خانه / کتابخانه و کتابدار 2.0 / اینفوگرافی / نقش های مختلف کتابخانه در قرن بیست و یکم

نقش های مختلف کتابخانه در قرن بیست و یکم

1کتابخانه ها می توانند در هر جایی وجود داشته باشند

کتابخانه های عمومی به یک ساختار فیزیکی محدود نمی شوند. این امر شامل ارائه منابع الکترونیکی و ارائه خدمات فراتر از حصارهای موجود در توسعه خلاق می باشد. کتابخانه ها خدماتشان را از طریق کتابخانه های سیار و کتابخانه های پاپ آپ ارائه می دهند (به عنوان مثال ارائه مکان هایی که افراد جامعه دریافت برنامه ها و خدمات در آنجا گرد هم آیند).

 

ایجاد محتوای2 محلی

در حال حاضر، کتابخانه های عمومی افراد را گرد هم آورده و آنها را به داستان های جامعه ارتباط می دهد. جیمی لارو در مورد کتابخانه عمومی شهر داگلاس می گوید که کتابخانه عمومی جهان را به جامعه  تبدیل می کند، اما امروزه کتابخانه جامعه را به جهان تبدیل می نماید. افراد از طریق کلمات، صداها و فیلم ها، تاریخ محلی خود را در سند خاطرات جمعی جامعه با نسل های بعدی به اشتراک می گذارند.

 

3

ایجاد فضا

برخی از کتابخانه ها به حمایت از برنامه ها و مجموعه مطالبی می پردازند که برای ایجاد، همگذاری و انتقال خلاقانه الهام بخش می باشند.

 

ارتباط با جامعه4

کتابخانه های عمومی، منابع جامعه را به تمامی افراد ارتباط می دهند. در برخی جوامع، کتابخانه ها با مددکاران اجتماعی همکاری می نمایند تا به نیاز جمعیت بی خانمان کمک کنند. تمرکز سایر جوامع بر روی کمک به جامعه تحصیلی و ایجاد برنامه های سواد آموزی موفق می باشد. کتابخانه یک مرکز عادی و قابل اعتماد برای همکاری در بخش متقابل می باشد.

5

رشد اقتصادی

کتابخانه های عمومی، مراکزی برای توسعه اقتصادی جوامع خود می باشند. آنها برای حمایت از توسعه کسب و کارهای کوچک، مطالب، برنامه ها و خدماتی را ارائه می نمایند. بسیاری از کتابخانه ها در برنامه های دولت محلی مشارکت دارند تا به افرادی که اولین کسب و کار خود را شروع می نمایند کمک کنند. همچنین کتابخانه ها منابع و برنامه های مهارت آموزی لازم را به افراد جویای کار ارائه می نمانید .

666666666666667

فضای گرد هم آیی خانوادگی

کتابخانه های عمومی برنامه ها و خدماتی ارائه می نمایند تا پاسخگوی نیازهای محلی خانواده های جوان و پیر باشد. والدین و سرپرستان می توانند فرزندان خود را به برنامه های زنگ داستان ببرند تا به سوادآموزی اولیه آنها کمک شود و برای رفتن به مدرسه آماده شوند. همچنین در آن مطالب و گروه هایی برای حمایت از پرستاران اعضای خانواده پیر وجود دارد. کتابخانه فضایی را برای خانواده فراهم می نماید تا در کنار هم مشغول خواندن، یادگیری و پیشرفت شوند.

8

کتابخانه امانی

کتابخانه های عمومی افراد ا گرد هم آورده و بین آنها و اطلاعات و ایده ها ارتباط برقرار می نماید. این امر فراتر از مجموعه ای از کتاب، موسیقی و فیلم می رود و منابع جامعه را با یکدیگر به اشتراک می گذارد. کتابخانه های امانی دارای اشکال مختلفی از جمله ابزار ساخت، لوازم پخت و حتی کارشناسانی می باشند که به نوعی در تهیه یا انتشار محتوای آموزشی نقش دارند.

9مرکز یادگیری

کتابخانه های عمومی تمام مدت از یادگیری حمایت می نمایند. آنها کلاس ها و کمک هایی شخصی پیرامون سوادآموزی از قبیل فن آوری، امور مالی و سلامت ارائه می نمایند. افراد می توانند برای گذراندن دوره های آنلاین و تکمیل پروژه ها و تکالیف کلاسی شان از کامپیوتر استفاده کنند. افرادی که در انجام تکالیفشان به کمک نیاز دارند می توانند به صورت زنده و آنلاین از مربی ها کمک بگیرند. هرچه یادگیری امری اجتماعی تر شود، کتابخانه ها خواستار موضوعات و مسائل اجتماعی بیشتری میشوند .

 

ابر10

کتابخانه های عمومی دربردارنده نیازهای محتوایی در حال تحول عموم افراد از جمله ظهور دستگاه های تلفن همراه می باشند. این نیازها شامل دسترسی به مجموعه های دیجیتالی کتاب های الکترونیکی، موسیقی، اسناد تاریخی، نامه ها عکس ها و غیره می باشد. کتابخانه ها به ایجاد و همکاری بیشتر با این مجموعه ها ادامه می دهند تا از دسترسی کاربران و پاسخگویی به هر نوع نیاز آنها اطمینان یابند.

 

11نوآوری های آتی

کتابخانه در حال تکامل و پاسخ به خواسته های منحصر به فرد جامعه شان می باشند. کتابخانه محلی شما چگونه می تواند نیازها و انتظارات درحال تغییر شما تطبیق یابد؟

 

در اینجا برخی از نقش های کلیدی کتابخانه در درون جامعه نشان داده شده است:

aدستیابی

کتابخانه های عمومی تابع دموکراسی می باشند و بر این باورند که اطلاع شهروندان موجب ایجاد افراد و جوامع موفق می شود. کتابخانه ها دسترسی به جهان مادی و دیجیتال را تضمین می نمایند.

bجمع آوری

کتابخانه های عمومی، خاطرات، حکایات و اطلاعات محلی، دولتی و ملی ما را به گونه ای جمع آوری می نمایند که نسل امروز و فردا مفهوم دنیایی که در آن زندگی می کنند را درک نمایند.

cارتباط

کتابخانه های عمومی، مراکز ارتباطی در جامعه ای می باشند که در آن افراد، مکان ها و ایده ها برای ایجاد فضایی قوی تر با هم ارتباط می یابند.

dکشف کردن

کتابخانه های عمومی از کشف اطلاعات و ایده هایی که منجر به یادگیری، نوآوری و رشد جامعه می شوند، حمایت می کنند.

eایجاد کردن

کتابخانه های عمومی، مکان هایی برای کمک به جامعه و خلق محتوا می باشد. آنها از طریق کلمات، صداها و فیلم به ارائه خدمات داستانی و غیر داستانی جامعه می پردازند.

لینک اینفوگرافی: the many roles of the 21st century ibrary infographic

برای دریافت فایل ترجمه اینفوگرافی اینجا کلیک کنید. 

مترجم: نازنین مؤمن زاده

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): نازنین مؤمن زاده
عنوان مقاله: نقش های مختلف کتابخانه در قرن بیست و یکم
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۲
شماره مجله(Issue): ۴
سال(Year): ۱۳۹۵
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/6420
Download PDF

درباره ی نازنین مؤمن زاده

کتابدار کتابخانه عمومی اوحدی مراغه ای- مدرس مدعو دانشگاه پیام نور مراغه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *