خانه / آرشیو / سواد داده

سواد داده

امروزه داده‌ها اهمیت بسیار زیادی در تصمیم گیری‌ها دارند، البته مختص امروز منظورم دقیقا الان نیست و می‌تواند به زمان شروع مباحث کنترل کیفیت برگردد که با زیرساخت کمیت شکل گرفتند (با شمارش شکست‌ها در فرآیند به بهبود فرآیند ها دست یافتند و داده های کمی در راستای اهداف کیفیت بکار گرفته شدند)

اما آنچه که امروزه اهمیت پیدا کرده است ظهور و بروز فناوری‌های مخابراتی، اینترنتی و دیگر جلوه‌های فناوری هستند که باعث تولید کلان داده‌ها در سطح جهان شده‌اند.

و هر روزه حجم زیادی از این داده‌ها برای نهادهای دولتی (مانند وزارت ارتباطات و….) برای گردانندگان سازمان‌های تجاری و غیر تجاری مانند شرکت‌های بزرگ و متوسط در حال تولید است. این داده‌ها حتی می‌تواند در پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها توسط انسان‌ها و یا توسط دستگاه‌ها تولید شده باشد.

از اهمیت بالای داده ها می توان به بسیاری از کسب و کارها اشاره کرد که بر بستر استفاده از تحلیل داده ها به عنوان شتابدهنده ی دیگر کسب و کارها، اشاره کرد. داده های مربو ط به حضور افراد در شبکه های اجتماعی، زمان و مکان حضور، طول مدت حضور، داده هایی که از عبور مرور واسل حمل و نقل توسط شرکت های مربوط به دست می آید و بسیاری از داده هایی که برای تمام سازمان ها و کسب و کارها مربوط به مشتریان آن ها است امروزه اهمیت فراوانی یافته است.

تعریف سواد داده:

«توانایی» درک و استفاده از داده‌ها به‌طور مؤثر برای تصمیم‌گیری را گویند. آن مجموعه مهارت تخصصی و پایگاه دانش است که ما را قادر می‌سازد تا داده‌ها را به اطلاعات و درنهایت به دانش عملی تبدیل کند. (ماندینچ و گومر ۲۰۱۳)

حال در فضای این کلان داده‌ها و همچنین آلودگی‌های اطلاعات و بحث اخبار جعلی و … نیازمند روش‌هایی برای فهم بهتر مسائل مربوط به داده‌ها هستیم. سواد داده‌ها، افراد را به دسترسی، تفسیر، ارزیابی انتقادی، مدیریت، کنترل و استفاده اخلاقی از داده‌ها قادر می‌سازد.

سواد داده به توانایی خواندن، ایجاد و ارتباط با داده به عنوان اطلاعات تعریف می‌گردد:

 • اینکه ما بتوانیم داده‌ها را بیابیم،
 • اطلاعات از آن‌ها استخراج کنیم (داده به اطلاعات)،
 • ابزارهای کار با داده را بلد باشیم،
 • مدیریت حداقلی از آن را بتوانیم داشته باشیم،
 • دیتاها را آنالیز و پالایش  کنیم،
 • به اشتراک گذاری داده‌ها را آموزش ببینیم،
 • تصمیم‌های ساده اتخاذ کنیم. (تصمیم های پیچیده نیاز به متخصصان داده دارد)

سواد داده می تواند در بافت های مختلف تعریف شود:

از سواد داده برای عموم جامعه در نظر بگیرید تا

 • سواد داده برای کتابداران (به عنوان اولین و اصلی‌ترین نهاد مدیریت داده که به آن‌ها “کتابدار داده” گفته می شود.)
 • سواد داده برای مدیران سازمان‌ها و کسب و کارها و کارآفرینان
 • سواد داده برای خبرنگاران
 • سواد داده برای معلمان
 • سواد داده برای پژوهشگران و….

برای مثال در مقاله‌ای که سرکار خانم حمزه‌ای “داده‌های پژوهشی، روندی جدید در دنیای علم برای افزایش تأثیرگذاری، اعتبار، کارایی و شفافیت در پژوهش” اشاره داشته‌اند به پایگاه‌های جدیدالتأسیس که در زمینه‌ی مدیریت کتابخانه‌ای داده‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها و انتشارات بین‌المللی شکل گرفته است.

نویسنده: حسین حیدری

مشخصات استناددهی به این مقاله
نویسنده‌(ها): حسین حیدری
عنوان مقاله: سواد داده
عنوان مجله: کتابدار ۲.۰ – (عنوان لاتین: Kitābdār-i 2.0)
دوره مجله(Vol): ۵
شماره مجله(Issue): ۲
سال(Year): ۱۳۹۸
شناسه دیجیتال(DOI):
لینک کوتاه: http://lib2mag.ir/10189
Download PDF

درباره ی حسین حیدری

رهبر و مدیر شرکت یابش (فعال در زمینه ی داده، اطلاعات، کتابخانه ها و علم سنجی) هستم، در زمینه های راه اندازی کسب و کار، استارت آپ ها و سوادهای نوظهور در حدی تجربه دارم و یک مربی در همین زمینه ها محسوب می شوم. سعی کردم که یک انرژی دهنده و الهام بخش برای دیگران باشم و نیز یک انسان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *