خانه / آرشیو / دوره اول (1394) / شماره اول (مهر 1394) / معرفی پایگاه اطلاعاتی Ebrary (بخش اول)

معرفی پایگاه اطلاعاتی Ebrary (بخش اول)

تاریخچه: ایده و طرح Ebrary در سال ۱۹۹۸ جمع آوری شد. زمانی که کریستوفر وارنوک موسس شرکت اطلاعاتی که برای ساخت دوچرخه کورس (دوچرخه خوابیده) کتابی که می خواست را نتوانست در کتابخانه محلی پیدا کند. کتابخانه مهندسی در زیرزمین، کتاب های عمومی درمورد دوچرخه در طبقه سوم و اطلاعات نشریات دوره ای در طبقه چهارم و برروی میکروفیش ها قرار داشتند. او برای به دست آوردن اطلاعات باید بین کتابخانه های آنلاین قابل دسترس و کتابخانه های به فرمت برگه ای (چاپی) دائماً در رفت و آمد می شد که هم وقت گیر و ناکافی بود. در سال ۱۹۹۸ این موضوع را با یکی از هم کلاسی های خود مطرح کرد و باهم تصمیم به برطرف کردن موضوع گرفتند. نظر هردو این بود که کتاب ها و اطلاعات باید به صورت آنلاین در دسترس محققین، ناشرین و کاربران اینترنتی قرار گیرد. این پایگاه توسط کریستوفر و دوستش در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد. یک پیشرو صنعتی که به تهیه کننده کتاب های اینترنتی برای کتابخانه ها و محققین در  سراسر دنیا تبدیل شد. پایگاه Ebrary در ژانویه سال ۲۰۱۱ توسط پروکوئست خریداری شد.

پوشش موضوعی: کتابهای موجود در Ebrary محدوده بسیار وسیعی از موضوعات آکادمیک و عمومی را پوشش می‌دهد. از قبیل: کشاورزی، علوم کمکی تاریخ، کتابنامه، علوم کتابخانه، هنر، قانون، پزشکی، علوم دریایی، علوم اجتماعی و….

Ebrary 2

تعداد مدارک: هم اکنون این پایگاه شامل ۹۸۳۸۱۵ مدرک همراه با ۱۲۴۰۷ مدرک که در طی سی روز گذشته اضافه شده است.

ناشران تحت پوشش : مجموعه کتاب‌های ارزشمند و منحصر به فردی را از بین بیش از۴۰۰ ناشر نخست و معتبر دنیا در مجموعه‌های گران‌بهای خود ارائه می‌نماید. از قبیل : Blackwell Publishing – CABI Publishing – CQ Press – Cambridge University Press – Elsevier – Emerald – Harvard University Press – IBM Redbook – IET – Informa Healthcare – Institute ofPhysics Publishing – John Wiley – MIT Press McGraw Hill Book Companies – Oxford University Press – Sage Publications – Springer-Taylor & Francis – …

ویژگی ها: هدایت جستجو برای دیدن تمام کتب الکترونیکی و مقوله های قابل چاپ که Ebrary از ناشرین پیشرو پیشنهاد می دهد. گشودن عناوین، نمایان کردن چند صفحه اول هر گفتار، استفاده کردن از گزینه هایی از قبیل ابزار، برجسته کردن یادداشت ها و قفسه کتاب از دیگر ویژگی های این پایگاه است. برای استفاده از عملکرد کامل پایگاه Ebrary و مشاهده عناوین در یک متن کامل لطفاً درخواست آموزش دستورالعمل بدهید. Ebrary به عنوان یک تأمین کننده پیشرو در زمینه سرویس‌ها و خدمات منابع الکترونیک و تکنولوژی‌هایی با محتوایی الکترونیکی (.., e-books, databases) همواره مورد توجه بوده است. درحقیقت این پایگاه، از طریق تکنولوژی‌های پیشرفته اطلاع‌رسانی و ویژگی‌های قدرتمندی که در زمینه تبادل، استخراج و مدیریت اطلاعات دارد قادر گردیده که اثر بخش‌ترین و قابل انعطاف پذیرترین راه را برای انتقال اطلاعات مفید و معتبر به کاربران در اختیار کتابخانه‌ها قرار دهد. Ebrary به منظور تأمین کتب الکترونیک معتبر و سایر منابع ارزشمند برای مشترکان خود، همواره به دنبال گسترش همکاری و ا رتباط هر چه بیشتر با ناشرین تراز اولی و بین المللی می‌باشد. این پایگاه،  امکان دسترسی هم زمان چندکاربر به بیش از یکصد هزار عنوان کتاب در موضوعات مختلف را برای محققان فراهم می‌آورد.

تهیه کننده: پروکوئست (این کارگزار متعهد شده که محققین و کتابداران را در تمام دنیا توانمند کند. محتوای اطلاعاتی نوآورانه و تکنولوژی آن موجب افزایش بهره وری دانشجویان، دانشمندان، متخصصان و کتابخانه هایی شد که به آنها سرویس ارائه می داد. از طریق مشارکت با دارندگان محتوا، پروکوئست اطلاعات غنی و متنوعی را توسط تکنولوژی دیجیتال به صورت یک بسته ارائه داد که کشف، اشتراک گذاری و مدیریت آن را افزایش می دهد. برای کتابخانه های دانشگاهی، شرکتی، دولتی، مدرسه ای و عمومی همانند محققین حرفه ای سرویس هایی  را ارائه می دهد که استراتژی کاربردی و مدیریتی و کشف مجموعه های اطلاعاتی را فعال می کند).

تعداد نمایندگی ها در سطح جهان: Ebrary دارای بیش از۲۷۰۰ نمایندگی در سراسر جهان می‌باشد. این مراکز که اغلب نهادهای مختلفی مانند کتابخانه‌ها و مؤسسات علمی درسراسرجهان می‌باشند، روزانه به بیش از ۱۷میلیون کاربر نهایی سرویس‌دهی می نمایند.

مخاطبان: کتابخانه‌ها، مؤسسات و انجمن های علمی و تحقیقاتی، ناشرین، اساتید، دانشجویان، پژوهشگران.

لینک عضویت: به منظور بهره برداری بهینه و امکان دانلود متن کامل، عضویت (Register) در پایگاه اطلاعاتی Ebrary الزامی است. از طریق لینک زیر نسبت به عضویت اقدام فرمایید:

https://site.ebrary.com/lib/alltitles/newAccount.action

لینک دسترسی به پایگاه: http://site.ebrary.com/lib/alltitles/home.action

ادامه در شماره بعد…

نویسنده: فرزانه حبیبی

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): فرزانه حبیبی
عنوان مقاله: معرفی پایگاه اطلاعاتی Ebrary (بخش اول)
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol):
شماره مجله(Issue):
سال(Year): ۱۳۹۴
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/261
Download PDF

درباره ی فرزانه حبیبی

دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

یک دیدگاه

  1. سلام ممنون از سایت خوبتون
    من اطلاعاتی در مورد کتاب the world of learning میخام؛هرچی تو اینترنت سرچ میکنم پیدا نمیشه…اگه اطلاعاتی دارین لطفا واسم بفرستین؛مچکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *