خانه / آرشیو / دوره دوم (1395) / چرا کتابخانه‌ها ضروری هستند؟

چرا کتابخانه‌ها ضروری هستند؟

نویسنده: کتی دمپسی[۱]

مقدمه مترجم:
بحثی که در این مقاله به آن می‌پردازیم،‌ ضرورت وجود و بقا کتابخانه است. چند شاخص وجود دارند که ضرورت کتابخانه را به اثبات می‌رسانند؛ اول از همه بحث اطلاعات صحیح و درست و قابل استناد است. در کتابخانه‌ها منابعی که وجود دارند و به عنوان منبع اطلاعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، منابعی مشخص و دارای درجه بالایی از صحت و سقم هستند. مورد دوم مسئله وجود متخصصانی به نام کتابداران و یا کارشناسان علم اطلاعات هستند که در هیچ سازمان یا نهاد دیگری برای امر خطیر خود وجود ندارند و این کارشناسان تمام تلاش خود را در برخورد با مراجعین انجام می‌دهند تا آن‌ها را در رسیدن به بهترین و کامل‌ترین و صحیح‌ترین اطلاعات مورد نیازشان یاری کنند. مورد بعدی کارآمدی اقتصادی کتابخانه‌هاست. به گونه‌ای که آن‌ها امکان دسترسی و بازیابی اطلاعات به‌صورت امانت برای مخاطبین خود فراهم می‌کنند و در نتیجه صرفه و بهره اقتصادی را نصیب مراجعین خود می‌کنند و ناگفته نماند که از این امر خود نیز با شرکت در کنسرسیوم‌های ملی و بین‌المللی بهره می ببرند؛ همین مسئله در سطح وسیع‌تر یعنی ملی و بین‌المللی سود ده و بازدهی مفید دارد؛ و اما شاخص نهایی که اشاره می‌گردد بحث کاربرد دانش است. کتابخانه‌ها به تولید و خلق دانش کمک شایانی نموده‌اند و نقشی که دانش در کل جهان هستی بازی می‌کند؛ آن‌قدر مهم و دارای اهمیت است که نیاز به نوشتن مقاله‌ای جداگانه در این زمینه است؛ اما به‌طور کلی وجود دانش و به کارگیری آن در تمام زمینه‌های شغلی و آموزشی و … فواید اقتصادی، معنوی، فرهنگی، اخلاقی و … بسزایی دارد که عملاً نشان داده شده است که در کشورهایی که مسئله کتاب و کتابخانه و کتاب‌خوانی دارای ارزش و اهمیت است و عملاً بدان توجه و سرمایه‌گذاری شده است، رشد و پیشرفت زیادی در تمام امور داشته‌اند.

کلیدواژه‌ها: کتابخانه، دانش، ضرورت، کتابدار، اقتصاد

کتابخانه‌ها پایگاهی برای دانش کل جهان هستند و کتابداران مطمئن‌اند که چرخه دانش هنوز ادامه دارد و باید برای آینده چه به عنوان پایگاهی برای ذخیره اطلاعات و یا منبع تغییر و تحول، ثبت و ذخیره گردند.
اطلاعاتی که در کتابخانه‌ها نگهداری می‌شوند، هر روز به مردم در شروع کسب‌وکارهای کوچکشان کمک می‌کند که به رشد اقتصادی کمک می‌کند. اگر کتابخانه‌ها ضروری نیستند، پس چرا برخی از باهوش‌ترین و ثروتمندترین افراد جهان (مانند اندرو کارنگی و بیل گیتس) به‌صرف وقت و پول در مورد آن‌ها افتخار می‌کنند؟
انجام پژوهش واقعی، در مقایسه با تایپ کردن چند کلمه در یک موتور جستجو مانند گوگل، کار بیشتری نیاز دارد. کتابداران برای انجام تحقیقات در سطح بالا آموزش دیده‌اند که به دانشمندان، پزشکان، وکلا، اساتید، نویسندگان، مقامات دولتی و سایر متخصصان مهم، هر روزه کمک می‌کنند. زمانی که این افراد بدون کمک کتابداران، تصمیم‌گیری می‌کنند، دانش مربوط به موضوعاتی که آن‌ها نیاز دارند، به کار نرفته است.
کتابداران کلاس‌های کامپیوتر مبتدی ارائه می‌دهند برای هر کسی که بخواهد به پا خیزد و در موفقیت پیشی گیرد بدون پرداخت برای کلاس‌های هزینه‌بر و طولانی‌مدت.
کتابخانه کارآمدی اقتصادی دارد. طرح اشتراک‌گذاری آن‌ها این قابلیت را دارد که به بسیاری از مردم با منابع اندک خدمات دهد. آن‌ها اغلب به کنسرسیوم به‌منظور خرید سخت‌افزار، نرم‌افزار و اطلاعات با قیمت‌های گروهی پایین‌تر می‌پیوندند. کتابخانه‌ها اغلب نرخ فوق‌العاده بالایی از بازگشت سرمایه‌گذاری دارند و برخی از آن‌ها بیش از ۶۰۰٪ بازگشت سرمایه تخمین زده شده است. این به این معنی است که کتابداران مباشرین عالی از سرمایه عمومی هستند. آن‌ها به‌دقت از بودجه استفاده می‌کنند و بیشترین ارزش از هر دلار را کسب می‌کنند. در تقابل با این قضیه، بسیاری از شرکت‌های بزرگ، سرمایه خود را هدر می‌دهند.
بسیاری از کتابخانه‌های عمومی کمک‌های راه دور در خارج از ساعت‌های مقرر به‌وسیله خدمات آنلاین ارائه می‌دهند و آن‌ها این امر را می‌پذیرند تا به یادگیری دانش آموزان کمک کنند. کتابداران همواره مدافعان عمده آزادی فکری بوده‌اند، خیلی قبل‌تر از آنکه اغلب افراد بدانند آن چیست. این به این معنی است که آن‌ها ناظر هستند بر موضوعاتی مانند آزادی بیان، کپی‌رایت، حفظ حریم خصوصی و این حق که بدانند چه دولت‌ها و شرکت‌هایی در حال انجام آن هستند. آن‌ها و انجمن‌های مربوط به آن‌ها، به دنبال این حقوق هستند و در کنار سایر شهروندان برای حفظ آن‌ها مبارزه می‌کنند.
کتابداران در واقع ادامه زندگی را، با ارائه اطلاعات به پزشکان که با موارد دشواری سر و کار دارند، میسر می‌کنند.
فقط بخش کوچکی از اطلاعات جهان به‌صورت رایگان بر روی اینترنت در دسترس است؛ اما همه آن از طریق کتابخانه‌ها در دسترس است.
کتابداران هنوز هم بهترین و اصلی‌ترین موتورهای جستجو هستند.
کتابخانه‌ها همیشه «سبز» هستند چرا که آن‌ها اقلام محدودی را خریداری می‌کنند که بسیاری از مردم می‌توانند به اشتراک بگذارند. به‌عنوان‌مثال، مردم می‌توانند دی‌وی‌دی، مجلات و کتب را قرض بگیرند، به‌جای اینکه هر کدام از آن‌ها به‌تنهایی نسخه‌ای از آن‌ها را خریداری کنند. به همین ترتیب، مردم می‌توانند از رایانه‌های مشترک، فتوکپی، ماشین فکس و حتی اتاق ملاقات استفاده کنند.

کتابخانه‌ها به پر کردن شکاف بین داشته‌ها و نداشته ها کمک می‌کنند، مخصوصاً زمانی که آن به سواد و آموزش مهارت‌های رایانه‌ای مربوط می‌شود.
کتابخانه‌ها خدمات و محصولاتی را ارائه می‌دهند که هم تراز با عرصه بازی فکری هستند. این بدان معناست که آن‌ها به افراد از سطح درآمد پایین یا با سابقه‌ای اندک اجازه می‌دهند تا به اطلاعات باکیفیت بالا دسترسی پیدا کنند، از کامپیوتر استفاده کنند و یا چیزی را که نیاز دارند قرض بگیرند. وجود کتابخانه تضمین می‌کند که دانش و فناوری در دسترس همه است نه فقط کسانی که استطاعت مالکیت آن‌ها را دارند. این امر بیش از امور خیریه است; این امر به بالا بردن سطوح آموزشی جامعه به‌طور کل کمک می‌کند.

مطالعات نشان داده‌اند که حضور کتابخانه‌ها برای شهرها و شهرستان‌ها خوب است. مردم ارزش بیشتری پیدا می‌کنند در مناطقی که کتابخانه‌ها در نزدیکی آن‌ها هستند؛ و آن‌ها به کتابخانه‌ها بالاتر از سایر خدمات عمومی در نظرسنجی حرفه‌ای امتیاز داده‌اند.
کتابخانه‌ها نزدیک به ۵۰۰۰ سال است که وجود دارند. اگر آن‌ها نهادهای ضروری نبودند، مدت‌ها پیش از بین رفته بودند. موارد اولیه از کتابخانه‌ها به نظر می‌رسد به‌عنوان «هلال حاصلخیز» یا «گهواره تمدن» در جنوب غربی آسیا شناخته‌شده بودند، بر اساس کتاب «کتابخانه: یک تاریخچه مصور توسط استوارت ای پی موری».

کتابخانه‌ها زندگی را تغییر می‌دهند. در واقع، آن‌ها این کار را به‌خوبی و اغلب اوقات انجام می‌دهند به‌طوری‌که جایزه سالانه تغییر زندگی توسط کتابخانه‌ها در انگلستان از سال ۱۹۹۲ وجود داشته است.
کتابخانه‌ها فضاهایی دارند که در آن افراد در تمام سنین می‌توانند یادگیری مادام‌العمر را تمرین کنند.
برخی می‌گویند که اینترنت و کتاب‌های الکترونیکی کتابخانه‌ها را غیر ضروری کرده‌اند؛ اما آن‌ها کتاب‌فروشی‌ها را غیرضروری نکرده‌اند، آیا کرده‌اند؟

پانویس:
[۱]. Kathy Dempsey

منبع:
این نوشته ترجمه مطلبی با این عنوان است: There Are Many Reasons Why Libraries Are Essential

مترجم: بهجت نژادمحمد نامقی
کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی
Behjat.nezhadmohammad2@gmail.com

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): مجله ی کتابدار ۲.۰
عنوان مقاله: چرا کتابخانه‌ها ضروری هستند؟
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۲
شماره مجله(Issue): ۶
سال(Year): ۱۳۹۵
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/7729
Download PDF

درباره ی مجله ی کتابدار 2.0

۳ دیدگاه

  1. بسیار عالی و قابل استفاده ممنون از ترجمه ی بسیار خوب شما

  2. سلام خسته نباشید
    ممنون از متن شما
    استفاده بردیم
    ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *