خانه / آرشیو / دوره دوم (1395) / خدمات نوآورانه کتابخانه‌ها در طول زمان

خدمات نوآورانه کتابخانه‌ها در طول زمان

گزارش پیش رو به بررسی چگونگی نحوه استفاده مردم آمریکا از کتابخانه‌های عمومی می‌پردازد و علاوه بر آن نظرات ایشان را در مورد خدمات و برنامه‌های احتمالی کتابخانه‌ها و این‌که در آینده از کدام خدمات و امکانات استفاده خواهند کرد نیز مورد بررسی قرار داده است.
برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز، در مورد تعدادی از خدمات ارائه شده پرس‌وجو کردیم مانند خدمات آنلاین «از کتابدار بپرسیم»، نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای قابل نصب بر گوشی‌های همراه، کیوسک‌های کتاب و امکان امانت کتاب‌خوان‌های الکترونیکی با کتاب‌هایی که از قبل در آن‌ها ذخیره شده است.
موفق نبودن این ایده‌های نوآورانه و کاهش محبوبیت آن‌ها در پی خواهد آمد. توضیحات بیشتر در اینجا آمده است. جداول با اطلاعات آماری دقیق در سایت اینجا قابل مشاهده است.
میزان تمایل کاربران آمریکایی به استفاده از خدمات گوناگون کتابخانه‌ها بنا به گفته‌های خودشان:
pew-internet-2013-01-22-lib-services-4-06

ما همچنین درصدد بودیم تا با ارائه تصاویری از برخی خدمات ابداعی ذکر شده، درک آن را ملموس‌تر کنیم. به همین منظور از انواع خدمات متنوعی که در گزارش به آن‌ها اشاره شد و در کتابخانه‌های سطح کشور (آمریکا) دیده شده بود، نمونه‌هایی را جمع‌آوری کردیم. این فهرست با خدمات جدیدی که از آن‌ها مطلع می‌شویم به‌روز خواهد شد.

نمونه‌هایی از خدمات مورد بحث در گزارش:
تکنولوژی باغ‌وحش حیوانات دست‌آموز[۱]
کتابخانه مستقل کنت در اوهایو[۲] با ارائه این خدمات به کاربران این امکان را می‌دهد تا تبلت‌ها و کتاب‌خوان‌های الکترونیکی گوناگون را مورد بررسی قرار دهند. در سالن اجتماعات کتابخانه، تعداد دوازده مورد از این نوع دستگاه‌ها وجود دارد که کاربران با کمک کتابدار حاضر در سالن آن‌ها را بررسی می‌کنند. وی ویژگی‌های آن‌ها را توضیح داده و تفاوت‌های میان دستگاه‌های مختلف را به تفصیل شرح می‌دهد.

آزمایشگاه رسانه‌های دیجیتالی[۳]
کتابخانه عمومی اسکوکی در ایلینویز[۴] آزمایشگاه رسانه‌های دیجیتالی را به کاربران عرضه کرده است. در این فضا ابزار تولید محتوا موجود است تا کاربران اجازه تولید و اشتراک‌گذاری ویدئو، موسیقی، عکس و طراحی پروژه را دارند. کاربران به کامپیوترهایی با نرم‌افزارهای ویرایشی، دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری، میکروفون و کیبوردهای موسیقی دسترسی دارند. همچنین این آزمایشگاه به دیوار سبز[۵] برای ساخت ویدئو و عکس‌برداری با جلوه‌های ویژه مجهز است.

تکنولوژی کمک[۶]
به عقیده انجمن کتابداران آمریکا سی‌وپنج درصد کتابخانه‌های عمومی در ایالات‌متحده خدمات تکنولوژی تک-به-تک[۷] [رزرو کتابدار در کتابخانه برای آموزش یا کمک به کاربر برای زمان مشخص در طول روز] یا کمک به انجام پژوهش را توسط کتابداران به کاربران عرضه می‌کنند.
کتابخانه آراپاهو[۸] در کلرادو خدمات رزرو کمک کتابدار به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و روسی را عرضه کرده است.
کتابخانه نیو ریور[۹] که زیر مجموعه کتابخانه پاسکو کانتی[۱۰] در فلوریداست، تکنولوژی معلم جوان[۱۱] را ارائه کرده است که طی آن نوجوانان ساعاتی را به‌صورت داوطلبانه برای آموزش مقدماتی کامپیوتر به اعضای مسن (بالای پنجاه سال) کتابخانه تخصیص می‌دهند. همچنین کتابخانه یادبود جورج دبلیو. کوینگتون[۱۲] در می‌سی‌سی‌پی خدمات آموزش پایه کامپیوتر برای افراد کم‌بینا و نابینا را بر اساس تکنولوژی تک-به-تک ارائه می‌دهد.

تکنولوژی کیوسک کتاب به سبک ردباکس[۱۳] و خدمات کمک‌رسانی
کتابخانه بخش کنتراکاستا در ایالت کالیفرنیا در سال ۲۰۰۸ تکنولوژی «به کتابخانه برویم[۱۴]» را به‌عنوان اولین ماشین تمام‌اتوماتیک امانت کتاب در سطح کشور راه‌اندازی کرد. داخل این دستگاه‌ها چهارصد عنوان کتاب وجود دارد که از طریق یک صفحه لمسی امکان جستجوی آن‌ها وجود دارد. این دستگاه‌ها مانند دستگاه‌های خودپرداز دارای درگاه ورود کارت برای کارت کتابخانه هستند تا بتوانند کتاب امانت بدهند. در تمام ساعت‌های شبانه‌روزی فعال هستند. مراجعین اجازه امانت گرفتن سه مدرک به‌طور هم‌زمان را دارند و باید کتاب‌ها را به همین دستگاه‌ها در زمان مقرر بازگردانند. کتابداران این کتابخانه بر این عقیده هستند که دستگاه‌های خودکار امانت کتاب باعث افزایش استفاده از کتابخانه برای افرادی شده است که امکان دسترسی به آن را نداشتند.
کتابخانه کارسن سیتی[۱۵] در نوادا دسترسی به مدارک کتابخانه، ابزارهای دیجیتال و برنامه‌های کتابدار-مربی[۱۶] را برای مشتریان کلوپ‌های دختران و پسران غرب نوادا فراهم کرده است. دستگاه‌های ایمن کتابخانه خودکار دویست و چهل مدرک در خود دارد که آن‌ها را امانت می‌دهد، بازگشتی‌ها را پس می‌گیرد و به سیستم خودکار کتابخانه مرکزی وصل می‌شود. اقلام در گردش این دستگاه‌های خودکار شامل دستگاه‌های الکترونیکی دستی، لوح‌های فشرده، کتاب‌ها، بازی‌ها و جداول هستند.
کتابخانه مستقل فیلادلفیا دارای مراکز مهمی در سرتاسر شهر است که دسترسی به کامپیوتر، کلاس‌ها و اینترنت را برای اعضای محلی میسر می‌سازد. این مراکز بعضاً در کلیساها، مدارس ‌و سازمان‌های غیرانتفاعی قرار دارند. هر مرکز مجهز به کامپیوترها، چاپگر، تجهیزات پهن باند و همچنین مجموعه مرجعی از موجودی کتابخانه است.

نرم‌افزارهای موبایل و وب‌سایت‌ها:
کتابخانه آموزشگاهی گوته در نیویورک[۱۷] با کمک نرم‌افزار موبایل واقعیت افزوده‌[۱۸] اش به فراگیران امکان کنکاش میراث فرهنگی آلمانی‌ها در شهر نیویورک را به کمک آرشیو تصاویر و روایت‌های چندرسانه‌ای می‌دهد تا تاریخ ایالات‌متحده را زنده کند. کاربران با استفاده از این تکنولوژی می‌توانند با بالا نگه‌داشتن موبایل‌هایشان در برابر ساختمان و …، تصاویر آرشیو طبقه‌بندی شده در مورد آن را مشاهده می‌کنند. در سال ۲۰۱۲، انجمن کتابداران آمریکا از این کتابخانه به خاطر معرفی و ارائه تکنولوژی‌های به‌روز در خدمات کتابداری تقدیر کرد.
کتابخانه عمومی کایاهوگا در اوهایو نرم‌افزار CCPL را طراحی کرده است. این نرم‌افزار که بر روی گوشی‌های هوشمند قابل نصب است به کاربران دسترسی ساده و بی‌مانندی به مدارک قابل امانت کتابخانه می‌دهد که استفاده از کتابخانه را افزایش می‌دهد. این نرم‌افزار رایگان کتاب‌های دیجیتالی و کانال‌های رسانه‌ای را نشان می‌دهد و امکان بارگیری کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های صوتی که در مجموعه موجود است را افزایش می‌دهد. این نرم‌افزار علاوه بر ارائه قابلیت رزرو اقلام و مدارک کتابخانه‌ای، به کاربران اطلاعاتی در مورد شعبات کتابخانه و ساعات کاری آن‌ها ارائه می‌دهد. خیلی اوقات کتابخانه میزبان تکنولوژی «باغ‌وحش حیوانات دست‌آموز» است تا به کاربران نحوه استفاده از نرم‌افزار CCPL، کتاب‌خوان‌های الکترونیکی و کتاب‌های صوتی الکترونیکی که از مجموعه کتابخانه قابل بارگیری است را آموزش دهد.
کتابخانه عمومی کنتراکاستا در کالیفرنیا با استفاده از نرم‌افزار موبایل «بگیر و برو[۱۹]» دسترسی به خدمات گوناگون کتابخانه را با اسکن رمزینه پاسخ سریع[۲۰] برای کاربر فراهم می‌کند. کتابخانه با ارائه خدمات به افراد با حداقل زمان آزاد در زمان‌هایی که در مکان‌های عمومی مانند ایستگاه اتوبوس یا داخل اتوبوس هستند، ‌موفق به بسط دامنه خدماتش به کاربران بیشتری شده است حتی زمانی که از لحاظ بودجه در تنگنا بوده است. کدهای منتسب به نشانه‌ها در میز اطلاعات به شماره پیامک کتابدار، پیام متنی را ارسال می‌کند. کتابداران در عرض ده دقیقه به پیام پاسخ می‌دهند. از زمان اجرای این برنامه، استفاده از وب‌سایت کتابخانه بیش از شانزده درصد رشد داشته است. برای آشنا کردن مردم با تکنولوژی رمزینه پاسخ سریع، کارکنان کتابخانه راهنمای آنلاین «بگیر و برو» را راه‌اندازی کردند که در سال اول ارائه این طرح، بیش از ۷۹۰۰ بازدیدکننده داشت.
به منظور کمک به دانش‌آموزان برای همگام بودن با روند رو به رشد کتاب‌های الکترونیکی، پایگاه‌های داده آنلاین و سایر ابزار آموزشی دیجیتالی، کالج دبیرستان بوستون سیاستی مبتنی بر تلفن همراه را اتخاذ کرد که طی آن با شروع سال تحصیلی، دانش‌آموزان اجازه استفاده از گوشی همراهشان را در کتابخانه برای انجام عملیات جستجو در منابع را دارند. همچنین مدرسه برای همه اعضا هیئت‌علمی و دانش‌آموزان سال هفتم تا دهم آموزشی، آیپد تهیه می‌کند. ابتکار استفاده از گوشی همراه با هدف بهبود و پرورش این درک بود که ابزار آموزشی دیجیتال چگونه تجربیات سواد اطلاعاتی دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد.

توصیه‌های سفارشی خواندن[۲۱]
کتابخانه عمومی اسکاتسدال[۲۲] در آریزونا دارای وب‌سایت با عنوان “Gimme Engine” است که به کاربران کمک می‌کند تا کتاب‌های برجسته را به پیشنهاد کارکنان کتابخانه انتخاب و مطالعه کنند. این وب‌سایت، اطلاعات فهرست داده‌های مارک، خدمات غنی‌سازی محتوا با تصویر و توصیف و نظرات کتابداران در سایت goodreads.com را با هم تلفیق کرده و تجربه‌ای منحصربه‌فرد را ایجاد می‌کند. Gimme که با کمک‌هزینه دریافت شده از گروه خدمات کتابداری و فناوری (LSTA) توسعه یافته است را برای پاسخ به نیاز مشترک دو گروه کاربران کتابخانه و افراد غیر عضو کتابخانه‌ها –پیشنهاد خواندن کتاب از سوی کتابداران- ایجاد شد. این وب‌سایت پاسخی خلاقانه به این نوع نیازهای کاربران بود.

کمک تحقیقات آنلاین[۲۳]
طبق تحقیقات انجمن کتابداران آمریکا، هفتاد درصد کتابخانه‌های عمومی ایالات‌متحده خدمات مرجع دیجیتال یا مجازی ارائه می‌دهند.
در کتابخانه ایالتی اوهایو، کتابداران حرفه‌ای آماده پاسخگویی به سؤالات مرجع شما هستند و در یافتن اطلاعات کاربر را یاری می‌دهند؛ که از پرطرفدارترین خدمات در ایالات‌متحده است. ساکنان اوهایو می‌توانند از هفت صبح تا یک بعدازظهر برای مکالمه آنلاین به سیستم متصل شوند. کتابدار با استفاده از تخصصش، وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی آنلاین که معتبر و با کیفیت هستند را از طریق مکالمه و در قالب آدرس وب‌سایت به کاربر می‌دهند.

خدمات پیام کوتاه «از کتابدار بپرسیم» کتابخانه عمومی نیویورک که به «از[۲۴]NYPL بپرسیم» شناخته شده است، خدمات مرجع مجازی است که کاربران می‌توانند سؤالات تحقیقشان را از طریق تلفن، چت، ایمیل و پیامک از متخصصان اطلاعات آموزش دیده بپرسند. همه‌روزه به غیر از یکشنبه‌ها و ایام تعطیل، هر کس، با هر سنی و از هر جای دنیا و به هر طریقی تلفن، پیام متنی یا گفتگوی آنلاین با کتابخانه در تماس باشند.

کتابخانه‌ها به عنوان فضای رشد و خلاقیت
پروژه کتابخانه جلوه رشد[۲۵] روش‌هایی که کتابخانه‌ها و هنرمندان می‌توانند با هم فعالیت کنند را مشخص و برجسته کرده و سعی بر قوی‌تر کردن این همکاری دارد. زمانی که کتابخانه‌ها و سازمان‌های هنری مجبور به فعالیت و ارائه خدمات بیشتر با منابع و بودجه محدود هستند، همکاری و حمایت این دو بخش فرهنگی بسیار تأثیرگذار و مهم است. پروژه کتابخانه جلوه رشد توجهات را به یکی از دلایل بی‌شمار اهمیت آن‌ها در جامعه جلب می‌کند و انجمن فعال و پویایی برای به اشتراک‌گذاری ایده‌ها فراهم می‌کند.

همکاری با مدارس و فعالیت‌های سواد اطلاعاتی
چندین کتابخانه و مدرسه مانند کتابخانه محلی فیرفاکس[۲۶] و کتابخانه عمومی پرینستون[۲۷] با اجرای پروژه‌هایی چون «خواندن برای سگ‌ها[۲۸]» و «درمان سگ[۲۹]» به بچه‌ها مجال خواندن برای سگ‌ها را می‌دهند. (حتی کتابخانه یادبود هریت پرسن[۳۰] در می‌سی‌سی‌پی برنامه «خواندن‌تراپی کودکان[۳۱]» را دارد.)

اولین نظام کتابخانه منطقه‌ای در می‌سی‌سی‌پی دوره تدریس خصوصی آنلاین[۳۲] برای ساعات بعد از مدرسه دارد. کتابخانه عمومی شهرستان پیما[۳۳] در آریزونا از کتاب‌های محبوب کودکان اجرای زنده برگزار می‌کند. کارکنان کتابخانه، شرکا و داوطلبین محله‌های سرزنده و پرشور شهر قصه را ایجاد می‌کنند مانند سیر سواد[۳۴]، بازسازی داستان پری[۳۵]، راه کتاب[۳۶]، محله برو بیا[۳۷] و کوچه هنر[۳۸]؛ جایی که کودکان در طول روز کاردستی درست می‌کنند، اجراهای موزیکال تماشا می‌کنند و در قصه‌گویی و کارگاه‌های کوچک شرکت می‌کنند.

سایر برنامه‌ها و خدمات:

مجموعه کتابخانه منحصربه‌فرد

 • برنامه امانت دهی آلات و ادوات موسیقی – کتابخانه جزیره لوپز
  کتابخانه مجموعه‌ای از آلات موسیقی را برای امانت دادن به کاربران کتابخانه در اختیار دارد. ادوات مورد اشاره به همراه کیف‌های حمل، نواگر، راهنمای استفاده و تجهیزات خاص برای گیتارهای الکترونیکی امنت داده می‌شوند. مدت‌زمان امانت آن‌ها مانند سایر مدارک ۲۸ روز است.
 • مزرعه و کتابخانه[۳۹] – کتابخانه عمومی انونداگای[۴۰] شمالی (نیویورک)
  مزرعه و کتابخانه، باغ ارگانیک به مساحت بیش از یک هکتار است که متعلق به کتابخانه عمومی انونداگای شمالی در سیسرو نیویورک است. هر کسی می‌تواند قطعه‌ای از باغ را بدون هزینه امانت بگیرد. هدف آن است که سواد غذایی به افراد جامعه آموخته شود. همچنین از دانشی که از نسلی به نسلی دیگر منتقل نشده، حفظ شود. همچنین انبار غذاهای محلی با محصولات تازه ارگانیک پر شود.
 • لباس‌های سانتا – کاربران کتابخانه شهرستا بولیوار در می‌سی‌سی‌پی در ماه سپتامبر شروع به رزرو کردن این لباس‌ها می‌کنند.
 • برنامه «صرفه‌جویی در مصرف برق[۴۱]» مصرف برق وسایل خانگی را می‌سنجد – در کتابخانه عمومی اسکاربروگ[۴۲] این خدمات ارائه می‌شود.
 • تلسکوپ‌ها – کتابخانه عمومی پورتلند[۴۳]، کتابخانه یادبود کورتیس در برونزویک[۴۴] و کتابخانه روستای ریموند[۴۵] به کاربران خود تلسکوپ امانت می‌دهند. کلوپ‌های محلی ستاره‌شناسی که بانی تلسکوپ‌ها هستند، برنامه رصد آسمان، برگزاری غرفه‌های خیابانی، برنامه‌هایی در مورد نحوه استفاده از تلسکوپ و رصد آسمان در شب را به‌عنوان بخشی از خدمات این پروژه بر عهده دارند.

موارد غیرمعمول امانت در کتابخانه آن‌آربر در میشیگان به ترتیب زیر است:

 • چاپ هنری
 • بسته‌های Bi- Folkal: مسن‌ها گذشته غنی با خود دارند. این بسته‌ها شامل ایده‌ها و مواردی‌ هستند که به مسن‌ها اجازه یادآوری و برقراری ارتباط با دیگران را می‌دهند. این بسته‌ها که به مدت دو هفته امانت داده می‌شوند، موضوعات متنوعی را در بر می‌گیرند و می‌توان این طرح را برای نسل‌های مختلف، گروه‌های مذهبی، پیشاهنگان و مدارس تنظیم کرد.
 • باشگاه‌های کتاب
 • فلش کارت‌های تقویت ذهن و راهنمای موضوعی برای خانواده‌ها[۴۶]
 • سنجش مصرف انرژی در منازل
 • ورودیِ گشت موزه‌ها
 • ابزار موسیقی
 • مجوز ورود به پارک‌های ایالتی و انجام فعالیت‌های سبز
 • بسته‌های آموزش عملی علم
 • بسته‌های داستان‌سرایی: هر مجموعه شامل کتابی تصویری، لوح فشرده و بازی‌ها و فعالیت‌های مرتبط با یک موضوع خاص برای کودکان کم‌سن است.
 • تلسکوپ

بهداشت و کمک‌های دولتی

 • نظام کتابخانه‌ای شهرستان اورینج[۴۷] در فلوریدا، یک برنامه پیچیده پایگاه داده محور و تحت وب با عنوان «خدمات مناسب در زمان مناسب» طراحی کرده است. این برنامه در قالب مرجع مجازی، افراد نیازمند به خدمات دولتی و خدمات غیرانتفاعی عمومی را به خدمات عمومی مناسب معرفی می‌کند.
 • کتابخانه عمومی پیما در آریزونا خدمات درمانی در محل توسط متخصص ارائه می‌دهد. این کتابخانه، اولین کتابخانه در سطح آمریکاست که پرستار سلامت عمومی در محل به کار گمارده است. پرستار کتابخانه به نگرانی‌های سالخوردگان، افراد بیکار و بی‌خانمان‌هایی که برای کمک و امنیت به کتابخانه مراجعه کرده‌اند را در صورت لزوم به خدمات اجتماعی معرفی می‌کند.
 • کتابخانه عمومی سانفرانسیسکو با ارائه راهنمایی در مورد تابعیت، تمرینات دقیق برای آزمون‌های جدید شهروندی و معرفی سازمان‌های محلی که مراحل تابعیت را آموزش می‌دهند، کاربرانش را در مصاحبه تابعیت با واحد خدمات مهاجرت و شهروندی ایالات‌متحده[۴۸] یاری می‌دهد.
 • کتابخانه قاضی آرم استرانگ در می‌سی‌سی‌پی برای دانش‌آموزان سال آخر آماده‌سازی برای کالج و معاف از مالیات ارائه می‌دهد.
 • کتابخانه عمومی بخش تپکا و شانی[۴۹] در کانزاس، برای بیشتر از سی‌وپنج سال ذره‌بین (دستی، استاده، روشن، مدل کلاه‌مانند) امانت می‌دهد. کتابخانه به اقلامی چون تلفن بزرگ، دستگاهی که نوشته‌های روزنامه را تا چهار اینچ بزرگ‌تر می‌کند، بسته‌های تقویت حافظه برای بیماران آلزایمری، بسته‌های بازی و فعالیت برای توان‌بخش‌ها و نیز یک دستگاه کارائوکه مجهز است. همچنین کتابخانه دستگاه فشارخون، ترازو و تجهیزات ورزشی قابل‌حمل مانند انواع توپ‌ها برای ارائه خدمات به کاربران در اختیار دارد.
 • کتابخانه عمومی تمیکیولا[۵۰] در کالیفرنیا برای همگان و به‌خصوص برای خانواده‌هایی که فرزندان مبتلا به اوتیسم دارند، برنامه و خدمات جدیدی را ارائه کرده است که طی آن جلسات ماهانه قصه‌گویی برای بچه‌ها به ویژه بچه‌های دو تا پنج سال با نیازهای خاص تدارک دیده است. کتابخانه بخش «بازی و یادگیری» ایجاد کرده است که با وسایل و برنامه‌هایی مجهز شده است که برای کودکان مبتلا به اوتیسم جالب و مفرح است مانند بازی مکعب‌ها، آهن‌رباها و اشکال دیگر. کتابخانه برای والدین آن‌ها نیز انجمن پرسش و پاسخی به همراه متخصصان و کارشناسان اوتیسم برپا کرده است که در مورد شناخت سریع این اختلال و اقدام در برابر آن صحبت می‌کنند.
 • کتابخانه عمومی هوم‌وود[۵۱] در آلاباما برنامه جست‌وخیز[۵۲] را که در مورد حرکات کودک از ابتداست، ارائه کرده است که به کودکان در پروش مهارت‌های حرکتی درشت کمک می‌کند.

خدمات به خانواده‌ها

خدمات «مفرح و جدید[۵۳]» کتابخانه‌ها در هر ایالت

– آلاباما
گروه بحث کره‌ای زبان‌ها: زنان کره‌ای زبان انگلیسی خود را تقویت می‌کنند (کتابخانه چامبرز[۵۴]، آلاباما)
– آلاسکا
لوازم ماهیگیری کودکان امانت داده می‌شود (کتابخانه کنای[۵۵])
– آریزونا
خدماتی که کتابخانه عمومی پیما ارائه می‌دهد:

 • دوچرخه کتاب[۵۶] – دوچرخه‌سواران منطقه‌ای و یا داوطلبان، سه‌چرخه‌ای با طراحی ویژه و خاص کارکنان کتابخانه در سطح جامعه می‌رانند، با مردم ملاقات می‌کنند و به آن‌ها کتاب اهدا می‌کنند، کارت کتابخانه صادر می‌کنند و در مورد کتابخانه و برنامه‌های سوادآموزی‌اش به آن‌ها اطلاعات و راهنمایی می‌دهند.
 • کتابخانه سیار[۵۷]
 • برنامه «کافه کاتالیست[۵۸]» گردهمایی ماهیانه‌ای برگزار می‌کند که طی آن در مورد تکنولوژی و کاربرد آن در زندگی فردی، محله‌ها، شغل‌های کوچک و غیرانتفاعی بحث می‌کند.
 • برنامه “CreateIt and iTNation” تجربه استفاده از نرم‌افزارهای رسانه‌های دیجیتال برای نوجوانان میسر می‌سازد و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا بتوانند کلاس‌های آموزشی مقدماتی رسانه‌های دیجیتال ا برای دیگران برگزار کنند.
 • برگزاری جشن‌های هری پاتری – بنا به گفته کتابخانه، هشت سال برگزاری پیاپی جشن‌های هری‌پاتر، پسر جادوگر و دنیایش را در خور پیام‌های محبت‌آمیز همگان از جمله مادربزرگ‌ها، نوجوانان، کودکان پیش‌دبستانی و هر کس دیگری کرده است. افراد با لباس‌های مخصوص به جشن می‌آیند تا نوشیدنی کره‌ای[۵۹] بنوشند، اجرای زنده هری پاتر را ببینند، عکس بگیرند، شطرنج جادویی بازی کنند و موتورسیکلت مخصوص هایگرید را سوار شوند. حدود سه هزار نفر در این جشن‌ها شرکت کرده‌اند.
 • برنامه پرستار کتابخانه
 • شیدایی مانگا[۶۰]– به هم‌آیی سالانه کتابخانه در حوزه مانگا، انیمیشن و داستان‌های مصور برای نوجوانان گفته می‌شود که با تلفیق کارگاه‌های عملی، گردهمایی‌های فرهنگی، شرط‌بندی (بازی‌های بی‌قاعده و مسابقات) و رویدادهای هنری به بهبود استعدادهای خلق نوجوانان و مهارت‌های ایشان در ساخت فناوری کمک می‌کند و اشتیاق خواندن را در آن‌ها بیش‌ازپیش شعله‌ور می‌کنند.
 • کتابخانه بذر
 • برنامه‌های آموزش علمی، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی برای جوانان[۶۱] که شامل شنبه‌های علم، آموزش فناوری و برنامه‌های آموزش رباتیک لگو برای جوانان است.

– کالیفرنیا
alt+library: ذوق برنامه‌نویسی به نوجوانان بین بیست تا چهل سال محدود شده است. این برنامه که توسط کتابخانه ساکرامنتو[۶۲] راه‌اندازی شده است خدماتی چون عشق‌یابی سریع[۶۳]، دوست‌یابی سریع[۶۴]، ایروبیک با موسیقی پانک‌راک، تعطیلات BlackA$$ و دوره ساخت نوشیدنی‌های مخلوط با گیاهان در دسترس[۶۵] و بسیاری برنامه‌های غیرمعمول دیگر را به کاربران ارائه می‌دهد.
تورهای گردشگری به اماکن تاریخی متروکه[۶۶]: کارکنان کتابخانه عمومی ساکرامنتو داستان‌هایی در مورد مرگ خرس قهوه‌ای آمریکا (گریزلی) در ساکرامنتوی قدیم تعریف می‌کنند. فیلمی ترسناک نیز برای مشتاقان آن پخش می‌شود.
خدمات نویسندگی و چاپ در منزل (کتابخانه عمومی ساکرامنتو)
جمع‌آوری اعانه Wine & Words با مزه کردن شراب (کتابخانه عمومی هانتینگتون)
کامیون‌های مواد غذایی و مراسم بین‌المللی تست طعم غذا (کتابخانه پالو آلتو[۶۷])

– کلرادو
کتابدار در منزل[۶۸]: طی این برنامه، کتابخانه پودر ریور در فرت‌کالین[۶۹] به دورترین نقاطی مرزی که در نقشه سرویس‌دهی‌اش قرار دارند، کتابدار می‌فرستد. کتابداران برای انجام این خدمات به‌صورت تخصصی آموزش دیده‌اند. ایشان تکنولوژی‌های جدید را در اتاق پذیرایی منازل کاربرانشان به ایشان معرفی می‌کنند و آموزش می‌دهند.
کتابخانه بذر: (کتابخانه عمومی باسالت و مؤسسه کوه‌سنگی مرکزی پرماکالچر[۷۰])
جشن تولد (برای ماهی)[۷۱]: ماهی‌های کتابخانه دیویی و رده ده‌دهی‌اش بسیار محبوب هستند و بیشتر کاربران جوان وقتی در کتابخانه هستند دیداری کوتاه از آن بخش دارند. جشن تولد دیویی سالانه بیش از صد کاربر را مجذوب خود می‌کند. کودکان از وسایل سرگرمی، داستان‌ها، دکوراسیون و کیک تولد با موضوع و تم ماهی لذت می‌برند (کتابخانه ناحیه پایکس پیک[۷۲]).
نویسنده بریل، بسته تست ارزیابی برای روانشناسان مدرسه
کتابخانه مشارکتی[۷۳]: برنامه‌ای است که برای تعامل افراد با اطلاعات و دانش، موقعیت ایجاد می‌کند و شامل طیف وسیعی از آموختنی‌هاست مانند نحوه درست کردن پوسته پای، بستن روسری و شال‌گردن، ساخت گنبدهای مهندسی، طراحی کردن، نقاشی کردن، نواختن ویولن، فیلم‌برداری و …. (کتابخانه ناحیه رینج‌ویو)
– کانکتیکات
دوره‌های بهداشت شامل «آموزش مقدماتی تکواندو» و «زندگی را زیبا کنید- تمرین رهایی از استرس با نقاشی» (کتابخانه عمومی نیومیلفورد[۷۴])
– فلوریدا

کتابخانه عمومی جکسون ویل[۷۵]

 • گمشده در قفسه‌ها[۷۶]، یک برنامه رادیویی یک‌ساعته است که با همکاری ایستگاه رادیو و تلویزیون عمومی جکسون ویل (WJCT) وابسته به رادیو عمومی ملی (NRR) پخش می‌شود. دو نفر دی‌جی/کتابدار به نام‌های اندرو کولن و ماتیو مویر موسیقی‌های متنوعی از مجموعه کتابخانه را انتخاب و پخش می‌کنند. گاهی اوقات نوازندگان و محققین محلی نیز با حضور در استودیو به کولن و مویر در انتخاب قطعه‌ای از مجموعه کتابخانه کمک می‌کنند و برای همگان بازگو می‌کنند که چگونه این قطعات موسیقی بر زندگی شخصی آن‌ها تأثیرگذار بوده است.
 • بسته‌های ارزیابی مصرف انرژی خانگی- به منظور کمک به ساکنان در صرفه‌جویی مادی و کاهش هزینه‌های قبوض انرژی و درعین‌حال کمک به محیط‌زیست با صرفه‌جویی در مصرف انرژی، این کتابخانه با همکاری کمپانی توزیع انرژی منطقه‌ای، بسته‌های ارزیابی مصرف انرژی خانگی را امانت می‌دهد. این بسته‌ها، شامل کیفی با ابزارهای متنوع برای آزمودن بهره‌وری انرژی در منازل است. بیش از ۱۳۰۰ بسته در همان سال نخست امانت داده شدند.
 • مجلات سرگرمی (Zines)- در حال حاضر کتابخانه بیش از هزار مجله سرگرمی را امانت می‌دهد که جزوه‌های خود منتشری در سایزها و شکل‌های متفاوت هستند و به موضوعاتی می‌پردازند که در مجله‌های با شمارگان بالا نادیده گرفته می‌شوند. امانت آن‌ها با این هدف صورت می‌گیرد که از منابع رسانه‌های متعدد حفاظت و خوانندگان را به بررسی دوباره و یادگیری از صداهای ناشناس که معرف جامعه هستند، ترغیب کنند.
 • کمدهای امانت پست سریع‌السیر اوشن‌وی[۷۷]، کمدهایی با قفل‌های الکترونیکی هستند که امکان امانت گرفتن اقلام کتابخانه را در جایی غیر از محل کتابخانه و برای کاربرانی که تقاضای آن را کرده‌اند، برایشان فراهم می‌آورد. مشتریان درخواست خود را به‌صورت آنلاین یا با حضور در کتابخانه دیگری ارسال می‌کنند و در یکی از شعبات اوشن‌وی که به محل زندگی‌شان نزدیک است آن را تحویل می‌گیرند.
 • کلاس‌های یوگا (کتابخانه عمومی ماندل، ساحل غربی پالم[۷۸])
 • Mena – Con: همآیی خنده برای نوجوانان[۷۹]: جشنی سالانه که هنر، طنز و فرهنگ در آن عناصر اصلی هستند. (کتابخانه عمومی منطقه ماناتی[۸۰])
 • مسابقه گروه‌های موسیقی نوجوانان- گروه برنده، ده ساعت ضبط در استودیو Clear Track و هزار دلار پول نقد جایزه می‌گیرد. (کتابخانه عمومی منطقه پاسکو[۸۱])

– ایووا
ویترین کار نوازندگان[۸۲]: کتابخانه پذیرای نوازندگان از تمام ایالت است که اجرایی پانزده دقیقه‌ای از کارشان را ارائه می‌دهند. از سایر کتابخانه‌ها و سازمان‌هایی که امکان رزرو نوازندگان را دارند نیز دعوت به عمل آورده می‌شود. هر نوازنده‌ای بعد از اجرا، میزی در اختیار دارد تا برنامه‌هایش را با مردم تنظیم کند. اجراها به‌صورت رایگان و برای عموم است و همه آن‌ها صبح انجام می‌شوند. (کتابخانه عمومی واشنگتن، ایووا)

– ایلینویز
ورودیِ موزه‌ها (کتابخانه عمومی شیکاگو)
مرکز یادگیری مزرعه‌داری برای کودکان[۸۳] موزه‌ای آموزشی برای ایشان است. مگی، گاو شیردهی‌ که در مرکز توجه است و صدها بار در روز بچه‌ها و بزرگ‌ترها آن را می‌دوشند. همگان با لذت در مورد محصولات لبنی می‌آموزند و سپس تجربه دوشیدن گاو را با دوشیدن مگی عملی می‌کنند. مگی تا ماه نوامبر در بخش کودکان است و بعد از آن مرکز یادگیری کودکان، موضوع جدید دیگری که امکان یادگیری تعاملی دارد را به نمایش می‌گذارند. (کتابخانه عمومی ووکیگان[۸۴])

اجرای مسابقه بولینگ برای سالمندان
یک روز برای جنگ ستارگان شامل بازی‌هایی برای کودکان است که طی آن داوطلبان، لباس‌های گارد ضربت و یا گروه شورشیان که در خدمت کانتیا هستند را می‌پوشند.

– ایندیانا
کتابخانه پالوزا[۸۵]– معمولاً در طول هفته کتابخانه ملی برگزار می‌شود و شامل نمایشگاه‌های بزرگ داخلی در کتابخانه همراه با بازی‌ها در سایز بزرگ[۸۶]، بولینگ بین قفسه‌های کتابخانه‌ها، سرگرمی‌های موسیقایی، قصه‌گوها، کاردستی‌ها، دسر بستنی‌های چوبی، آزمایشگاه ابزار تکنولوژی و غیره است. (کتابخانه عمومی ریور فورست[۸۷])

– کانزاس
نمایش سلاخی (قصابی) خوک (کتابخانه مرکزی منابع، پارک اورلند[۸۸]، کانزاس)
قهوه، دونات و فیلم: ساعت ۹:۳۰ صبح، قهوه و دونات به علاقه‌مندان داده می‌شود و فیلمی هم نمایش داده می‌شود. فیلم‌ها شامل فیلم‌‌های کلاسیک، کمدی، ماجراجویی و حتی آخرین فیلم‌های اکران شده هستند. تماشاگران شامل بازنشسته‌ها یا بزرگ‌سالان با ناتوانی‌های رشدی هستند. در طول تابستان، فیلم‌های خانوادگی پخش می‌شود و عده‌ای فرزندان بزرگ‌تر یا نوه‌هایشان را با خود همراه می‌آورند.

– کنتاکی
کتابخانه عمومی ناحیه کامپل[۸۹]

 • باشگاه لگو
 • نوجوانان به‌صورت آنلاین کتاب مانگا می‌نویسند.
 • کلاس ساخت سلاح‌های قرون وسطی با تجهیزات اداری
 • ایروبیک نشسته برای سالمندان
 • کارآفرینانی که اهمیت می‌دهند[۹۰]– عاشقان کارهای دوزندگی برای بافتن و قلاب‌بافی با هم ملاقات می‌کنند. آن‌ها با استفاده از صد طرح ساده کلاه، بیش از هزار کلاه را برای مصارف خیریه از جمله تهیه غذای محلی، آسایشگاه، سرپناه برای کسانی که مورد سوءاستفاده همسران خود قرار گرفته‌اند، به فروش رساندند و کلاه‌هایی نیز برای سربازان خارج از مرزها فرستادند.

کتابخانه عمومی ناحیه لورل[۹۱]

 • رقاص‌های رقص قدیمی انگلیسی
 • دام‌گذاری و شکار
 • بازی چینی ماهجونگ[۹۲]
 • سری‌های آشپزی سریع[۹۳]
 • غذاهای عجیب برای هالووین
 • سری مباحثات در مورد مذاهب دنیا
 • سری مباحثات در مورد هولوکاست
 • کلاس‌های سفالگری برای بزرگ‌سالان
 • شیفتگان قارچ
 • صابون‌سازی
 • مقدمه‌ای بر تزیین کیک

سری «چگونه حیوان وحشی شکار شده را بپزیم[۹۴]» با همکاری آژانس آبزیان و حیات‌وحش (کتابخانه عمومی اسپنسر)

کتابخانه عمومی ناحیه کارل[۹۵]

 • کلاس رقص عربی
 • کمک به انجام تکالیف دوزبانه به خانواده‌های اسپانیولی زبان، کلاس‌های آموزشی با عنوان زبان دوم، برگزاری برنامه‌های سواد اولیه برای کودکان شرکت‌کننده در دوره
 • سری بهترین‌ها شامل بهترین سمینارها با حضور و ارائه اساتید دانشگاه
 • بازی ورق مجیک- مسابقات نوجوانان
 • دوره‌های آموزشی بقا برای نوجوانان (آمادگی در برابر سوانح را آموزش می‌دهد) – کتابخانه عمومی منطقه مارشال

کتابخانه عمومی مک کراکن[۹۶]

 • مراسم سالیانه legopalooza
 • آموزش رزم Jedi (شورشیان در جنگ ستارگان)
 • مهمانی‌های شاهزاده چای
 • گروه‌های بحث کتاب
 • کلاس‌های قلاب‌بافی، بافتنی، شماره‌دوزی، بخیه‌دوزی، آلبوم‌سازی، نخ‌ریسی
 • کلاس‌های رژیم غذایی و دیابتی‌ها
 • کلاس یوگا

کتابخانه عمومی ناحیه کلارک

 • حلقه برای ورزش
 • ساخت لوازم تزئینی با چسب لوله
 • ساخت گلدان برای گیاهان[۹۷] با پالت چوبی
 • ساخت باغ جادویی با گیاهان مینیاتوری و طراحی منظر
 • کارگاه‌های آموزشی بذرهای گیاهان دست نخورده[۹۸] که شامل تولید دانه بیشتر، پیوند زدن و ذخیره بذر برای خود است.
 • سری درهم تاریخ محلی (ماهی یک‌بار) تاریخ‌شناسان محلی، سخنرانان شتکوا[۹۹] و…
 • عروسک‌سازی با نمد
 • ملحفه دوزی
 • منسوجات سنتی کنتاکی- بافتن فرش کوچک، بافتن پوسته‌های خشک شده ذرت، هنر قلاب‌بافی روی فرش[۱۰۰]، …
 • کلاس‌های سفالگری با چرخ سفالگری
 • ساخت گلدان‌های هایپرتوف[۱۰۱]
 • ساخت شمع با سویا
 • کلینیک نگارگران بزرگ‌سال- از دریل، عکاسی از شهر فرنگ، نمایش مبلمان خانه‌های عروسکی عتیقه، نمایش عروسک‌های قدیمی، ماشین‌آلات جنگی مینیاتوری، قطار و…
 • پرورش‌دهندگان طیور هم‌نژاد- آن‌ها که دسته خود را با خود می‌آورند
 • نگهداری از زنبورعسل برای سرگرمی و سود آن

کتابخانه عمومی بخش اندرسن

 • کتابخانه امانت دهی بذر
 • اردوی خواندن و تلاش برای مسابقه بین خوانندگان درجه اول
 • آیپد و کتاب‌خوان الکترونیکی (کلاس‌های بررسی)
 • بازسازی اردوگاه‌های موقتی جنگ‌های داخلی در محوطه چمن پشتی کتابخانه
 • مسابقات دسر، مسابقات ساخت مترسک
 • کلاس‌های آموزشی ساخت تاج گل، عصا، باغ گیاه، باغ پروانه، گیاهان بومی و گلدان‌های هایپرتوف

کتابخانه عمومی ناحیه مدیسون

 • Libraraoke – کارائوکه در کتابخانه
 • سوزن‌دوزان ماهر
 • کنده‌کاری روی سنگ
 • رنگرزی
 • خرید آنلاین
 • باشگاه‌های آموزش دو سرعت پنج کیلومتری[۱۰۲]
 • یوگا
 • زومبا
 • کلاس‌های آموزش تنفس چی‌گونگ[۱۰۳]
 • طب سوزنی
 • سفالگری
 • آموزش نقاشی با باب راس
 • مسائل مالی و صلح در روابط
 • کلوپ لگو
 • چهارشنبه‌ها با کنسول بازی wii برای نوجوانان
 • کلوپ‌های انیمیشن
 • باشگاه کتاب برای بزرگ‌سالان همیشه جوان
 • تبدیل تی‌شرت‌های قدیمی به جدید

– ایالت ماین[۱۰۴]

وسایل ورزشی قابل امانت- کتابخانه توپ‌های بسکتبال را برای بازی در زمین‌های اطراف آن امانت می‌دهد. همچنین کتابخانه وسایل بازی دیگر مثل فریزبی، طناب و توپ بافتنی[۱۰۵] برای امانت دادن دارد. توپ‌ها در طول سالیان تعویض و نو شده‌اند و بچه‌ها را به بازی بعد از مدرسه ترغیب می‌کند. وقتی بچه‌ها توپ را به دیوار می‌زنند و به خودشان برمی‌گردد، ما به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم با توپ بسکتبال این کار را انجام دهند. برای امانت نیازی به کارت عضویت نیست. فقط شیء باارزش مثل کوله‌پشتی، ابزار، موبایل، لپ‌تاپ گرو بگذارند و این برای بچه‌ها مشکل‌ساز نیست بلکه از اینکه از وسایلشان رها می‌شوند و کس دیگری مراقب آن‌هاست، خوشحال و راضی هم می‌شوند.

ترکیب ساز[۱۰۶]: یک آزمایشگاه مینی‌ساز

– ماساچوست
گلف کوچک (مینی گلف) (کتابخانه عمومی بروکلین)

– میشیگان
نمایش‌های طنز

– می‌سی‌سی‌پی
مسابقات سالانه کرم‌ها- بچه‌ها کرم‌های زنده‌ای را که خود گرفته‌اند یا از کتابخانه به امانت گرفته‌اند برای مسابقه می‌آورند.
روزهای لگویی- خانواده‌ها، لگو و پیش ساخته‌هایشان را به کتابخانه می‌آورند- کوچک‌ترین، بزرگ‌ترین و … (کتابخانه منطقه‌ای جکسون جورج)
اجاره صندلی کودک برای ماشین- مشارکت با شهروندان برای مقابله با مرگ زودرس و قابل‌پیشگیری در کودکی
برنامه‌های هنر اجرا با مترجمان دوزبانه اسپانیایی/انگلیسی- تئاتر مردمی، اپرا، رقص، شعبده‌بازی و هر نوع موسیقی وجود دارد (کتابخانه عمومی M.R.DYe)
بازی‌های بیسبال تیم فارم با حمایت کتابخانه-کتابخانه عمومی پرل
کنسرت‌های موسیقی سنتی بلوز و جاز با حمایت کتابخانه – کتابخانه یادبود هاریت پرنس

– مونتانا
سواد اولیه/ بسته آموزشی حیات‌وحش[۱۰۷]: کتابخانه ایالتی مونتانا با سازمان آبزیان، حیات‌وحش و پارک‌ها در مونتانا تفاهم‌نامه همکاری دارد. بسته‌های آموزشی «خواننده مشتاق‌تر می‌شود[۱۰۸]» از برنامه آموزشی «رشد حیات‌وحش» با تمرکز بر حیات‌وحش مونتانا بهره می‌برد. بسته‌های آموزشی با توجه به گروه‌های سم‌داران، خرس‌ها، جغدها، خزندگان، آب و جاده‌ها آماده شده‌اند. هر بسته آموزشی شامل ۱۵ تا ۲۰ کتاب با موضوع آن بسته آموزشی (هم داستانی و هم غیر داستانی)، عروسک‌ها، راهنمای برنامه آموزشی رشد حیات‌وحش و نمونه‌هایی از منابع حیات‌وحش مانند پوست خرس خاکستری آمریکا (گریزلی)، شاخ گوزن، سم آهو، تعدادی مسیریاب پلاستیکی[۱۰۹]، جمجمه و… است. این بسته‌ها در کتابخانه‌ها با محبوبیت بالایی روبرو شدند؛ مانند هر مدرک کتابخانه‌ای دیگر امانت داده می‌شوند و بین معلمین و پیش‌دبستانی‌ها محبوب‌ترند. علاوه بر این، کارکنان سازمان آبزیان، حیات‌وحش و پارک‌ها مونتانا به کتابداران ایالتی در ساخت برنامه‌های آموزشی در مورد حیوانات کمک می‌کنند.

– نیوجرسی
کتابخانه ناحیه مدفورد خدمات آموزش یوگا و قصه‌گویی را توأمان ارائه می‌دهد که طی آن قصه‌گویی و تمرینات یوگا تلفیق شده‌اند. این فرآیند مهارت‌های گوش کردن و قوه ادبیات، آگاهی از بدن، خلاقیت و تخیل فرد را درگیر می‌کند.

کتابخانه عمومی بردلی بیچ

 • گردش تاریخی در زادگاهتان- پیاده‌روی در بردلی بیچ به همراه راهنما و تاریخ‌شناس منطقه که مکان‌های تاریخی قابل‌توجه و رویدادهای تاریخی را برایشان مشخص می‌نماید.
 • سرزمین آب‌نبات به اندازه واقعی- کتابخانه به سرزمین آبنبات تبدیل می‌شود با همه سرزمین‌های آبنباتی و ایستگاه‌های آبنباتی خوشمزه

کتابخانه ناحیه سامرست- کتابخانه مرکزی:

 • شب میکروفن آزاد[۱۱۰]– کتابخانه بریدج واتر[۱۱۱] با برگزاری شب میکروفون آزاد به هنرمندان محلی اعم از نوازنده، خواننده، شاعر و کمدین این امکان را می‌دهد تا صدایشان شنیده شود. هر شب بیش از ده نفر فرصت اجرای برنامه دارند.
 • برنامه تزئین کیک‌های کوچک تک‌نفره- برنامه‌ای برای نوجوانان است که درست کردن و تزئین کاپ کیک را آموزش می‌دهد.

کتابخانه ناحیه اوشن:

 • آماده! قرار بگذار[۱۱۲]– برنامه‌ای به سبک عشق‌یابی سریع است که در آن مردها در یک‌طرف میز می‌نشینند و زن‌ها در طرف مقابل آن‌ها. مردها در فواصل زمانی کوتاه، خود را به خانم‌ها معرفی می‌کنند.
 • هفته ملی رقص کلاسیک- برنامه‌ای تعاملی با حضور مربی رقص
 • سوپر باول ۱۰۱- با همکاری مربیان مدارس، آموزش فوتبال و قدردانی از حمایت‌های ورزشی توسط کتابخانه انجام می‌شود.

کتابخانه عمومی پرینستون:

 • مراسم سالانه مزه کردن شراب
 • برنامه Salsa Slam- شامل جشنی همراه با رقص و سس است. کسب‌وکارهای محلی و رستوران‌ها در مسابقه مزه کردن سس سالسا شرکت می‌کنند. سرآشپزها برای تهیه سس از گوجه‌فرنگی‌های تازه محلی و سایر مواد فصلی استفاده می‌کنند.
 • سال جدید چینی‌ها- با همکاری دبیرستان‌ها و مدرسه زبان چینی جشنی برگزار می‌شود که شامل ارائه هنرهایی چون اریگامی چینی (هنر تاکردن کاغذ)، نقاشی، خطاطی، هنر گره‌زنی و بازی‌ها و رقص‌هایی چون رقص شیر، کنگ‌فو، یویو چینی، رقص دستمال و تای‌چی کنگ‌فو است.
 • بازار زمستانه کشاورزان و کارآفرینان- بازار کشاورزان ماهی یک بار در کتابخانه برگزار می‌شود. محصولات محلی مانند پنیر و عسل‌های تولید کشاورزان و کارهای تولیدکنندگان برای فروش عرضه می‌شوند.

– نیویورک

 • تیم رقابتی لگو رباتیک (کتابخانه مستقل فایت‌ویل[۱۱۳])
 • گروه مباحثه مردان دیوانه (کتابخانه هاف هالو هیلز[۱۱۴])
 • شمشیربازی (کتابخانه یادبود لی ودن[۱۱۵])

– اوهایو
«کتاب‌های خوردنی» کتابخانه وارتینگتن: شرکت‌کنندگان از مواد خوراکی چیزی شبیه کتاب درست می‌کنند که بعد مورد داوری قرار گرفته و خورده می‌شوند.

– اورگون[۱۱۶]گروه‌های بحث حیات‌وحش: از آنجایی که در محوطه پشت یکی از شعبات کتابخانه، تالاب‌ها و مسیرهای پیاده‌روی وجود داشت، با همکاری انجمن محلی اودوبان[۱۱۷] و گروه تالاب جکسون باتم[۱۱۸]، پیاده‌روی‌ها با معرفی حیات‌وحش و پرندگانی که در مسیر دیده می‌شوند همراه است. (کتابخانه عمومی هیلز بورو[۱۱۹])

کتابخانه اشلند[۱۲۰] زیرمجموعه کتابخانه ناحیه جکسون:

 • تفاله جغد: ارائه‌ای آموزشی در مورد جغد، تف این پرنده و این‌که چه خورده و هضم کرده برای کودکان و بزرگ‌سالان است.
 • یکشنبه‌های لگویی- ساختن لگو با موضوعات مشخص (قلعه، پل و…)
 • برهنه‌ی سرکش آمد[۱۲۱]– سریالی پررمز و راز است که در جنوب اورگون ناحیه جکسون اتفاق می‌افتد. یک کتاب سری معمایی است که توسط نه نویسنده محلی نگاشته شده است و در آن کتابداران به حل معمای قتل‌هایی که جنازه‌هایشان در کتابخانه‌ها یا اطراف آن کشف شده بود کمک می‌کردند.
 • اسباب‌بازی‌های فرانکن- نوجوانان عروسک‌های حیوانات شکم پر را برداشته و سرها و اعضای جدید برای آن‌ها می‌دوزند و تزئیناتی به آن اضافه می‌کنند.

کتابخانه عمومی پورتلند

 • درخواست رایگان کمک‌های مالی تحصیلی[۱۲۲] و کمک برای رزومه نویسی برای نوجوانان
 • سخنرانی در نگارخانه‌های هنری
 • اجرای رقص، تئاتر و موسیقی در اتاق میانی تمام شیشه‌ای کتابخانه که از میدان عمومی قابل مشاهده است.
 • شب‌های بازی برای نوجوانان
 • همکاری چندساعته نوجوانان با مرکز پلیس پورتلند
 • سری فیلم مستند POV با کمک‌های مالی تسهیل‌کنندگان محلی[۱۲۳]

– پنسیلوانیا
برنامه سالانه رژه زامبی‌ها در هالووین (کتابخانه مرکز منطقه‌ای شلو[۱۲۴])

– تگزاس
کتاب‌های زنده- مشتریان می‌توانند با افراد جالب‌توجه و مطرح در حوزه موضوعی خاص مثل ریاضیدان یا هنرمند مصاحبه کنند. (کتابخانه عمومی جرج تاون[۱۲۵])

– ورمونت
بازار آنلاین کشاورزان- کتابخانه درخواست‌های خرید را جمع‌آوری می‌کند. از کشاورزان محلی و جامعه حمایت می‌کند. (کتابخانه یادبود بنت نورث راپ[۱۲۶])

– ویرجینیا

 • مسافران زمان: یکی از کتابخانه‌های کودک تحت پوشش کتابخانه عمومی بخش هنریکو[۱۲۷] برنامه‌ای دارد که طی آن کتابدار به گذشته سفر می‌کند و مردم آن زمان را دزدیده و به زمان حال در کتابخانه می‌آورد. از آن‌ها سؤالاتی می‌پرسد و دوباره آن‌ها را به خانه‌هایشان برمی‌گرداند. کودکان طی این برنامه هم بسیار می‌خندند و هم کمی آموزش تاریخ می‌بینند.
 • شکارچیان منابع الکترونیکی آنلاین[۱۲۸]: کتابخانه ویرجینیا و بخش مرجع کریدو[۱۲۹] با همکاری هم سؤالاتی طرح می‌کنند که کاربران برای پاسخگویی به آن‌ها باید ماجراجویی مجازی داشته باشند و به‌جایی بروند که نکته‌ها را دریابند و نحوه جستجو و دانستن را بیاموزند. کسانی که با موفقیت به سؤالات پاسخ دهند تقدیرنامه چاپ شده‌ای در مورد دانش و سفر آنلاین به ایشان داده می‌شود.
 • لوازم ماهیگیری کودکان امانت داده می‌شود. (کتابخانه جیمز. وی. براون[۱۳۰])

– ویسکانسین

 • تست نمونه غذای تهیه شده کسب‌وکارهای محلی (کتابخانه عمومی بریلیون[۱۳۱])
 • کدوحلوایی تهوع‌آور[۱۳۲]: کدوحلوایی خود را انتخاب کنید. صورتی بر آن حکاکی کنید و سپس واکنشی شیمیایی انجام دهید که باعث شود کدوحلوایی بالا بیاورد. این برنامه برای بچه‌های سال اول تا ششم مدرسه است. (کتابخانه عمومی لستر[۱۳۳])
 • اهدا و تبادل کوپن: مشتریان کوپن‌هایی که نیاز ندارند یا نمی‌خواهند را می‌آورند و با کوپنی که نیاز دارند تعویض می‌کنند. همچنین جعبه‌ای برای کوپن‌های تاریخ گذشته وجود دارد که در نهایت برای خانواده‌های نظامیان خارج از کشور فرستاده می‌شود. آن‌ها می‌توانند کوپن‌هایی که شش ماه از تاریخ آن‌ها گذشته است را همچنان استفاده کنند. (کتابخانه عمومی لیدی اسمیت[۱۳۴])

پانویس:
[۱] Petting Zoo
[۲] Kent Free Library in Ohio
[۳] Digital Media Lab
[۴] Skokie Public Library in Illinois
[۵] Green screen wall
[۶] Technology help
[۷] one-on-one technology
[۸] Arapahoe
[۹] New River
[۱۰] Pasco County
[۱۱] Teen Technology Tutors
[۱۲] George W. Covington Memorial Library
[۱۳] “Redbox”-style library kiosks 
[۱۴] Library-a-Go-Go
[۱۵] Carson City
[۱۶] librarian-educator programming
[۱۷] Goethe-Institut New York Library’s 
[۱۸] Mobile Augmented Reality App
[۱۹] Snap & Go
[۲۰] QR codes
[۲۱] Customized reading recommendations
[۲۲]  Scottsdale Public Library
[۲۳] Online research assistance
[۲۴] New York Public Library
[۲۵] Library as Incubator Project 
[۲۶] Fairfax 
[۲۷] Princeton
[۲۸] Read To A Dog
[۲۹] therapy dogs
[۳۰] Harriette Person Memorial Library
[۳۱] Beanie Baby Reading Therapy
[۳۲] online after-school tutoring
[۳۳] Pima
[۳۴] Literacy Lane
[۳۵] Fairytale Trail
[۳۶] Book Walk
[۳۷] Down Town
[۳۸] Art Alley
[۳۹] Library Farm
[۴۰] Onondaga
[۴۱] Kill-A-Watt
[۴۲] Scarborough
[۴۳] Portland
[۴۴] Curtis Memorial Library in Brunswick
[۴۵] Raymond Village Library
[۴۶] Brain Quest and Fandex Family Field Guides
[۴۷] Orange County Library System
[۴۸] USCIS
[۴۹] Topeka & Shawnee
[۵۰] Temecula
[۵۱] Homewood
[۵۲] Leaps & Bounds
[۵۳] Fun & Funky
[۵۴] Chambers
[۵۵] Kenai
[۵۶] Bookbike
[۵۷] Books on Wheels
[۵۸] Catalyst Cafe’
[۵۹] butterbeer
[۶۰] MangaMania!!
[۶۱] STEM Program for Youth
[۶۲] Sacramento
[۶۳] Speed dating
[۶۴] Speed friending
[۶۵] Herb Garden Mixology
[۶۶] Haunted history tour
[۶۷] Palo Alto
[۶۸] A librarian in the home
[۶۹] Poudre River Public Library District, Fort Collins
[۷۰] the Basalt Public Library and the Central Rocky Mountain Permaculture Institute
[۷۱] (A birthday party (for a fish
[۷۲] Pikes Peak
[۷۳] Rangeview
[۷۴] New Milford
[۷۵] Jacksonville
[۷۶] Lost in the Stacks
[۷۷] Oceanway Express Lockers
[۷۸] Mandel Public Library, West Palm Beach
[۷۹] Comics Convention for Teens
[۸۰] Manatee County Public Library
[۸۱] Pasco County Library
[۸۲] Performers’ Showcase
[۸۳] A farm-themed Early Learning Center
[۸۴] Waukegan Public Library
[۸۵] Librarypalooza
[۸۶] giant games
[۸۷] River Forest Public Library
[۸۸] Central Resource Library, Overland Park
[۸۹] Campbell County Public Library
[۹۰] Crafters Who Care
[۹۱] Laurel County Public Library
[۹۲] Mah-jongg
[۹۳] Whisk Me Away” cooking series
[۹۴] How to Cook Wild Game
[۹۵] Carroll County Public Library
[۹۶] McCracken County Public Library
[۹۷] Making full-sized vegetable planters
[۹۸] Heirloom seed workshops
[۹۹] Chautauqua
[۱۰۰] rug hooking
[۱۰۱] Hypertufa plant container
[۱۰۲] Couch to 5k running club
[۱۰۳] Qigong
[۱۰۴] Maine
[۱۰۵] hacky sacks
[۱۰۶] Maker Mash-up
[۱۰۷] Early literacy / wildlife “trunks”
[۱۰۸] Ready 2 Read Goes Wild
[۱۰۹] rubber tracks
[۱۱۰] Open Mic Night
[۱۱۱] Bridgewater
[۱۱۲] Ready, Set…Date
[۱۱۳] Fayetteville Free Library
[۱۱۴] Half Hollow Hills Community Library
[۱۱۵] Lee-Whedon Memorial Library
[۱۱۶] Oregon
[۱۱۷] local Audubon Society
[۱۱۸] Jackson Bottom Wetlands
[۱۱۹] Hillsboro Public Library
[۱۲۰] Ashland
[۱۲۱] Naked Came the Rogue
[۱۲۲] FAFSA
[۱۲۳] local facilitators
[۱۲۴] Schlow Centre Region Library
[۱۲۵] Georgetown Public Library
[۱۲۶] Bent Northrup Memorial Library
[۱۲۷] Henrico County Public Library
[۱۲۸] Online E-Resources Scavenger Hunt
[۱۲۹] Library of Virginia and Credo Reference
[۱۳۰] James V. Brown Library
[۱۳۱] Brillion Public Library
[۱۳۲] Puking Pumpkins
[۱۳۳] Lester Public Library
[۱۳۴] Ladysmith Public Library

منبع:
این نوشته ترجمه مطلبی با این عنوان است: “Innovative library services “in the wild

مترجم: افسانه معینی

دانش آموخته کتابداری و اطلاع رسانی (کارشناسی)
کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی
مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): مجله ی کتابدار ۲.۰
عنوان مقاله: خدمات نوآورانه کتابخانه‌ها در طول زمان
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۲
شماره مجله(Issue): ۶
سال(Year): ۱۳۹۵
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/7732
Download PDF

درباره ی مجله ی کتابدار 2.0

۲ دیدگاه

 1. مقاله مفید و الهام‌بخشی بود، مخصوصا برای کتابدارن کتابخانه‌های عمومی. ممنون از مجله کتابدار ۲.۰

 2. بنظر می رسد اگر با کمک و همراهی کتابداران کتابخانه ها لیستی از کارهای این چنینی که در کتابخانه های ایران انجام می شود، تهیه شود، کار بسیار ارزشمندی خواهد شد. ممنون مشوم کتابدار ۲ در این زمینه قدم بردارد. موضوع جالبی است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *