی – مهندسی و برخورداری از نعمت وجود حدود ۲۸۰۰ نفر کارکنان سخت‌کوش که بالغ‌بر ۲۰۰۰ نفر از آنان، دانش‌آموختهٔ ۸۵ رشتهٔ فنی – مهندسی دانشگاه‌های برتر داخلی و بین‌المللی، در ۱۵۵ گرایش تخصصی می‌باشند، با استفاده از قریب به ۸۰۰ نیروی مهندس عمران، شرایط مساعدی ایجاد کرده است که اکنون مهاب قدس، با پشت سر گذاشتن بیست و پنجمین سال تأسیس خود، می‌تواند باافتخار و سربلندی، از نقش کارساز و حضور موفقیت‌آمیز خود، در بیش از ۱۵۰۰ پروژهٔ مهم: سدسازی، نیروگاه‌های برق‌آبی، شبکه‌های آبیاری و زهکشی، خطوط انتقال سیالات (نفت، گاز و آب)، تأسیسات آب و فاضلاب، بندرسازی و سازه‌های دریایی، مطالعات: منابع آب، محیط‌زیست اقتصادی و اجتماعی، ژئوماتیک، خدمات مهندسی تأسیسات حمل‌ونقل ریلی شهری (مترو)، صنعت تونل، راه‌سازی و … سخن به میان آورد و در سایهٔ مجموعهٔ صلاحیت‌های احرازشده، در رتبه‌بندی فعالیت‌های تخصصی و گواهینامه‌ها و تقدیرنامه‌های دریافتی، به خود ببالد که با اصالت بخشیدن بر محور کیفیت گرایی، به مدد برنامه‌ریزی‌های درست و سنجیده و انجام طرح‌های کارآمد تحقیق و توسعه شرایطی به وجود آورده که توانسته است در انجام به‌موقع و درست تعهدات خود، وفاداری نشان دهد و به‌گونه‌ای عمل نماید که علاوه بر پرورش متخصصان فراوان، در دو دهه اخیر، به‌عنوان مشاور امین و معتمد، موردتوجه «کارفرمایان» خود باشد.

هم‌اکنون، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس، در مسیر تحقق چشم‌انداز و اهداف استراتژیک خود، نه‌تنها در داخل کشور، بلکه در عرصه‌های بین‌المللی نیز، با ایجاد هسته‌های سازمانی توانمند و قوی و نمایندگی‌های معتبر در بازارهای هدف و صدور خدمات مهندسی، توانسته است در جایگاه ۱۰ شرکت صاحب‌نام مشاوره خدمات مهندسی جهان قرارگرفته و به رشد متوازن پایدار و ارتقای امنیت مالی و اقتصادی دست یابد. چراکه تبدیل‌شدن به شرکتی پیشتاز و سرآمد در عرصهٔ ارائهٔ خدمات مشاوره فنی – مهندسی، با تکیه بر کیفیت برتر، جلب اعتماد در سایهٔ صداقت و سلامت، تعهد و مسئولیت‌پذیری و عبور از مسیرهایی درست و سنجیده میسر شده، به‌نحوی‌که توانسته است در ایران اسلامی یکه‌تاز و بی‌همتا و در جهان نیز موردتوجه و مطرح باشد. اکنون «مهاب قدس» وظیفهٔ خود دانسته و مفتخر است، تمامی این تجارب گران‌بها و ارزنده را که در خلال سال‌ها تجربه‌اندوزی به‌دست‌آمده در اختیار متقاضیان ارجمند و نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار دهد.

معرفی کتابخانه مهاب قدس:

در بازار رقابتی امروز که مشخصه اصلی آن عدم قطعیت است، سازمان‌هایی توانایی رقابت را دارا خواهند بود که دانش موردنیاز و جدید را در سازمان خود ایجاد نموده، توزیع کرده و آن را به کالا، خدمات و درنهایت به ارزش تبدیل نمایند. بدین ترتیب دانش برای سازمان مزیت رقابتی ایجاد نموده و امکان حل مسائل و کسب فرصت‌های جدید را فراهم می‌آورد؛ بنابراین دانش نه‌فقط یک منبع مطمئن برای تضمین مزیت رقابتی خواهد شد بلکه درواقع تنها منبع آن می‌گردد. هنگامی‌که منابع دانش یک سازمان مورد بهره‌برداری مناسب قرار می‌گیرد، سازمان شاهد ارتقا و افزایش پویایی و ارزش موجود در کسب‌وکار خواهد شد. برای دستیابی به این مهم سازمان نیاز به مدیریت منابع دانشی و همچنین مدیریت جریان دانش خواهد داشت که این وظیفه در شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس بر عهده واحد کتابخانه و مرکز اسناد هست.

Mahab Quds Library 1

واحد کتابخانه و مرکز اسناد شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس از سال ۱۳۶۲ همزمان با تشکیل شرکت شروع به کار نموده و همواره پشتیبان دانشی کارشناسان سازمان بوده است. این مرکز با دارا بودن بیش از ۳۴۰۰۰ عنوان کتاب فیزیکی و دیجیتال عضویت بیش از ۶۰ نشریه تخصصی به‌صورت فیزیکی و دیجیتال، دارا بودن بیش از ۱۲۰۰۰ مقاله دیجیتال و همچنین سرویس‌دهی به‌روز ۳۰ انجمن استاندارد به‌صورت دیجیتال، از نیازهای دانشی سازمان پشتیبانی می‌کند. عمده منابع کتابخانه به زبان لاتین و در زمینه صنعت آب می‌باشد و همچنین منابعی با موضوعات مدیریت،‌ انفورماتیک و علوم انسانی نیز در این مرکز موجود است. این مرکز جهت دسته بندی و نگهداری منابع فیزیکی خود از سیستم قفسه ریلی بهره می‌برد و از این طریق توانسته است حجم مخزن کتابخانه را به دو برابر افزایش دهد.

Mahab Quds Library 2

این کتابخانه پس از سال‌ها چالش با نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای و عدم امکان بومی‌سازی بر اساس نیاز داخلی سازمان، نرم‌افزار کتابخانه‌ای مطابق با نیاز خود در سیستم مدیریت یکپارچه اطلاعات MIS سازمان ایجاد کرد و با بهره‌گیری از این سیستم تمامی دانش گران این امکان را دارند که در هر کجا سازمان یا حتی خارج از سازمان با اتصال به سیستم MIS شرکت از خدمات کتابخانه بهره‌گیری نمایند. هم‌اکنون عمده تلاش کتابخانه در غنی‌سازی منابع، معطوف به منابع دیجیتال می‌باشد و در این راستا تمام نشریات لاتین موردنیاز خود را در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و همچنین استانداردهای بین‌المللی را به‌صورت دیجیتال تهیه نمود و از طریق نرم‌افزار کتابخانه‌ای خود اطلاع‌رسانی و سرویس‌دهی می‌نماید.

Mahab Quds Library 3

کتابخانه شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس علاوه بر انجام فعالیت‌های غنی‌سازی و سرویس‌دهی منابع، به‌عنوان بازوی قابل‌اتکای مدیریت دانش در سازمان، پروژه‌هایی جهت مدیریت بهینه جریان دانش، رساندن دانش مناسب در زمان مناسب و به فرد مناسب، مدیریت و سرویس‌دهی اطلاعات به شکل مکانی، تهیه بسته‌های دانشی حمایت‌کننده از سمت‌های سازمانی و تصمیمات، نیز در دست طراحی و اقدام دارد و مصمم است با انجام این پروژه بهره‌گیری از منابع دانشی موجود را در گام اول به حداکثر رسانده و در گام‌های بعد به توسعه و بومی‌سازی دانش در سازمان موفق گردد. یکی از پروژه‌های موفق کتابخانه در راستای استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت جهت تحقق هدف «رساندن دانش مناسب به فرد در زمان مناسب»، پروژه: ایجاد امکان دستیابی به منابع دانشی در لحظه ارجاع فعالیت می‌باشد؛ که این کتابخانه با همکاری بخش‌های مختلف امور برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شرکت در گام نخست اقدام به شناسایی فعالیت‌ها و تخصص‌های لازم برای انجام هر فعالیت به ازای هر بخش تخصص نمود و در گام بعدی پس از تهیه فهرست تخصص‌های موردنیاز هر بخش سازمانی و استانداردسازی آن‌ها اقدام به اتصال تخصص‌ها با کارشناسان نمود و همچنین به‌موازات شناسایی تخصص کارکنان تمامی منابع دانشی را بر اساس تخصص‌های موردنیاز سازمان دسته‌بندی نمود که درنتیجه آن؛ در لحظه ارجاع هر فعالیت به هر فرد با توجه به نیاز تخصصی فعالیت، فهرست تمامی منابع دانشی مرتبط با تخصص موردنیاز در اختیار کارشناس قرار خواهد گرفت و امکان بهره‌گیری همزمان به منابع دیجیتال نیز در لحظه وجود دارد. هم‌اکنون این مرکز به کمک ۴ کارشناس کتابداری مدیریت می‌گردد و به بیش از ۳۰۰۰ پرسنل سازمان و همچنین مراجعین سازمان‌ها،‌ دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی ارائه خدمات می‌کند.

 

نویسنده: نسیم فکوری

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): نسیم فکوری
عنوان مقاله: معرفی کتابخانه شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol):
شماره مجله(Issue):
سال(Year): ۱۳۹۴
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/320
Download PDF

درباره ی نسیم فکوری

كارشناس كتابداري شركت مهندسي مشاور مهاب قدس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *