خانه / آرشیو / دوره دوم (1395) / نوجوانان چه بخوانند ، چه نخوانند؟ نوجوانان در افق محو می شوند!!

نوجوانان چه بخوانند ، چه نخوانند؟ نوجوانان در افق محو می شوند!!

سالهای سال وضعیت انتشار کتاب در دنیا به این صورت بود که کتاب هایی روان، کم حجم و ساده برای کودکان و کتاب هایی حجیم، با مفاهیمی عمیق و تاثیرگذار برای بزرگسالان منتشر می شد. کودکی که کتاب خواندن و مطالعه را به عنوان یک سرگرمی مناسب انتخاب کرده بود، وقتی به نوجوانی می رسید سردرگم می شد و نمی توانست کتاب مناسبی برای خود پیدا کند. برای همین به کتاب های بزرگسال روی می آورد و شاید همین موضوع در بعضی افراد باعث از بین رفتن علاقه به خواندن می شد. اینکه مستقیما از مفاهیم کودکی وارد دنیای بزرگسالی شوند برایشان سخت بود و با حجم زیاد مطالب کتاب های بدون تصویر و سرد و معمولا پر از مسائلی که مربوط به دنیای نوجوانی نمی شود، مواجه می شدند که حتی ممکن بود باعث انحراف تفکرات آنها، در سن حساس نوجوانی شود.ima10ges

از حدود دهه پنجاه شمسی ناشران تخصصی کودک و نوجوان پا به عرصه ی فعالیت گداشتند. البته آنها هم بیشتر توجهشان را معطوف کودکان کرده بودند ولی با این حال به نوجوانان هم بی توجه نبودند و کم کم دست به تالیف کتابهایی زدند نه کودکانه بود و نه افراد را با واقعیت های دنیای بزرگسالی مواجه می کرد، و اتفاقا مسائل نوجوانان را مطرح و آنها را با دنیای نوجوانان دیگر روبه رو می ساخت.

یکی از ناشرانی که در اواخر دهه شصت وارد عرصه ی کودک و نوجوان شد، نشر افق بود. اولین کتاب های این ناشر در واقع اقتباس و ترجمه ی ادبیات کلاسیک جهان بوده است. کتاب هایی مثل پینوکیو، بی نوایان و کتاب های دیگری که شخصیت های آنها برای نوجوانان آن دوره آشنا بوده اند و به صورت کارتون یا فیلم سینمایی از تلویزیون پخش می شدند. نشر افق تا ۱۲ سال فقط به انتشار کتاب هایی برای کودکان و نوجوانان پرداخت و در همین سال ها افتخارات زیر را کسب کرده است:

تقدیر شده در نخستین بازار جهانی کتاب از سوی دفتر توسعه‌ی بین‌المللی نشر ایران- وزارت ارشاد (۱۳۸۲)

 شرکت‌کننده برگزیده‌ی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی( ۱۳۷۹و ۱۳۷۵ )

 ناشر برگزیده‌ی سوم از سوی چهارمین نمایشگاه بین‌المللی تصویرگران (۱۳۷۸)1

 ناشر سال کتاب کودک و نوجوان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۷ و ۱۳۷۵)

اگر با نوجوان کتاب خوانی درباره کتاب های مورد علاقه اش حرف بزنید، بی شک چند کتاب از نشر افق را در لیست کتاب هایی که دوست داشته است نام می برد. نکته ی قابل توجه این است که فرقی نمی کند که آن نوجوان به چه ژانری علاقه دارد، چرا که این ناشر موفق توانسته در هر موضوعی بهترین ها را داشته باشد. این ناشر کتاب های مناسب نوجوان را به چند دسته تقسیم کرده است:

  • قصه های شاهنامه: در این مجموعه سعی شده قصه های شاهنامه به زبان ساده اما جذاب برای نوجوانان روایت شود. اولین کتاب این مجموعه ده سال قبل چاپ شده و استقبال نوجوانان باعث شده انتشار این کتاب و تالیف کتاب های جدیدتر این مجموعه که اکنون به ۱۲ جلد رسیده،هنوز ادامه داشته باشد.
  • رمان نوجوان: رمان های نوجوان نشر افق را می توان به مجموعه های چند جلدی و تک جلدی تقسیم کرد. مجموعه های چند جلدی این ناشر هم موضوعات متنوعی را در بر می گیرند که مهم ترین آنها کتاب های علمی تخیلی و فانتزی هستند. ولی به جز این کتاب ها که جایگاه ویژه ای بین نوجوانان دارند و شاید بتوان گفت نشر افق قوی ترین ناشر در این حوزه است، هم در حوزه ی تالیف و هم در ترجمه، در موضوعات طنز و اجتماعی هم مجموعه هایی توسط این ناشر منتشر شده است. رمان های نوجوان تک جلدی افق هم طرفداران خود را دارد. تعداد زیادی از این رمان ها جایزه های ملی و بین المللی گرفته اند و اقدام منحصر به فرد نشر افق که گرفتن حق انتشار ترجمه ی کتاب هاست، باعث می شود نوجوانان با رغبت بیشتری سراغ کتاب های آن بروند.در بین کتابهای این مجموعه، “قرن” ، “ماه بر فراز مانیفست” و “جایی که کوه بوسه می زند بر ماه” پر طرفدارترین رمان ها محسوب می شوند.
  • مجموعه داستان: مجموعه داستان های نشر افق هم برای نوجوانان جالب توجه است. از کلوب کارآگاهان که پلیسی معمایی است تا هویج بستنی که برگرفته از داستان های روزمره ی زندگی اند.
  • افسانه ی نوجوان: این مجموعه از کتاب ها به بازآفرینی افسانه های ملل مختلف دنیا می پردازد و جزء کارهای تازه ی نشر افق محسوب می شود.
  • رمان های جاویدان جهان: آثار کلاسیک ادبی، میراث ماندگار و بی مرز فرهنگ و هنر بشری به شمار می آیند که تقریبا به همه زبان های دنیا ترجمه شده. نشر افق بعضی از شاهکارهای ادبیات کلاسیک را طبق الگویی جهانی و مرسوم، با حذف توصیفات کسالت آور برای نوجوان و مطابق ذوق و سلیقه ی او کوتاه کرده است. این مجموعه از کتاب ها در قطع جیبی و جلد سخت، نوجوانان را به خواندن مشهورترین کتاب های دنیا تشویق می کند. افق این مجموعه را در قطع دیگری با فروست کلکسیون کلاسیک نیز منتشر کرده است.images
  • عاشقانه های کلاسیک: شاید رمان های عاشقانه ی کلاسیک بتواند تعریف کاملی از عشق به نوجوانان که تازه دارند با این مفاهیم آشنا می شوند ارائه بدهد. در این مجموعه هم نشر افق مشهورترین عاشقانه های جهان را در قطع جیبی و با طراحی جلد بسیار زیبا منتشر کرده است که نوجوانان را شیفته ی خود می کنند.
  • داستان تمدن ایرانی: این مجموعه کتابهایی را دربرمی گیرد که درباره ی عناصر سازنده فرهنگ و تمدن در ایران امروز برای نوجوانان نوشته شده است. هر جلد از این مجموعه به یک موضوع می پردازد و گزارشی جذاب از سیر تاریخی آن ارائه می دهد.
  • مجموعه های چند جلدی: مجموعه کتاب های چند جلدی افق بدون شک بعد از هری پاتر، از پرطرفدار ترین کتاب ها بین نوجوانان محسوب می شوند. مجموعه آرتمیس فاول، جنگاوران جوان و کت رویال کتاب هایی هستند که به ندرت می توان تمام مجموعه آنها را در کتابخانه کنار هم داشت!!

نشر افق در سال های اخیر جایزه های فراوانی در حوزه ی نشر کتاب کودک و نوجوان از آن خود کرده است و در کنار آن با مؤسسه فرهنگی و فروشگاه‌های زنجیره ای شهر کتاب (۱۳۷۴) همکاری داشته و در حال حاضر مدیریت شهر کتاب گلدیس (واقع در فلکه صادقیه) را بر عهده دارد. این مؤسسه هم چنین عضو انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان (به عنوان عضو مؤسس) و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران است.

افق در طول این سال‌‌ها پنج‌بار ناشر برگزیده و تقدیری کشور در حوزه‌ی کودک و نوجوان شده و پنج دوره نیز به عنوان شرکت‌کننده برگزیده‌ی نمایشگاه کتاب انتخاب شده است. تاکنون حدود ۲۰۰ کتاب افق از سوی مراکز فرهنگی داخلی و بین‌المللی برگزیده شده و یا مورد تقدیر قرار گرفته اند. از این گذشته، افق در نمایشگاه‌‌های بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان هم‌چون بولونیا، فرانکفورت، لندن و قاهره حضور داشته است.

از آنجایی که افق در حوزه ی خردسال و کودک و بزرگسال هم فعالیت قابل توجهی دارد(البته نه به اندازه ی فعالیتش در حوزه نوجوان) به نظر می رسد می شود او را همراه مناسبی برای اوقات فراغت خود و کودکانمان بدانیم.

فروشگاه مرکزی نشر افق واقع در تهران، خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، خیابان شهید نظری (غربی)، شماره ۱۸۳ مکانی زیبا و دلنشین برای دیدن و خریدن کتاب ها و سایت آن به آدرس: http://www.ofoqco.com فضایی برای اطلاع از وضعیت نشر کتاب های این ناشر است.

منابع:

مصاحبه با مدیر دفتر مرکزی نشر افق

بروشورهای معرفی کتاب نشر افق

سایت نشر افق

نویسنده: معصومه سعادت

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): معصومه سعادت
عنوان مقاله: نوجوانان چه بخوانند ، چه نخوانند؟ نوجوانان در افق محو می شوند!!
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۲
شماره مجله(Issue): ۴
سال(Year): ۱۳۹۵
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/6392
Download PDF

درباره ی معصومه سعادت

کارشناس علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشگاه الزهرا (س) تهران - دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات کودک و نوجوان دانشگاه شهید بهشتی

۲ دیدگاه

  1. سلام ببخشید ی سوال میشه ی سایت معتبر برای خرید کتاب معرفی کنید لطفااا

  2. منظورتون کتاب الکترونیکی هست یا کتاب چاپی؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *