خانه / آرشیو / دوره اول (1394) / اپلیکیشن های ضروری در امور روزانه شما (بخش سوم)

اپلیکیشن های ضروری در امور روزانه شما (بخش سوم)

penultimatenotaibilityپنالتیمیتو نوت ابیلیتی اپلیکیشن هایی با ماهیت بسیار سنتی می باشند-دست نویس٫هر دوی این اپلیکیشن ها از قابلیت نوشتن یا ترسیم یادداشت بواسطه لمس یا دست پشتیبانی می نمایند.

این دو اپلیکیشن برای طراحی ایده های بازاریابی، طرح های طبقاتی و غیره عالی هستند.پنالتیمیت توسط خود برنامه و بواسطه اور نت همگام سازی می شود ونوت ابیلیتی یک اپلیکیشن مستقل است، اما ازدراپ‌باکس، باکسو گوگل درایو پشتیبانی می نماید.

shelfariشلفاری یک دایره المعارف جامعه محور برای دوستداران کتاب می باشد، این اپلیکیشن در سال ۲۰۰۶ راه‌اندازی گردیده و از سال ۲۰۰۸ نیز به تملک آمازون درآمده است. حساب کتابخانه شلفاریبه کارکنان این امکان را می دهد تا فهرست هایی از کتاب های مورد نظر ایجاد نمایند ودر آن به خواندن رویدادهای کتابخانه ای مانند بازدیدکننده نویسنده ها، باشگاه های کتاب، تاریخ/ شجره نامه محلی، باشگاه های کتاب خوانی تابستانی و هر چیز دیگری که فکرش را می کنید، توصیه شده است. فهرست مجموعه کتاب ها و الگوهای مورد نظر خود را در آن ایجاد نمایید و لینک آن را در وب سایت، صفحه فیس بوک، خبر خوان (RSS feed) یا وبلاگ تان به صورت رایگان به اشتراک بگذارید.

همچنین می توان کتاب را رتبه بندی نمود، با کلمات کلیدی برچسب گذاری یا بررسی کرد.برخی از ویژگی های منحصر به فرد شلفاری این است که دربردارنده «خلاصه ای ساده و مضحک»، توصیفی از شخصیت های بازیگران، فهرست مطالب، موضوعات/ نمادگذاری و اطلاعات فیلم می باشد. این اطلاعات مانند یک ، ویکی،توسط جامعه ای حمایت شده است، لذا اطلاعات آن کامل یا تایید نشده نیست، اما می توان آن را یک ابزار مشاور قدرتمند برای خواننده دانست. نمونه ای از لیست مشاور شلفاری برای خوانندگان:

www.shelfari.com/Best-Of/12553/Tales-Re-Told-Fairy-Tales-Legends-for-Teens

گود ریدز و لایبرری تینگ از جمله اپلیکیشن های مشابه با این اپلیکیشن می باشند.

goodreadsگود ریدز- که شعار آن «مشاهده کتاب های مورد علاقه بعدی شماست» – یک شبکه اجتماعی است، که به کاربران این امکان را می دهد تاکتاب‌هایی که خوانده‌اند، کتاب هایی که می خواهند بخوانند یا کتاب ها بر حسب پیشنهادات سایر کتابخوان ها پیدا کنند.کاربران می توانند به کتاب هایی که خوانده اند امتیاز بدهند و آنها در مورد آنها نظر بنویسند.همچنین گودریدز«گروه هایی»را پیشنهاد می نماید که در آن کاربر می تواند یک نوع باشگاه کتاب یا انجمن بحث و گفتگو ایجاد نماید و اعضای آن می توانند در مورد کتاب ها و سایر موضوعات مرتبط با هم بحث و گفتگو نمایند. کتابهای بی اهمیت، آزمون ها، نقل قول ها واینفوگرافیک های ادبی آماده چاپ، منابع مفید برای کتابداران هستند. کارکنانHCTPL از آن به طور منظم برای مشاوره خوانندگان استفاده می نمایند و ما در آن قفسه های کتابی با فهرست های تخصصی ایجاد می نماییم (کتاب های ایجاد شده بر حسب فیلم ها ۲۰۱۴، بهترین کتاب های کتابخانه های مخصوص نوجوانان (YALSA) و غیره…).

googletranslateمترجم گوگل یک سرویس ترجمه رایگان می باشد که به ده ها زبان مختلف به ترجمه می پردازد. این اپلیکیشن می تواند کلمات، جملات و صفحات وب را با ترکیبی از هر زبان پشتیبان ترجمه کنید. برقراری ارتباط با مشتریان مان برای ارائه خدمات به آنها بسیار مهم می باشد، اما گاهی اوقات زبان مانع از این ارتباط می شود. مترجم گوگل یکی از سودمند ترین ابزاری که برای رفع این مشکل یافتیم، این برنامه به ما کمک می کند تا با مشتریان مان که بسیار کم یا اصلا زبان انگلیسی را نمی دانند، و افرادی که زبان بومی آنها روسی، هندی، لهستانی، چینی، آلمانی و اسپانیایی می باشد، ارتباط برقرار نماییم. این برنامه با بیش از ۸۰ زبان و ابزار صوتی سنخگو، بهترین راه برای رفع موانع زمان می باشد.

 اپلیکیشن های بازاریابی کتابخانه

hootsuiteهوت سوئیترا نمی توان صرفاً به عنوان یک اپلیکیشن تعریف نمود. اما این وب سایت مدیریت رسانه های اجتماعی، گسترش رسانه های اجتماعی شما را به خصوص در صورت تطبیق شما با حوادث و مسئولیت های مختلف، بسیار آسانتر می کند. هوت سوئیت به شما اجازه می دهد تا جلوتر از زمان برای توییت های خود و پست های فیس بوک برنامه ریزی کنید. ما خودمان یک ماه جلوتر این کار را انجام می دهیم (معمولاً بلافاصله پس از اتمام خبرنامه کتابخانه). در حالی که همیشه می توانیم در صفحه فیس بوک HCTPL برویم و عکس های برنامه هایمان را ارسال نماییم یا اطلاعات را چند لحظه بعد از انتشار به اشتراک بگذاریم، اما هوت سوئیت به ما اجازه می دهد را به این امر اطمینان داشته باشیم که وقایع مان تحت پوشش قرار دارند.

pinterestپین‌ترست یک وب‌سایت به اشتراک‌گذاری تصویر به سبک پین می باشد که به کاربران اجازه می‌دهد تا مجموعه تصاویر/لینک خود را بر اساس موضوعاتی از قبیل وقایع، علایق و سرگرمی ها ایجاد و مدیریت نمایند. هر شخصی که به نوعی به صنعت برنامه نویسی نیاز دارد از اپلیکیشن پین‌ترست استفاده می کند. حرکت نزولی به سوی پین‌ترست همیشه منجر به دستورالعمل هایی در مورد نحوه انجام این صنعت نشده است، بنابراین شما مجبورید در آن خلاق باشید. ما بر روی صفحه وب مان برای نمایش مجموعه ها، کتاب های جدید، انتخاب های کارکنان و غیره از پین‌ترست استفاده می کنیم.

سلب مسئولیت: پین‌ترست سیاه چاله ای خطرناک است که شما را به داخل خود می کشد و ممکن است شما تا روزها ظاهر نشوید!

twitterتوییتر یک شبکه اجتماعی و سرویس میکروبلاگینگ آنلاین و رایگان می باشد که به کاربران امکان ارسال و خواندن پیام های متنی تا ۱۴۰ کاراکتر را می دهد، این امر به اصطلاح «تویت» نامیده می شود. کاربران عضو می توانند توییت ها را خوانده یا توییت ارسال نماییند، اما کاربران غیرعضو تنها می توانند آنها را بخوانند. کاربرانی از طریق رابط وب سایت، اس ام اس یا اپلیکیشن های موبایل به توییتر دسترسی دارند. توییت ها به طور پیش فرض برای عموم قابل مشاهده هستند، اما فرستنده ها می توانند پیام ها را به گونه ای تنظیم نمایند که صرفاً برای دنبال کنندگان آنها نمایش داده شود. کاربران می توانند از طریق وب سایت توییتر، گوشی های هوشمند و دستگاه های موبایل یا اس ام اس توییت نماییند. هنگامی که یک کاربر توییت شما را از طریق توییتر ارسال نماید به این عمل ری توییت می گویند و هم توییت ها و هم ری توییت ها را می توان ردیابی نمود و مشاهده کرد کدامیک محبوبیت بیشتری دارند. ممکن است کاربران توییت سایر کاربران را تایید نمایند – این امر به عنوان دنبال نمودن مشهور است و افرادی که این کار را انجام می دهند دنبال کننده یا توئیپ نامیده می شوند.  

wordpressوردپرس نرم افزار مدیریت محتوای منبع باز قدرتمند، رایگان و آنلاین می باشد که برای ایجاد و حفظ وب سایت ها و وبلاگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار به تمام کاربران وب این امکان را می دهد تا بدون دست زدن به کدهای این نرم افزار بتوانند یک وب سایت کامل ایجاد نمایند. این برنامه رایگان و منبع باز است و تقریباً ۲۰٪ از وب با قالب همین برنامه ایجاد شده است. این برنامه بطور گسترده توسط توسعه دهندگان فروش و ارائه دهندگان تم ها و پلاگین ها پشتیبانی شده، موجب می شود تا بررسی و کار با وبسایت تان به همان راحتی که دوست دارید باشد. اگر توسط برنامه اتصالIN میزبان کتابخانه ایالتی هستید، می توانید برای وبسایت تان مدیریت محتوای آن را اشتفاده نمایید. جوملا، دروپال و ویبلی و از جمله اپلیکیشن های مشابه می باشند.

filckrفلیکر میزبان تصویر و ویدئو در وب سایت می باشد. مسئله مهم در فلیکر این است که فضایی برابر یک ترابایت به شما ارائه می دهد (که برای ۵۳۷۷۳۱ تصویر ۶٫۵ مکاپیکسلی به کار می رود). از این قابلیت برای نمایش تصاویری از وقایع کتابخانه مان استفاده می کنیم. و در صورتی که به دنبال تصوری مناسب برای عرضه خدمات یا رویداد کتابخانه تان هستید، فلیکر دارای تصاویر خلاقانه ای می باشد که در صورت دنبال نمودن الزامات لازم برای استفاده منصفانه خلاق می توان از آن استفاده نمود.

youtubeیوتیوب یک وب سایت به اشتراک گذاری ویدئو می باشد. می توانیم در طول پخش کتاب های به یادمانی که قرار است ترانه های کودکانه پخش کند، از یوتیوب استفاده نماییم. بازی ما می خواهیم به آواز خواندن استفاده. در باشگاه کتاب خوانی نوجوانان، در صورتی که در حال خواندن کتابی باشیم که به فیلم تبدیل شده، نوجوانان تمایل دارند به سراغ آیپد خود رفته و تریلر فیلم را تماشا کنند. علاوه بر این، یوتیوب برای به اشتراک گذاری تریلر کتاب های نوجوان برای اعضای باشگاه کتابخوانی عالی عمل می کند. همچنین کتابخانه ها می توانند کانال هایی در یوتیوب ایجاد نمایند تا در آن مذاکرات در مورد کتاب، قصه خوانی ها، تریلر کتاب ها، نحوه ارتباط دیجیتال با مشتریان و غیره به اشتراک گذاشته شود. در نهایت، یوتیوب برای هر کسی که یک فرد غیر فنی ست، یک راه عالی برای یافتن نحوه انجام کارهای ترسناک مانند نصب یک هارد دیسک، پیاده کردن قطعات لپ تاپ، و غیره… است.

spotifyاسپاتیفای مشابه آی‌تیونز یک سرویس پخش موسیقی می باشد که در آن می توانید به جای خرید و دانلود به موسیقی را پخش کنید. این برنامه یک نسخه رایگان به همراه تبلیغات و یک نسخه تبلیغاتی رایگان به مبلغ ۱۰ دلار برای یک ماه ارائه می نماید و مشابه آی‌تیونز توانایی ذخیره آهنگ در دستگاه شما را دارد. این برنامه یک منبع بزرگ برای یافتن موسیقی برای برنامه های کتابخانه یا ایده ای برای توسعه برنامه ها می باشد. از همه مهم تر، اسپاتیفای دارای لیست های بخش بندی شده فراوان برای کودکان و نوجوانان – لالایی ها، آهنگ های مخصوص یادگیری، ملودی های تکراری و غیره – می باشد

skypeاسکایپ سرویس ارسال و دریافت پیام تصویری کاربر به کاربر توسط مایکروسافت می باشد. این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد تا از طریق اتصال به اینترنت به هر شخصی در هر کجای دنیا پیغام ویدئویی یا پیام آنی ارسال و دریافت نمایید. این برنامه یکی از طرق بسیار عالی و رایگان برای برقراری ارتباط با سایر کتابداران، مخاطبین بالقوه برنامه و غیره می باشد. همچنین در صورتی که امکان دیدن و ملاقات با نویسنده فراهم نباشد، این برنامه یک را بسیار عالی برای ملاقات با وی می باشد.

اپلیکیشنهای مشابه: ازفیس تایم (صرفاً در دستگاه هایiOS)، گوگل پلاس هنگ اوت

 preziپرزی یک نرم افزار سخنرانی مبتنی بر ابر می باشد، لذا بغیر از اتصال به اینترنت به هیچ سیستم دیگری نیاز ندارد، این بدان معنی است که شما می توانید از مرورگر، دسکتاپ، اپل یا آی فون خود سخنرانی کنید و همیشه آخرین نسخه کارتان را در دست داشته باشید. می توانید آنها را بوسیله USB ایجاد یا ویرایش نمایید، سپس تمام دستگاه هایتان را به راحتی با هم هماهنگ کنید.

پرزی به کاربران اجازه می دهد تا در سخنرانی هایشان حتی در تصاویر و قدرت کلمات بزرگنمایی و کوچک نمایی ایجاد نمایید. پاورپوینت به حالت خطی مرتب شده است، در حالی که پرزی به شما اجازه می دهد تا اطلاعات خود را بدون محدودیت به فرمت گام به گام ارائه دهید. در این برنامه به جای اینکه اسلاید به اسلاید پیش بروید، می توانید مفهوم به مفهوم عمل کنید. و در عین حال این برنامه یک ویدئو را در حین سخنرانی نمایش نمی دهد، لذا می توانید سرعت هر صحنه را تغییر دهید. و حتی می توانید پاور پوینت سخنرانی هایی که تاکنون ایجاد نموده اید را در آن وارد نمایید

آیا در مورد نحوه استفاده از پرزی چیزی می دانید؟ در صفحه یادگیری و صفحه پشتیبانی پرزی بررسی کنید: https://prezi.com/support یا نگاهی به آموزش رسمی پرزی در یوتیوب بیندازید: http://tinyurl.com/kxt9lpx

حساب های پرزی مختلفی اعم از حساب های شخصی رایگان با ۵۰۰ مگابایت فضای ذخیره سازی، حساب های با سه سطح آموزشی برای معلمان و دانش آموزان (رایگان، ۵۹دلار در سال و قیمت گذاری بر حسب حجم) و حساب هایی با سه سطح تجاری (۵۹ دلار در سال، ۱۵۹ دلار در سال و قیمت گذاری بر حسب حجم) وجود دارد که مناسب نیازهای مردم و سازمان ها می باشد.

منبع:

این مطلب ترجمه بخشی از مقاله با این عنوان است: Librarian 2.0: “APP”lying Technology to Your Everyday Workflow

مترجم: نازنین مؤمن زاده

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): نازنین مؤمن زاده
عنوان مقاله: اپلیکیشن های ضروری در امور روزانه شما (بخش سوم)
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۱
شماره مجله(Issue): ۴
سال(Year): ۱۳۹۴
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/2031
Download PDF

درباره ی نازنین مؤمن زاده

کتابدار کتابخانه عمومی اوحدی مراغه ای- مدرس مدعو دانشگاه پیام نور مراغه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *