خانه / آرشیو / دوره سوم (1396) / کتابخانه‌های عمومی در جامعه دانایی محور (کتابخانه ی شماره ۴ از ۳۱)

کتابخانه‌های عمومی در جامعه دانایی محور (کتابخانه ی شماره ۴ از ۳۱)

کتابخانه عمومی بوستون (نخستین کتابخانه عمومی در ایالات متحده)

کتابخانه عمومی بوستون در سال ۱۸۴۸ تاسیس شده و اولین کتابخانه وابسته به شهرداری در کل ایلات متحده است!
این کتابخانه بیش از ۸.۹ میلیون جلد کتاب را در خود جای داده است. کتابخانه عمومی بوستون در اصل بخشی از ساختمان مدرسه ماساچوست بوده تا این‌که چارلز فولن مک‌کیم معمار، بنای فعلی ساختمان را ساخت.
ساختمان این کتابخانه «قصری برای مردم» نام دارد و در سال ۱۹۸۵ در میدان کوپلی واقع شده است. این کتابخانه سومین کتابخانه بزرگ آمریکا از لحاظ تعداد منابع (در رده نخست کتابخانه کنگره با ۱۶۰ میلیون مدرک، در رده دوم کتابخانه عمومی نیویورک با ۵۳ میلیون مدرک) است.
media_296
در این کتابخانه عمومی قانون واسپاری اسناد فدرال و ایالتی اجرا می‌شود. این کتابخانه دارای ۱.۷ میلیون نسخه کتب خطی و کمیاب است. همچنین دارای منابع مهمی، از جمله نسخه‌های قرون وسطایی و incunabula (اینکانابولا: کتب اولیه چاپی قبل از سال ۱۵۰۱)، نسخه‌های اولیه از ویلیام شکسپیر، مجموعه جورج تیکنر، ادبیات اسپانیایی، یک مجموعه بزرگ از دانیل دفو، سوابق استعماری بوستون، کتابخانه شخصی جان آدامز، کتابخانه ریاضی و نجومی از ناتانیل بودیچ، آرشیو مقاله مهم در مورد آزادی، از جمله مقالاتی از ویلیام لوید گاریسون است.
همچنین در این کتابخانه عکس، کارت پستال، و نقشه وجود دارد. این کتابخانه یکی از مجموعه‌های بزرگ از آبرنگ و نقاشی توسط توماس رولندسون نگه می‌دارد. کتابخانه دارای مجموعه ویژه در موسیقی، و پیانو بزرگ متعلق به آهنگساز آمریکایی والتر پیستون است.
به همه این دلایل، دیوید مک کالو مورخ آمریکایی، کتابخانه عمومی بوستون را به عنوان یکی از پنج کتابخانه مهم در امریکا توصیف کرده است، در کنار کتابخانه کنگره، کتابخانه عمومی نیویورک، و کتابخانه‌های دانشگاهی دانشگاه‌های هاروارد و ییل، کتابخانه عمومی بوستون بسیاری از منابع منحصر بفرد خود را به صورت دیجیتالی نیز در دسترس عموم قرار می دهد.این کتابخانه دارای ۲۴ شعبه در سطح شهر بوستون است.

نویسنده: مهدیه ایرانشاهی

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): مهدیه ایرانشاهی
عنوان مقاله: کتابخانه‌های عمومی در جامعه دانایی محور (کتابخانه ی شماره ۴ از ۳۱)
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۳
شماره مجله(Issue): ۱
سال(Year): ۱۳۹۶
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/8186
Download PDF

درباره ی مهدیه ایرانشاهی

کارشناسی ارشد کتابداری - کتابدار کتابخانه عمومی شهدای هشتم شهریور غازیان بندرانزلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *