خانه / کارآفرینی / استارتاپ‌ها / چرا کتابخانه ها در آینده مراکز توسعه شغلی بزرگ خواهند بود؟

چرا کتابخانه ها در آینده مراکز توسعه شغلی بزرگ خواهند بود؟

یک ایده قدیمی دوباره در قرن ۲۱ مورد استفاده قرار گرفت

امیلی بادگر در ۱۹ فوریه سال ۲۰۱۳ برای شاتراستاک (نام فروشگاهی است در ایالات متحده) یادداشتی می‌نویسد: فضاهای همکاری امروزه غالباً به شکل نوظهور، بعنوان روشی کاملاً جدید در برابر نیازهای در حال تغییر مورد توجه قرار می‌گیرند به شکلی که نیروی کار به لپتاپهای‌ خود بیش از کارفرمایانشان به مدت زمان زیادی پابرجا و ثابت هستند. اما این تفکر در واقع به قدمت کتابخانه‌های عمومی است. یکی از اولین و مشهورترین کتابخانه‌های جهان، در اسکندریه، مصر، حدود ۲۰۰۰ سال قبل، اغلب محل استقرار افرادی بود که در آن زمان شغل آزاد داشته و توانایی آنرا داشتند که بتوانند بدون کمک دیگران علم آموزی نموده و کاری را راه‌اندازی نمایند.

تریسی لی آ مدیر سرمایه‌گذاری دپارتمان علوم اقتصادی دانشگاه ایالتی آریزونا می‌گوید “زمانی که در تاریخ به گذشته نگاه می‌کنید، کتابخانه‌ها، فیلسوفان، ریاضیدانان و از همه اقشار جامعه را که گردهم می‌آمدند و مشکلات زمان خودشان را حل می‌کردند در خود داشتند”. “ما از این مسله بعنوان اولین الگو برای دانشگاه استفاده کردیم. کتابخانه‌ها تالارهای سخنرانی، فضاهای گردهم‌آیی داشتند. کتابخانه‌ها فضاهایی برای همکاری داشتند.”

lead_large

این ایده قدیمی که کتابخانه عمومی بعنوان فضای همکاری مشترک اکنون یک مکان پاسخ گویی مدرن (پاسخی در بین پرسش‌های زیاد) برای این سؤال که چگونه این مکان‌های قدیمی می‌توانند دو هزار سال بعد از ویران شدن کتابخانه اسکندریه، در این راه مناسبتر باشند را، ارائه می‌نماید. در همه جا کارآفرینانی بوجود خواهند آمد زمانی که افراد بدنبال نوآوری و فضای فیزیکی شغلی در جهت شکوفا نمودن ایده‌های شغلی‌شان می‌گردند. در عین حال شاید امروزه کتابخانه‌ها با کتابهای چاپی که یک کالای منسوخ در نظر گرفته می‌شود مرتبط باشند. اما این امکان وجود دارد که همین کتابخانه‌ها تقریباً تمامی چیزهایی را که یک مبتکر و نوآور قرن ۲۱ می‌تواند نیاز داشته باشد از قبیل: دسترسی به اینترنت، فضای کاری، منابع مرجع و راهنمای حرفه‌ای، را در خود داشته باشند. چرا پیشنهاد لی آ این دو ایده را در کنار یکدیگر قرار نمی‌دهد؟ ایالت آریزونا در طی چند ماه آتی طرحی را برای گسترش شبکه‌ای از رشد همکاری کسب و کار در داخل کتابخانه‌های عمومی به اجراء می‌گذارد که شروع آن با یک پیش طرح در کتابخانه مرکزی سیویک در اسکاتزدیل است. دانشگاه این طرح را که با همت بسیار راه‌اندازی شده بود، شبکه اسکندریه نام نهاد. کتابخانه‌های شرکت‌کننده، فضاهای همکاری برای این برنامه و همچنین کلاس‌های رسمی و مشاوره‌های غیر رسمی هر دو را از طریق منابع کارآفرینی دانشگاه در اختیار خواهند گذاشت. کتابداران، خود برای کمک به تحویل برخی از منابع توسط دانشگاه آموزش خواهند دید. این شبکه، بغیر از سرمایه اولیه، همه چیز را به اختصار عرضه خواهد نمود.

لی آ می‌گوید “دوست دارم زمانی که این طرح را توسعه داده و شروع به مناسب‌سازی آن برای بیرون می‌نماییم، قادر به هدایت مردم در این زمینه که چگونه آن منابع را بیابند باشیم”. 

کتابخانه‌ها همچنین یک محل برگزاری عالی را برای توسعه مفهوم شتاب‌دهنده‌های کارآفرینی، فراتر از انبارهای بازسازی شده و دفاتر شیک “مراکز نوآوری” فراهم می‌نمایند. این مکان‌ها نقاط ورود ملموس‌تری را برای کارآفرینان مستعد ارائه می‌کند تا احتمال قدم گذاشتن آنها را به یک مرکز کارآفرینی سنتی ( یا یک دفتر ASU، برای آن منظور) کم نمایند. کتابخانه‌های عمومی مدتها پیش دسترسی به دانش را آزاد نمودند؛ اکنون نیز می‌توانند این کار را در یک اقتصاد کارآفرینی پیش ببرند.

لی آ می‌گوید “ما این موضوع را کارآفرینی آزاد می‌نامیم، بنابراین واقعاً همه می‌توانند دست‌اندر کار و شروع‌کننده آن باشند”.  

منبع:

این نوشته، ترجمه مطلبی با این عنوان است: Why Libraries Should Be the Next Great Start-Up Incubators

مترجم: سمیه مردمی

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): سمیه مردمی
عنوان مقاله: چرا کتابخانه ها در آینده مراکز توسعه شغلی بزرگ خواهند بود؟
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol):
شماره مجله(Issue):
سال(Year): ۱۳۹۴
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/1504
Download PDF

درباره ی سمیه مردمی

دانش آموخته رشته کتابداری و اطلاع رسانی در شاخه فنی و مهندسی - کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی (مدیریت اطلاعات)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال - عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *