خانه / آرشیو / دوره اول (1394) / شماره دوم (آبان 1394) / آشنایی با برخی شرکت های خارجی خدمات کتابداری و کتابخانه ای

آشنایی با برخی شرکت های خارجی خدمات کتابداری و کتابخانه ای

OCLC_Logo_H_Color_NoTag

۱OCLC (مرکز کتابخانه رایانه ای پیوسته) یک سازمان غیرانتفاعی خدمات کامپیوتری کتابخانه و سازماندهی جستجوها برای پیشبرد دسترسی عمومی به اطلاعات جهانی و کاهش هزینه های کسب و تعامل اطلاعات است. این سازمان در سال ۱۹۶۷ به‌عنوان مرکز کتابخانه دانشگاه اوهایو به وجود آمد. او. سی. آل. سی. ۶۹ را در سطح ۱۲۰ کشور در سراسر جهان از خدمات خود بهره‌مند نموده است. مأموریت اصلی این سازمان «ایجاد امکان دسترسی بیشتر به اطلاعات جهان و کاهش هزینه‌های کتابخانه‌ها از طریق ارائه خدمات به کتابخانه‌ها و کاربران آن‌ها» است. OCLC با درنظرگرفتن این چشم‌انداز که رهبری همکاری جهانی بین کتابخانه‌ها را به دست خواهد گرفت، فعالیت‌های خود را جهت می‌دهد و با فراهم آوردن دسترسی اقتصادی به دانش از طریق نوآوری و مشارکت؛ کتابخانه‌ها را در ارائه خدمات به مردم یاری می‌رساند. او. سی. آل. سی. در سال ۱۹۹۶ جزو حامیان کمک‌کننده ایفلا درآمد.

 

Ex Libris

Ex Libris یک شرکت نرم افزاری است که سیستم های یکپارچه کتابخانه ای و دیگر نرم افزارهای کتابخانه ای را توسعه می دهد. این شرکت ادعا می کند که خدمات خود را به کتابخانه های ۲۰ دانشگاه برتر جهان طبق رتبه بندی تایمز ارائه می کند.

 

LAC_Group_1-02-01-01

۲LAC (شرکت های وابسته کتابخانه ای) در واقع فروشنده خدمات کتابخانه ای، فراهم کننده نیروی انسانی، استخدام، مشاوره و خدمات دیگر برای کتابخانه های دانشگاهی، عمومی، تخصصی، پزشکی و حقوق است.

 

Header1

۳LSSI (شرکت سیستم ها و خدمات کتابخانه ای) یک شرکت خصوصی است که کتابخانه های وابسته به شهردای در آمریکا را بر اساس نظام برون سپاری مدیریت می کند. این بزرگترین کتابخانه با نظام برون سپاری در ایالات متحده ی آمریکاست.

 

۱۲۷۶۶۷

YBP در سال ۱۹۷۱ به عنوان یک مرکز فروش کتاب های دانشگاهی تأسیس شد. برای بیش از ۴۰ سال اصول تزلزل ناپذیر YBP باعث به وجود آمدن روابط نزدیک میان کتابخانه های دانشگاهی و کنسرسیوم شد به صورتی که بهترین راه حل ها را برای فراهم آوری و مجموعه سازی منابع کتابخانه ای، و نیازهای خدمات فنی مانند فهرست نویسی و نمایه سازی فراهم می کنند.

 

top_logo

Springshare را در سال ۲۰۰۷ یک کارآفرین با سابقه در زمینه نوآوری در کتابخانه ها تأسیس کرد. وی همراه با یک گروه هم فکر و با نشاط به عنوان کارکنان شرکت، برنامه های پیشروی تحت وب کتابخانه ای و تعیین استانداردهای جدید برای خدمات وبی بهتر به کاربران و مشتریان را ایجاد کرد.

 

DW_logo_final

Deep Web Technologies جلب کننده کاربران به سمت راه حل های جستجوی پیچیده و یکپارچه (مانند Federated Search)، بر اساس شعار «جستجو در همه جا»، به دنبال دقیق ترین و صحیح ترین نتایج جستجو برای کاربران است. سرویس های مختلف این شرکت، بهترین انتخاب برای زمانی است که کاربران نیاز دسترسی به وب عمیق دارند، وب عمیق یعنی مجموعه ای از منابع اطلاعاتی در اینترنت که عموماً توسط موتورهای جستجو مانند گوگل قابل دسترسی نیست.

 

duraspace_logo_4in

DuraSpace شرکتی در زمینه تولید و ارائه نرم افزارها و زیرساخت های منبع باز جهت استفاده توسط کتابداران، آرشیویست ها، محققان، مهدسان IT و … است. هدف و چشم انداز این شرکت، ارائه راهکارهایی به منظور محافظت و دسترسی بلندمدت به میراث دیجیتال جهانی (اعم از علمی، فرهنگی، فکری و …) می باشد.

 

logo-header_2

Innovative Interfaces، یک شرکت نرم افزاری متخصص در زمینه سیستم های یکپارچه برای مدیریت کتابخانه است. این شرکت که در سال ۱۹۷۸ تأسیس شده، محصول اولیه یک سیستم برای ایجاد رابطه بین داده های OCLC و فهرست های کتابخانه ای بود.

 

Boopsie-logo12-1-111

Boopsie در واقع صنعت پیشرو تلفن همراه “پلت فرم به عنوان یک سرویس” برای بیش از ۴۰۰۰ کتابخانه در سراسر جهان است. نرم افزارهای موبایل بومی این شرکت برای کتابخانه ها و در راستای گسترش و حفظ اطلاعات، مقرون به صرفه و مفید است. کتابخانه های فعال از همه ی انواع و اندازه ها، می توانند برای جذب کاربران جدید و بهبود جریان گردش کار کتابخانه، از خدمات بوپسای استفاده کنند.

 پانویس ها:

  1. Online Computer Library Center
  2. Library Associates Companies
  3. Library Systems & Services, Inc

نویسنده: معصومه سعادت

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): معصومه سعادت
عنوان مقاله: آشنایی با برخی شرکت های خارجی خدمات کتابداری و کتابخانه ای
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol):
شماره مجله(Issue):
سال(Year): ۱۳۹۴
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/952
Download PDF

درباره ی معصومه سعادت

کارشناس علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشگاه الزهرا (س) تهران - دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات کودک و نوجوان دانشگاه شهید بهشتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *