خانه / آرشیو / اینفوگرافی جعبه ابزار پژوهشگران

اینفوگرافی جعبه ابزار پژوهشگران

از سلسله اینفـوگرافی های مهارت های پژوهشـی

جعبه ابزار پژوهشگران، به دسته بندی ابزارهای دیجیتال پژوهشی مورد نیاز محققان، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و … می پردازد. با توجه به روند جهانی” تحول دیجیتال”، اکو سیستم پژوهشی، همگام با این روند، ابزارها و پلت فرم های دیجیتال متنوعی را فراهم کرده است.

این ابزارها با دو هدف ساده سازی فرآیندهای پژوهشی و تسهیل ارتباطات بین پژوهشگران طراحی شده اند. یابش برای اینکه پژوهشگران براحتی ابزارهای مورد نیاز خود را پیدا کنند اقدام به معرفی این ابزارها در ده بخش مختلف کرده است. این ده بخش جعبه ابزار پژوهشگران عبارتند از:

ابزارهای موضوع یابی/Research Idea Tools
یافتن یک ایده ی خوب پژوهشی برای بسیاری از افراد نیاز محسوب می شود. راه حل هایی برای یافتن ایده ها و مسایل پژوهشی که توانایی حل یک مشکل جامعه و یا صنعت را داشته باشد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

MIT Solve / ideaconnection / innocentive

ابزارهای پیشینه یابی/ Explore the Literature
اینکه موضوع انتخابی شما حل شده تابحال یا خیر؟ تا چه مرحله ای مورد توجه دیگر پژوهشگران قرار گرفته است؟ نظریات مختلف درباره ی ایده ی شما چیست؟ همه ی این ها در ابزارهای پیشینه یابی باید مورد توجه قرار بگیرد.

Scopus / Web of Science / Sciexplore

ابزارهای داده ها و کدها/Data and Code Tools
ممکن است در حین کار پژوهشی، ما نیازمند استفاده از داده های خام دیگر پژوهشگران باشیم. این ابزارها در دسترس هستند هم برای یافتن دیتاهای خام و هم برای اینکه ما ممکن است کدهای نرم افزاری لازم داشته باشیم که دیگران نوشته اند و در بسترهای مربوطه بارگزاری کرده اند.

Github / DataVerse / ataCite

ابزارهای شبکه های اجتماعی/Connect with Others
ما برای حل یک مسئله در همه ی ابعاد آن نیازمند ارتباط با دیگر متخصصان و پژوهشگران هستیم. شبکه های اجتماعی پژوهشی می تواند ما را در این زمینه یاری کند.

researchgate / mendeley / Sciexplore

کار در آزمایشگاه/Lab Tools
در کار آزمایشگاهی و عملی بر روی حل مسئله، ما نیازمند یکسری داکیومنت های راهنما، استانداردها، برگه های مشخصات ابزارها، محصولات و مواد (دیتا شیت) ، … هستیم. اینها بخشی از فرآیند پژوهش هستند، که به عنوان ابزارهای کار در آزمایشگاه در نظر گرفته ایم.

techstreet / Quartzy / Scifinder

ابزارهای آموختن/Learning Tools
فرض کنیم در هنگام کار بر روی پژوهش تان نیازمند یادگیری برنامه نویسی پایتون شده اید تا بتوانید بخشی از کار نرم افزاریتان را به راحتی به سرانجام برسانید. ابزارهای آموختن، موک ها یک راه حل خوب هستند. این ابزارهای آنلاین آموزش که تعدادشان در جهان به زبان فارسی و لاتین هم کم نیست می تواند یاریگر شما باشد.

Coursera / Udemy / Faradars

ابزار های نوشتن/Writing Tools
در هنگام کار عملی بر روی مسئله شما باید گزارش آن را نیز، به فرمت قابل قبولی یادداشت کنید تا در پایان کار تحویل کارفرما بدهید. ابزارهای نوشتن دستیار شما هستند .با این نرم افزارهای آنلاین، شما می توانید مدیریت بهتری بر روی منابع پژوهشی تان در حین کار و بعد از آن داشته باشید.

Zotero / Endnote / Pajoohyar

ابزارهای قبل از انتشار/Pre Publishing Tools
اگر کار شما قرار است به صورت مقاله یا پایان نامه ارائه شود معمولا لازم است از نظر درصد مشابهت با دیگر منابع منتشر شده ی پژوهشی کمترین تطابق را داشته باشد. ابزارهای پیش از انتشار برای همین در اختیار شماست.

Ithenticate / Grammarly / CopyScape

 

ابزار های انتشار/Publishing Tools
ابزارهای انتشار به شما کمک می کنند تا کارتان در جای بهتر و با کیفیت تری منتشر شود. پژوهشگر با ارائه ی چکیده ی مقاله می تواند از پیشنهاد ژورنال های خوبی برخوردار شود. و با ابزارهای کیفیت استنادی مجلات، کار خود را در جای درست منتشر کند.

JCR / Eigenfactor / Journal Guide

ابزارهای پس از انتشار/Post Publishing Tools
معمولا پژوهشگران بعد از انتشار محتوای تحقیقی خود آن را رها می کنند. اما ما فکر می کنیم شما برای دیده شدن آن باید تلاش کنید. برای مثال در سال ۲۰۱۹ بیش از ۵.۵ میلیون مدرک پژوهشی منتشر شده است که مقاله ی شما یکی از این مدارک است. پیشنهاد می کنیم راه حل هایی داشته باشید تا آن را بیشتر در معرض دید کسانی که نیاز دارند به نمایش درآورید.

Dimension / Altmetric / Sciexplore

دانلود فایل

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): حسین حیدری
عنوان مقاله: اینفوگرافی جعبه ابزار پژوهشگران
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۶
شماره مجله(Issue): ۳
سال(Year): ۱۳۹۹
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/11829
Download PDF

درباره ی حسین حیدری

رهبر و مدیر شرکت یابش (فعال در زمینه ی داده، اطلاعات، کتابخانه ها و علم سنجی) هستم، در زمینه های راه اندازی کسب و کار، استارت آپ ها و سوادهای نوظهور در حدی تجربه دارم و یک مربی در همین زمینه ها محسوب می شوم. سعی کردم که یک انرژی دهنده و الهام بخش برای دیگران باشم و نیز یک انسان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *