خانه / آرشیو / دوره دوم (1395) / ۴۵ اپلیکیشن بسیار هیجان انگیز برای کتابداران – بخش سوم

۴۵ اپلیکیشن بسیار هیجان انگیز برای کتابداران – بخش سوم

11111111111

  1. دراپ باکس(dropbox) یک اپلیکیشن ابری می باشد که به شما اجازه می دهد تا فایل ها را بین تبلت، تلفن همراه و کامپیوتر و هر کجایی که برنامه در آن نصب شده به اشتراک بگذارید.
  2. Docs Anywhere همانطور که از نام آن پیداست، این اپلیکیشن به کتابداران اجازه می دهد تا اسناد ورد و تصویر خود را از هر جایی بردارند. این کار از طریق انتقال USB انجام می شود و توسط ورد، پاورپوینت، اکسل، PDF  و انواع دیگر فایل ها کار می کند.
  1. کی نوت(keynote) – این نرم افزار برای کتابدارانی مفید است که به منظور مدیریت یا در جریان رویدادهای کاربران، ارائه های گروهی ارائه می دهند. کی نوت نمودارهای متحرک و بسیاری از امکانات دیگر را عرضه می نماید.
  2. eClicker Presenter – یکی دیگر از نرم افزار های ارائه می باشد، این نرم افزار نه تنها راهنماها و ابزار ارائه استاندارد را ارائه می نماید، بلکه موجب می شود تا کتابداران بتوانند با یک کلیک سوالات خود را به مخاطبان ارسال نمایند.
  3. مودبرد(moodboard) – شیوه ای برای کنار هم قرار دادن تمام وقایع و منافع رخ داده پیرامون کتابخانه در یک صفحه نمایش می باشد. صفحه مورد نظر خود را چاپ کنید و آن را به کتابخانه ارسال نمایید یا آن را به وب سایت کتابخانه آپلود نمایید تا کاربران دیگر هم بتوانند آنچه را که برای شما جدید و جالب است، مشاهده نمایند.
  4. Offline Pages Pro اگر چه بسیاری از کتابخانه ها از وای فای برخوردارند، اما در مسیر حرکت بین خانه و محل کار نمی توان به آن دسترسی داشت. نرم افزار Offline Pages Pro این فرصت را به شما می دهد تا اطلاعات و صفحات وب خود را در حالیکه به اینترنت متصل نیستید، مطالعه نموده یا بر روی آنها کار کنید. این برنامه از فرمتPDF  نیز پشتیبانی می نماید.
  5. دیکشنری – خواندن(dictionary-com-dictionary) در صورتی که از معنای کلماتی که می خوانید آگاه نباشید، کار سرگرم کننده ای نخواهد بود، به همین دلیل است که داشتن یک دیکشنری یک ابزار عالی برای یک کتابدار می باشد. همچنین این برنامه به عنوان یک گنجینه اطلاعات تلقی می شود و  هر روز هفته کلمه ای ارائه می نماید تا فرهنگ لغت خود را تقویت نمایید و چیزهای جالب یاد بگیرید.
  6. ویکی پانیون (Wikipanion) – ویکیپدیا نمی تواند همیشه بطور ۱۰۰٪ اطلاعات صحیحی در اختیار شما قرار دهد،  اما یک منبع عالی برای کتابدارانی می باشد که در منگنه گیر افتاده اند و باید به دنبال پاسخ سوال کاربر بگردند. این برنامه یکی از بزرگترین منابع اطلاعاتی آنلاین در سراسر جهان می باشد، از این رو ذره ای از همه چیز است و Wikipanion برای دسترسی راحت به اطلاعات موجود در ویکیپدیا طراحی شده است.
  7. Osfoora 2 توییتر یک روش ارتباطاتی خیلی بزرگ برای بسیاری از افراد در سطح جهان می باشد، لذا توییت کردن از حساب کاربری توییتر کتابخانه به کاربران، بهترین راه برای در ارتباط بودن با آنها می باشد. Osfoora 2 به شما این امکان را می دهد تا در یک زمان برای ارسال توییت کاری از بیش از یک حساب کاربری استفاده کنید.
  1. کوئیک آفیس(quickoffice) – این نرم افزار ورد، اکسل، پاور پوینت را با هم در اپلیکیشن تلفن همراه می گنجاند تا کتابدارانی که نیاز به باز کردن کردن، ویرایش و ارسال اسناد دارند، از آن استفاده نمایند. این نرم افزار برای ارائه ها، گزارش ها و سایر تشریفات اداری که باید هر زمان پردازش شوند، فوق العاده است. 

منبع: این نوشته، ترجمه مطلبی با این عنوان است: ۴۵Most Exciting Apps For Librarians

 مترجم: نازنین مؤمن زاده

—————————————–

۴۵اپلیکیشن بسیار هیجان انگیز برای کتابداران – بخش اول

۴۵اپلیکیشن بسیار هیجان انگیز برای کتابداران – بخش دوم

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): نازنین مؤمن زاده
عنوان مقاله: ۴۵ اپلیکیشن بسیار هیجان انگیز برای کتابداران – بخش سوم
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۲
شماره مجله(Issue): ۴
سال(Year): ۱۳۹۵
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/6413
Download PDF

درباره ی نازنین مؤمن زاده

کتابدار کتابخانه عمومی اوحدی مراغه ای- مدرس مدعو دانشگاه پیام نور مراغه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *