خانه / آرشیو / دوره اول (1394) / ۸ وب‌سایت برتر در مورد مشاوره به خوانندگان

۸ وب‌سایت برتر در مورد مشاوره به خوانندگان

خدمات مشاوره به خوانندگان۱ بواسطه کتابدار با تجربه در کتابخانه عمومی ارائه می شود، این شخص در ارائه خدمات در بخش کتابخانه عمومی و برآورد نیازهای مطالعاتی تخصص دارد. مشاوره  خوانندگان بر اساس دانش قبلی در مورد اولویت های خواندن، عناوین و یا نویسندگانی خاصی را توصیه می نماید. همچنین فهرستی از عناوین پیشنهادی را گرد هم آورده و از این سرویس بعنوان رابط برای سایر نماینده های تحصیلی در جامعه استفاده می شود. این نوع اطلاعات توسط امور مرجع نظیر مشاوره به خوانندگان ارائه می شود. مشاوره خوانندگان اصطلاحی می باشد که در کتابخانه برای توصیف و کمک به خوانندگان برای یافتن چیزی که علاقه به خواندن آن دارند، مورد استفاده قرار گرفته است. خدمتی است که در آن کتابداران مجرب، بدون پیش داوری به خوانندگان کمک می نمایند تا نیازهای مطالعاتی مورد علاقه شان را بیابند. خدمات مشاوره به خوانندگان با استفاده از دانش مطالب داستانی و غیرداستانی در مجموعه کتاب های کتابخانه و ابزارهای مرجع چاپی و الکترونیک به خوانندگان کمک می کند تا به این سوال پاسخ دهند:”بعد از این کتاب، چه کتابی را بخوانم؟”. این خدمات شامل پیشنهاداتی در مورد نویسندگان و عناوین آشنا و جدید یا سبک های مورد علاقه خوانندگان در امر خواندن سیستماتیک، حفظ ارتباط مخاطبان با نمایندگان تحصیلی، ارتقا خواندن و تشویق استفاده از کتابخانه می باشد. این اصطلاح در سال های اخیر برای ارائه پیشنهاد در سایر فرمت ها نظیر بازی ها، فیلم یا دی وی دی ها نیز مورد استفاده قرار گرفته است. اصطلاح “مشاوره در مورد مطالب” را می توان برای توصیف موارد گسترده تر بکار برد. اما اغلب تمامی این موارد تحت اصطلاح “مشاوره به خوانندگان” دسته بندی شده اند. راهنمای لیمان که در مورد خواندن می باشد توسط بروکر منتشر شده است. راهنمای خواندن علاقمندی، راهنمایی استاندارد در ژانر داستانی می باشد که توسط دیانا تیکسر هرالد نوشته شده است. برای یافتن مشاوره آنلاین به خوانندگان سعی کنید یک کتاب خوب به آنها معرفی کنید. در صورت تمایل می توانید از کتابخانه ایالت هنپین، با مرورگر کتاب بارنز و نوبل استفاده کنید. مشاوره به نوجوانان معمولا توسظ کتابداری متخصص در امر خدمات به کودکان یا جوانان بر اساس سن، علایق یا سطح مطالعه شان ارائه می شود (Online dictionary for library and information science).

 ما به‌عنوان کتابدار فرض می‌نماییم که با تمامی کتاب‌ها آشنایی داریم، درنتیجه می‌توانیم توصیه‌هایی ارائه دهیم، کتاب‌های جدید را به اشتراک بگذاریم و تمامی این داستان‌های جالب و جدید را به کاربرانمان معرفی نماییم. تنها مشکل اینجاست که زمان لازم برای خواندن تمام این کتاب‌های فوق‌العاده خوب وجود ندارد. بنابراین ما باید راه دیگری بیابیم تا بتوانیم بدون داشتن مطالعه در مورد کتاب‌ها، آن‌ها را به دیگران توصیه نماییم. بهترین راه برای انجام این کار، استفاده از وب‌سایت‌هایی می‌باشد که کتاب‌های متنوع را معرفی می‌نمایند، شما می‌توانید از طریق استدلال‌ها و تفکر افرادی که این کتاب‌ها را خوانده‌اند، مروری اجمالی بر این کتاب‌ها داشته باشید. بنابراین در اینجا برای کمک به شما هشت وب‌سایت معرفی کتاب ذکرشده است که می‌تواند به شما یا مشتریانتان در یافتن کتاب جدید کمک کند.
۱. گودریدز (http://GoodReads.com):

goodreads

گودریدز یکی از محبوب‌ترین وب‌سایت‌های بررسی کتاب بر روی اینترنت می‌باشد (و آمازون آن را به دلیل محبوبیت اش خریداری کرده است) و فهرست سازی کتاب این برنامه باورنکردنی است. شما می‌توانید از طریق این برنامه مشاهده نماییم که دوستتان در حال خواندن کدام کتاب می‌باشند و چه توصیه‌هایی می‌نمایند و کتابی که در حال مطالعه آن هستید، خوانده‌اید یا می‌خواهید بخواهید، را دنبال نمایید. بااین‌حال، این وب‌سایت کاملاً مبتنی بر بررسی‌ها و توصیه‌های کاربرانی می‌باشد که یافتن آن‌ها کار سختی ست، به‌عنوان‌مثال، نویسندگانی که افراد موردعلاقه شما هستند و شما آن‌ها را با هزار بدبختی از طریق مطالعه و بررسی‌های متعدد نظرات کاربران یافته‌اید.

۲. فیکشن فانتاستیک (http://fantasticfiction.co.uk):

fantasticfiction

فیکشن فانتاستیک، وب‌سایت مهمی می‌باشد که هنگام شما جستجوی مجموعه کتاب‌های یک نویسنده به شما کمک می‌کند و حتی مجموعه کتاب‌ها را طبقه‌بندی می‌نماید لازم نیست تا شما نگران از دست دادن مجموعه کتاب‌هایتان یا نظم آن‌ها شوید و این وب‌سایت حتی کتاب‌هایی که به‌تازگی توسط نویسنده منتشرشده را نیز فهرست می‌نماید. هر صفحه آن شامل کتاب‌هایی می‌باشد که نویسنده پیشنهاد می‌نماید و همچنین دربردارنده بخشی می‌باشد که سایر نویسندگان پس از بررسی کتاب‌های پیشنهادی نویسنده مذکور، پیشنهاد نموده‌اند. این وب‌سایت یک منبع خارق‌العاده برای استفاده در کتابخانه و همچنین برای استفاده شخصی می‌باشد. تنها چند مسئله در مورد این سایت وجود دارد: اولاً، به‌واسطه بخش‌های زیادی که در هر صفحه وجود دارد، سازماندهی آن کمی گیج‌کننده است و ثانیاً، این سایت بر نویسندگان معروف تمرکز می‌نماید، مگر اینکه شما نام نویسندگانی را بدانید که شهرت کمتری دارند اما آثار خارق‌العاده‌ای دارند، که محتملاً آن‌ها را در این وب‌سایت معرفی نمی‌کنید.

۳. مپ لیتریچر (http://literature-map.com):

literature-map

مپ لیتریچر نه‌تنها مفید می‌باشد بلکه بسیار سرگرم‌کننده نیز هست. کاربر نام نویسنده را در وب‌سایت می‌نویسد و وب‌سایت به معرفی وب‌سایت‌های نویسندگانی می‌پردازد که دارای نوشته‌هایی با سبک و ژانر مشابه نویسنده مذکور هستند. نامی نزدیک به نام نویسنده مذکور و نویسندگانی که شباهت بیشتری به هم دارند را معرفی می‌نماید. این ابزار می‌تواند زمانی به شما کمک کند که مشتریان از شما می‌خواهند که برای یافتن نویسنده جدید یا برای یافتن کتاب‌هایی مشابه به کتاب‌های نویسنده موردنظرشان به آن‌ها کمک کنید. متأسفانه، این سایت تنها می‌تواند به معرفی نویسندگان و کتاب‌ها بپردازد، درصورتی‌که ممکن است فقط نوشته‌ها مشابه هم باشند و لزوماً به این معنی نیست که آن‌ها به شیوه که شما می‌خواهید به هم شباهت داشته باشند.

۴. بعد این باید چه کتابی را بخوانم؟ (http://whatshouldireadnext.com):

whatshouldireadnext

سایت What Should I Read Next به تجزیه‌وتحلیل فهرست علاقه‌مندی‌های تمامی اعضا می‌پردازد تا بتواند بهترین پیشنهاد را برای مطالعه بعدی هر کتابی معرفی نماید. شما می‌توانید به صفحه اصلی سایت بروید و یک عنوان کتاب را انتخاب کنید و آنگاه این سایت فهرستی از عناوین کتاب‌هایی را ارائه خواهد داد که سایرین به خواندن آن علاقه داشته‌اند و به این صورت از پیشنهاد‌های رایگان سایت استفاده کنید. یا، شما می‌توانید به‌صورت رایگان عضو این سایت شوید و فهرست کتاب‌های موردعلاقه خود را بسازید و پایگاه داده گسترده خود را به آن اضافه نمایید. تجزیه‌وتحلیل بر اساس فهرست علاقه‌مندی خوانندگان به‌طور شگفت‌آوری جالب است، اما کتاب‌های توصیه‌شده در این وب‌سایت تقریباً خیلی زیاد می‌باشد.

۵. مطالعه بعدی شما (http://yournextread.com/us):

YOURNEXTREAD

مطالعه بعدی شما (Your Next Read) به دو روش به شما کتاب پیشنهاد می‌نماید و شما می‌توانید در آن ثبت‌نام نمایید و «نقشه»کتاب‌های خود را در آن ایجاد نمایید. برای پیدا کردن کتاب‌های پیشنهادی، می‌توانید در فهرست کتاب‌های مطالعه شده جستجو نمایید یا می‌توانید عنوان موردنظر را در آن تایپ نمایید و ۸ کتاب دیگر در وب‌سایت ظاهر خواهد شد(و همچنین بررسی‌های سایت آمازون در مورد کتاب جستجو شده به شما نشان داده می‌شود). می‌توانید بر روی کتاب دیگری کلیک نمایید و مجدد سایت برای شما ۸ کتاب دیگر را نشان خواهد داد. همچنین می‌توانید پیشنهاد‌های خود را ارائه دهید. متأسفانه، اگر به دنبال نویسنده خاص یا کتابی در مجموعه بزرگ هستید، مانند کتاب ردوال(Redwall)، ممکن است گرفتار حلقه کتاب شوید، مهم نیست بر روی چه چیزی کلیک می‌کنید، بارها کتاب‌های مشابهی به شما معرفی می‌شود.

۶. کدام کتاب (http://openingthebook.com/whichbook):

openingthebook

کدام کتاب (Whichbook) سایت سرگرم‌کننده دیگری ست که بر اساس خلق‌وخوی شما در انتخاب کتاب به شما کمک می‌کند و می‌توانید به‌صورت رایگان یا ثبت‌نام در آن و ایجاد فهرست کتاب‌های موردعلاقه‌تان از این سایت بهره‌مند شوید. این سایت فهرستی از اسلایدر ها به شما ارائه می‌دهد و شما می‌توانید برای نشان دادن خلق‌وخوی خود چهار اسلایدر را انتخاب نمایید (آیا به دنبال چیزی شاد یا ناراحت‌کننده، مورد انتظار یا غیرقابل‌پیش‌بینی، روان یا سخت، بدون ارتباط با جنسیت یا تعدد جنسیت و غیره . .. می‌باشید). هنگامی‌که شما سلیقه‌تان را مشخص کردید، سایت به شما فهرستی ارائه خواهد داد که متناسب با خلق‌وخوی شماست (شما می‌توانید در آن فهرستی از کتاب‌هایی متناسب با خلق‌وخوی خود را کشف نمایید). اما درصورتی‌که به شیوه‌ای که شما می‌خواهید عمل نکرد، می‌توانید بر اساس مشخصات، نوع طرح و زمینه موردنظر فهرستی از کتاب‌های دلخواهتان را ایجاد کنید. این سایت برای کمک به شما دریافتن کتاب‌های جدید فوق‌العاده است و کتاب‌هایی را به شما معرفی می‌نماید که فکرش را هم نمی‌کردید، اما اگر شما عاشق نویسنده خاصی هستید، باید فکر کنید که چرا عاشق وی هستید تا بتوانید بدین روش کتاب‌های مشابه آن را پیدا کنید. 

۷. شلفاری (http://shelfari.com):

SHELFARI

شلفاری یک وب‌سایت اجتماعی برای فهرست‌نویسی کتاب می‌باشد که توسط آمازون در سال ۲۰۰۸ ایجاد شد. کاربران برحسب عناوین یا کتاب‌هایی که مطالعه کرده‌اند، قفسه‌های مجازی خود را ایجاد می‌نمایند و می‌توانند کتاب‌های خود را ارزیابی، بررسی، برچسب‌گذاری نمایند یا در مورد آن‌ها به بحث بپردازند. همچنین می‌توانید گروه‌هایی ایجاد نمایید تا سایر کاربران در آن عضو شوند، بحث‌هایی ایجاد نمایید و در مورد کتاب‌ها یا حتی سایر موضوعات صحبت نمایید. می‌توانید پیشنهاد‌ها را به دوستانتان بفرستید، اما این وب‌سایت توصیه‌های مشاوره‌ای به خوانندگان نمی‌دهد، و فقط به پیشنهاد‌های کاربران به سایرین بسنده می‌نماید. این وب‌سایت مستلزم آن است تا عضوش شوید تا بتوانید از آن استفاده نمایید، در آن برای افراد یک جامعه و همچنین یک کتابخانه شخصی ایجاد می‌شود و می‌توانید بر اساس برچسب‌ها و متاداده ها آن را دسته‌بندی و سازماندهی نمایید و حتی می‌توانید کتاب‌هایی را که تاکنون مطالعه داشته‌اید، در حال حاضر مطالعه کرده‌اید یا قصد مطالعه آن را دارید، فهرست کتاب‌های دلخواه، کتاب‌هایی که در اختیاردارید و کتاب‌های موردعلاقه‌تان را در قفسه‌های مختلف قرار دهید. مسئله اصلی در این وب‌سایت این است که مستلزم وقت و تلاش بسیار است، اگر زمان موردنیاز را برای آن صرف نمایید، می‌توانید به چیزی واقعاً مفید دست‌یابید.
۸. لایبرری تینگ (https://librarything.com):

librarything

لایبرری تینگ (Library Thing) یک خدمت فهرست‌نویسی اجتماعی می‌باشد که می‌توانید در آن متاداده های شخصی خود در مورد کتابخانه را ذخیره و در اختیار داشته باشید (متاداده از سایر کتابخانه‌ها و فروشگاه‌های آمازون وارد می‌شود). می‌توانید سلیقه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و حتی سایت بر اساس کتابخانه تا به شما کتاب‌هایی را پیشنهاد می‌نماید. درحالی‌که این سایت دارای سیستم بسیار ژرف پژوهانه‌ای می‌باشد و ویژگی‌های فراوانی دارد، مستلزم زمان و تعهد زیاد است.

پانویس:

  1. Reader’s Advisory Services

منبع:

مترجم: نازنین مؤمن زاده

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): نازنین مؤمن زاده
عنوان مقاله: ۸ وب‌سایت برتر در مورد مشاوره به خوانندگان
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۱
شماره مجله(Issue): ۵
سال(Year): ۱۳۹۴
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/2748
Download PDF

درباره ی نازنین مؤمن زاده

کتابدار کتابخانه عمومی اوحدی مراغه ای- مدرس مدعو دانشگاه پیام نور مراغه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *